КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/2570/1417/12 Головуючий у 1-й інстанції: Падій В.В.
Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"09" серпня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Оксененка О.М.,
суддів -Бабенка К.А., Мельничука В.П.,
при секретарі -Меєчко К.П ,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2012 року у справі за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Племінне господарство «Бреч»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИЛА:
В зв'язку з неприбуттям жодного з представників осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до п. 2 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У квітні 2012 року Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Племінне господарство «Бреч»про стягнення в адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 18924,23 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2012 року у задоволені позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2012 року скасувати та ухвалити нову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Племінне господарство «Бреч»подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за формою № 10-ПІ. Відповідно до даного звіту середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 12 осіб норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"( далі Закон № 875-XII) - 1 особа (а.с.5), фонд оплати праці штатних працівників в 2011 році складав 454,0 тис. грн., середньорічна заробітна плата на підприємстві відповідача становила у 2011 році 37 833,33 грн. Позивачем розраховано адміністративно-господарську санкцію за невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2011 рік в сумі 18 916,67 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, суд першої інстанції виходив з того, що норматив для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, який передбачений Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 (зареєстрований Міністерством юстиції України 30 листопада 2005 року за № 1442/11722), виник у позивача з 01.10.2011 року, а тому застосування адміністративно-господарської санкції та пені є безпідставним.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 19 цього Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Отже, відповідач був зобов'язаний, зокрема, протягом 2011 року щомісяця подавати до відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіти про наявність вакансій. Проте, судом першої інстанції не було взято до уваги те, що в матеріалах справи відсутні докази щодо подання відповідачем таких звітів у 2011 році, натомість є копія довідки Крюківського районного центру зайнятості № 03/311 від 13.03.2012 року (а.с.7), в якій зазначено, що ТОВ «Племінне господарство «Бреч»звіти про наявність вакансій стосовно вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом 2011 року не подавало а тому колегія суддів прийшла до висновку, що відповідачем було порушено ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з Довідки ТОВ «Племінне господарство «Бреч»від 18.05.2012 року № 713 щодо кількості працівників за основним місцем роботи в підприємстві за 2011 рік (а.с.35), з червня 2011 року кількість працівників на підприємстві становила 9 осіб і в подальшому збільшувалася, проте за червень-серпень 2011 року одне, передбачене ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», робоче місце гарантоване для інваліда зайняте не було, що підтверджується Довідкою від 22.05.2012 р.(а.с.61). Лише з 01.09.2011 року до товариства на посаду прибиральника був прийнятий інвалід 2 групи ОСОБА_2.(а.с.36).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядок та терміни сплати зазначених санкцій затверджені постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 31.01.2007 № 70. Зокрема, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Оскільки відповідачем адміністративно-господарські санкції у визначений строк сплачено не було, йому, у відповідності до вимог законодавства, позивачем нараховано пеню у сумі 7,56 грн. Отже, заборгованість відповідача склала: 18 946,67 грн. за основним платежем та 7,56 грн. пені.
Таким чином, враховуючи те, що відповідачем не надано жодних доказів про виконання ним в повному обсязі вимог закону про щомісячне подання даних про наявність на підприємстві вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, в зв'язку з чим державна служба зайнятості не мала можливості своєчасно направляти інвалідів для працевлаштування на підприємство відповідача, накладення на відповідача адміністративно-господарські санкцій є правомірним.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів необхідно задовольнити, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2012 року скасувати, оскільки вона ухвалена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2012 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Племінне господарство «Бреч»в дохід Державного бюджету України ( отримувач: Державний бюджет Крюківського району, банк отримувача: ГУДКСУ у Чернігівській області, рахунок: 31215230700235, МФО: 853592, код ЄДРПОУ: 37750065) суму адміністративного-господарських санкцій 18 916,67 гривень та 7,56 грн. пені.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Бабенко К.А
Мельничук В.П.