Постанова № 25626135, 14.08.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
2-а-11518/09/1570
Номер документу
25626135
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 серпня 2012 р.Справа № 2-а-11518/09/1570

Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді Домусчі С.Д.

суддів: Скрипченка В.О., Шеметенко Л.П.

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010 року в справі за адміністративним позовом «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

28 вересня 2009 року «Компанія АСК»у вигляді ТОВ звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси, в якому просила суд визнати неправомірним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010742301 від 29 вересня 2008 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись з постановою суду «Компанія АСК»у вигляді ТОВ подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.

ДПІ в Малиновському районі м. Одеси письмових заперечень на апеляційну скаргу не надало.

Ухвалюючи постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції встановив, що 08 вересня 2008 року співробітниками ДПІ у Київському районі м. Донецька проведена перевірка господарської одиниці -залу гральних автоматів, що належать ТОВ «Компанія АСК», за адресою: м. Донецьк, вул. Артема, 146, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.

За результатами перевірки складений акт від 08 вересня 2008 року №0337/05/64/23/26503365.

Перевіркою встановлено порушення позивачем п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виразилося у знаходженні в залі гральних автоматів 15 незареєстрованих в органах ДПС, неопломбованих у встановленому порядку та не переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій (гральних автоматів), через які проводились розрахункові операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, і які на момент перевірки перебували у робочому стані.

На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0010722301 від 29 вересня 2008 року на суму 5 100 гривень. Штрафні санкції розраховані у відповідності до п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Суд першої інстанції встановив порушення відповідачем вимог ст. 2 Закону Україну «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.1 Наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006 року № 40/374 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження організації діяльності проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», оскільки внесення ставки обліковується автоматом і ним же визначається розмір виграшу, то дана послуга надається саме гральним автоматом, а не залом гральних автоматів, як нежитловим приміщенням, або розміщеному окремо в залі гральних автоматів касовому апараті.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001 року № 121 (із змінами, внесеними Постановами КМУ від 29.01.2003 року № 151, від 10.12.2003 року № 1905, від 28.10.2004 року № 1447, від 07.06.2006 року № 803) установлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 року.

Державна комісія з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом протокольним рішенням від 27.06.2002 року №13 встановила вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами. У зв'язку із цим, виходячи зі специфіки надання послуг у сфері грального бізнесу на гральних автоматах та враховуючи наведене вище, гральний автомат повинен бути оснащений належним РРО.

Таким чином, суд першої інстанції встановив, що позивач зобов'язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі.

Суд першої інстанції не взяв до уваги посилання позивача на відсутність з його боку порушень вимог Закону з тих причин, що порядок розрахунків здійснювався на встановленому в залі реєстраторі розрахункових операцій «Datecs MP-500i», оскільки порядок реєстрації розрахункових операцій з використанням РРО у залі гральних автоматів передбачає такий алгоритм дій, за якого облік розрахункових операцій відокремлений у часі від їх безпосереднього здійснення.

Суд першої інстанції встановив, що гральний автомат з 31.12.2006 року, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 121 від 07.02.2001 року, повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які, зокрема, полягають в обліку, накопиченні та відображенні даних щодо прийнятих та виданих (виграних) гравцями грошових замінників - жетонів та кредитів. Обов'язок застосування гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи, є нормою Закону, якою мають керуватися суб'єкти господарювання при здійсненні діяльності у сфері грального бізнесу.

Необхідною умовою застосування гральних автоматів є включення їх (або окремих блоків автоматів, що входять до складу комп'ютерно-касових систем, які забезпечують переведення таких автоматів у фіскальний режим роботи) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій за процедурою, встановленою Положенням про зазначений Державний реєстр затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року №1315.

Наказом ДПА України від 01.07.08 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій система «Фіскал», що призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів. Отже, з 01 липня 2008 року суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.

