Ухвала суду № 25654341, 08.08.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2012
Номер справи
2а-2005/12/1070
Номер документу
25654341
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-2005/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лисенко В.І.

Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"08" серпня 2012 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Кучми А.Ю., Мацедонської В.Е.,

при секретарі: Блажієвській А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Київського окружного адміністративного суду від 17.05.2012 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Супреммум»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання протиправним дій, -

В С Т А Н О В И Л А:

ТОВ «Супреммум»звернулися до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Печерському районі м. Києва про визнання протиправним дій щодо проведенні зустрічної звірки.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17.05.2012 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ДПІ у Печерському районі м. Києва подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позову. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, а також порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідача, посилаючись на встановлення податковим органом відсутності підприємства за податковою адресою та ненадання відповіді на запит від 27.02.2012 року за № 3032/10/23-311, ДПІ у Печерському районі міста Києва складено акт від 07.03.2012 року № 112/22-10/37101957 пре неможливість проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за період з травня 2010 року по грудень 2011 року.

З метою залучення ТОВ «Супреммум»до перевірки, до ГВПМ ДПІ у Печерському районі м. Києва було передано запит від 11.05.2011 року на встановлення місцезнаходження платника податків за №887/23-3.

11.05.2012 року посадовими особами податкового органу здійснене виїзд за юридичною та фактичною адресою позивача та проведено обстеження будинку № 2/2 по вул. Курганівська у м. Києві, в результаті чого складено акт обстеження місцезнаходження підприємства за юридичною та фактичною адресою від 11.05.2012 року за № 2968/23-3/37101957.

За результатами звірки ДПІ у Печерському районі м. Києва прийшли до висновку, що контрагентами-постачальниками позивача є підприємства, які мають ознаки фіктивності, в зв'язку з чим встановлено, що позивачем в податковій звітності відображено правові взаємовідносини з вказаними у акті звірки суб'єктами господарювання без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об'єкту оподаткування, несплати податків.

Надаючи правову оцінку діям відповідача щодо проведення звірки, суд першої інстанції прийшов до висновку про їх протиправність, з чим повністю погоджується апеляційна інстанція. При цьому колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 73.1 ст. 73 ПК України, інформація, визначена у ст. 72 цього Кодексу (що надійшла, зокрема, від платників податків, …, підрозділів податкової служби та ...), безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби у терміни, визначені п. 73.2 цього Кодексу.

Органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження (п. 73.3 ст. 73 ПК України).

В силу приписів абз. 3 п. 73.3 ст. 73 цього Кодексу письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки.

З метою отримання податкової інформації органи ДПС мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків (абз. 1 п. 73.5 ст. 73 ПК України.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Слід зауважити, що у відповідності до абз. 3 п. 73.5 ст. 73 цього Кодексу зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вказаної вище норми, постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок).

Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних (п. 3 Порядку).

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі (ст. 73 ПК України).

Отже, суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено ПК України.

У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту (п. 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12. 2010 № 1245).

За п.п. 4.4.п. 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236 (далі -Методичні рекомендації), при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений ст. 73 ПК України термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.

У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

У разі неможливості проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання разом із актом органу ДПС (ініціатору) надсилаються належним чином засвідчені копії наявних матеріалів, що підтверджують цей факт, матеріалів щодо вжитих заходів з метою проведення зустрічної звірки, а також інших наявних в органі ДПС матеріалів, що мають або можуть мати відношення до питань запиту і не підтверджують дані платника податків, наведені у такому запиті (пп. 5.1 п. 5 Методичних рекомендацій).

Таким чином, податковий орган, отримавши запит про проведення зустрічної звірки від іншого податкового органу, зобов'язаний провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання не раніше, ніж через 10 днів з моменту отримання платником податків такого запиту, а у разі встановлення фактів, що не дають змогу її провести, скласти Акт про неможливість проведення такої звірки.

Виходячи з положень п. 4 Порядку, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Крім того, у випадку проведення зустрічної звірки органом державної податкової служби (ініціатором), відповідно до положень п. 3.3 Методичних рекомендацій обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому, обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому п. 3.1 Методичних рекомендацій).