Суд першої інстанції встановив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №121 суб'єкти підприємницької діяльності мають змогу з технічної точки зору фіскалізувати гральні автомати за допомогою спеціалізованої комп'ютерно-касової системи «Фіскал», оскільки дана система пройшла повний цикл випробувань і отримала від Держстандарту України: Сертифікат відповідності на вимоги до електронної контрольно-касової техніки; атестат виробництва; проведена перевірка системи на відповідність фіскальним вимогам та внесена до Єдиного державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

На момент проведення перевірки у позивача була технічна можливість обладнати гральні автомати (автомати з продажу послуг), які є реєстраторами розрахункових операцій запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) та тим самим привести у відповідність до Закону та Постанови КМУ від 07.02.2001 року №121 порядок надання послуг на гральних автоматах.

Суд першої інстанції встановив, що відсутність на гральному автоматі фіскального пристрою не може бути підставою для не застосування реєстратора розрахункових операцій, коли таке застосування передбачено законом та, відповідно в даному випадку, не є підставою для звільнення від встановленої законом відповідальності за незастосування РРО.

Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.

Апеляційний суд встановив, що 08 вересня 2008 року працівниками ДПІ у Київському районі м. Донецька здійснена перевірка залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Донецьк, вул.. Артема, 146, який належить «Компанії АСК» у вигляді ТОВ щодо дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої 08 вересня 2008 року складений акт перевірки за реєстраційним №0337/05/64/23/265033 (а.с. 30-32).

З урахуванням положень ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України №327 від 10.08.2005 року, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що ДПІ у Київському районі м. Донецька здійснило перевірку на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В акті перевірки зафіксовано, що під час перевірки в залі гральних автоматів знаходиться 15 гральних автоматів. Внесення або зняття ставки (виграшу) виконує оператор-касир за допомогою спеціальних ключів - кредитів.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) гральні автомати відносяться до реєстраторів розрахункових операцій. Вказані РРО не опломбовані, не зареєстровані згідно встановленого порядку. На всіх гральних автоматах проводяться азартні ігри та розрахунки. Відповідно до висновку акту позивачем порушено п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі акту перевірки ДПІ в Малиновському районі м. Одеси прийняло рішення від 29 вересня року № 0010722301 яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5 100 гривень за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Штрафна санкція застосована згідно п. 2 ст. 17 Закону України вказано Закону (а.с. 29).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена відповідальність у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»гральний автомат є реєстратором розрахункових операцій.

Внесення ставки (придбання кредиту) через РРО, не є розрахунковою операцією проведеною на гральному автоматі. В акті перевірки зафіксовано проведення розрахункової операції без застосування РРО, але не вказана при продажі якого товару, чи наданні яких послуг проведений розрахунок (а.с. 31).

Розрахункова операція (розрахунок за послугу) здійснюється саме в момент використання кредиту (опускання жетону) в гральному автоматі.

Таким чином, при застосуванні РРО в залі гральних автоматів при обміну коштів на гральні замінники (електронний кредит, жетони) споживачем придбавається право на отримання послуги.

В акті перевірки зафіксований факт наявності в залі гральних автоматів, які перебувають у робочому стані та підключені до електромережі, на яких здійснюються азартні ігри.

Акт перевірки не містить відомостей про проведення розрахункових операцій на гральних автоматах (на скількох та на яких саме гральних автоматах проведена розрахункова операція, на яку суму проведена розрахункова операція), тобто відсутній факт надання ними послуг.

Зафіксований в акті перевірки факт не відповідає змісту порушення передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Апеляційний суд встановив, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 202 КАС України, апеляційна скарга має бути задоволена, оскаржена постанова -скасована та ухвалена нова постанова про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 195, п. 2 ч. 1 ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. 207, ст. ст. 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010 року скасувати.

Адміністративний позов «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси № 0010722301 від 29 вересня 2008 року про застосування до «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5 100 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя С.Д.Домусчі

суддя В.О.Скрипченко

суддя Л.П.Шеметенко