Матеріалами справи підтверджено, що запит ДПІ у Печерському районі м. Києва про подання інформації та її документального підтвердження ТОВ «Супреммум»не отримано.

З пояснень представника відповідача слідує, що формування тексту запиту за № 3032/10/23-311 про надання пояснень та підтвердження отриманих відомостей стосовно відносин з контрагентами та дотримання податкового законодавства відбулось 27.02.2012 року. Вказаний запит направлений на адресу позивача поштою простим листом.

В свою чергу, жодних доказів направлення згаданого вище запиту, що нібито направлений на адресу ТОВ «Супреммум», відповідачем надано не було.

Таким чином, податковий орган не дотримався терміну проведення звірки, що повинна бути проведеною не раніше 10 днів з моменту отримання платником податку запиту про подання інформації та її документального підтвердження. Зокрема, акт від 07.03.2012 року за № 112/22-10/37101957 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Супреммум»оформлено через 9 днів з моменту формування тексту запиту.

Колегія суддів також не може не зауважити, що запит про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 11.05.2012 року № 887/23-3 та акт обстеження місцезнаходження підприємства за юридичною та фактичною адресою від 11.05.2012 року № 2968/23-3/37101957 оформлені пізніше, ніж через 2 місяці після складання акта про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.03.2012 року №112/22-10/37101957.

Таким чином, складання акту від 07.03.2012 № 112/22-10/37101957 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Супреммум»передувало встановленню обставин про відсутність позивача за місцезнаходженням розцінюється колегією суддів як грубе порушенням вимог податкового законодавства, зокрема, порядку дотримання процедури проведення зустрічної звірки.

Посилання відповідача на те, що запит про проведення зустрічної звірки неможливо було вручити позивачу у зв'язку з відсутністю останнього за юридичною та фактичною адресами, проте такі твердження спростовуються листування ДПІ у Печерському районі м. Києва з ТОВ «Супреммум». Зокрема, 29.03.2012 року на юридичну адресу позивача (вул. Шевченко, 44, м. Васильків, Київська обл.) податковим органом направлено лист № 4593/10/11-010 про надання інформації на запит (а.с. 35), який отримано товариством в той же день.

Матеріали справи містять довідку серії АА № 590102 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з якої вбачається, що місцезнаходженням позивача є вул. Шевченко, буд. 44, м. Васильків, Київська обл., 08600. Запис про відсутність позивача за вказаним місцезнаходженням в зазначеному документі не має місця.

За таких обставин апеляційна інстанція повністю погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявність здійснення відповідачем заходів з метою встановлення місцезнаходження ТОВ «Супреммум», починаючи з 11.05.2011 року, за юридичною адресою платника податків не може свідчити про дотримання податковим органом процедури надіслання (вручення) позивачу запиту про подання інформації та її документального підтвердження, що у свою чергу порушує права та охоронювані законом інтереси платника податків щодо документального підтвердження господарських відносин з його контрагентами.

Слід відмітити, що оскільки зустрічні звірки не є перевірками платника податків, письмовий документ, який складається після проведення зустрічної звірки (довідка) та у разі неможливості її проведення (акт) не може містити у собі висновки посадових осіб податкового органу про порушення суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства, у тому числі, і про реальність, повноту та достовірність господарських операцій такої особи.

Окрім того, проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання має на меті лише отримання від таких осіб податкової інформації, проте відображені в акті від 07.03.2012 № 112/22-10/37101957 висновки податкової інспекції стосовно відсутності у позивача об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 01.05.2010 року по 31.12.2011 року, які підпадають під визначення статті 185 ПК України, не відповідають визначеному змісту акта пре неможливість проведення зустрічної звірки.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч зазначеним приписам процесуального законодавства відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Супреммум»вчинено відповідачем без дотримання встановленої податковим законодавством процедури, що є підставою для визнання таких дій протиправними та такими, що порушують вимоги пп. 73.3 та 73.5 ст. 73 ПК України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення постанови суду першої інстанції без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва -залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 17.05.2012 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Кучма А.Ю.

Мацедонська В.Е.

Повний текст ухвали виготовлено 13.08.2012 року.