ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 липня 2012 року № 2а-8060/12/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участі представників позивача Поліщук О.А., відповідача Сидоренко Л.П. адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Докумедс»в особі представництва «СІА «Докумедс»
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва
про скасування рішення
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Докумедс»в особі представництва «СІА «Докумедс»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 20 грудня 2011 року № 0000282203.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем не отримувалися доходи, джерелом їх походження з України.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність прийнятого рішення з огляду на те, що представництво займалося діяльністю, яка співпадає з діяльністю товариства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
З 02.11.2011 р. по 29.11.2011 р. Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва (далі за текстом - відповідач) була проведена документальна планова виїзна перевірка Представництва „СІА"ДОКУМЕДС" (далі за текстом - позивач) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 28.09.2009 р. по 30.06.11р., валютного та іншого законодавства за період з 28.09.2009 р. по 30.06.2011 р.
За результатами перевірки відповідачем був складений Акт про результати документальної планової виїзної перевірки від 06.12.2011р. № 211/1-22-30-26609543. (далі -акт перевірки). Згідно Акту, перевіркою встановлене порушення позивачем абз.1 п.13.8 ст.13 Закону України від 28.12.1994 № 334\94-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств" із змінами та доповненнями; абз.1 п. 160.8 ст.160 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ, із змінами та доповненнями, за період з 28.09.09 по 30.06.11, в результаті чого занижено податок па прибуток всього в сумі 130313,0 грн.
На підставі Акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від 20.12.2011р. №0000282203, яким позивачу нараховано суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 153 183,00 грн.
Прийняття зазначеного рішення мотивовано тим, що перевіркою було встановлено неправомірне застосування пільги з податку на прибуток за період з 28.09.2009 по 30.06.2011, внаслідок чого не нараховано та не сплачено податку на прибуток всього у сумі 130 313,0 грн„ у т.ч за 2009 у сумі -14 652,0грн., І кв. 2010 - 19 233,0 грн., II кв. 2010 - 18 726,0 грн.. НІ кв. 2010 - 19 473.0 грн.. IV кв. 2010 - 19 386,0 грн., І кв. 2011 - 19 250,0 грн., II кв. 2011 - 19 593.0 грн. (код пільги 11020025) по податку на прибуток згідно ст. 18 Закону України від 28.12.1994 №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" із змінами та доповненнями та п.3.2 ст. З Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Зазначений висновок мотивовано тим, що за період з 28.09.2009 по 30.06.2011 представництво "СІА"Докумедс" отримувало фінансування від ТОВ „Dokumeds" (Республіка Латвія) на витрати представництва в сумі 1 760 224,0 грн. Саме зазначену суму відповідачем було кваліфіковано в якості доходу позивача.
При цьому, відповідач послався на те, що предметом діяльності головної компанії ТОВ „Dokumeds" (Республіка Латвія) відповідно до наданої до перевірки заяви ТОВ „Dokumeds" про реєстрацію представництва поданої до Міністерства економіки України від 27.05.2009 є „сфера клінічних випробувань, медичне спостереження, дослідження медикаментів, збір інформації в центрах клінічних випробувань". „ТОВ „Dokumeds", є законним представником Спонсора на проведення клінічних випробувань, складає договори з лікарнями, лабораторіями, дослідниками (лікарями) та іншими третіми особами, залучених до участі у випробуваннях на проведення клінічних випробувань відповідно до діючих актів законодавства. ТОВ „Dokumeds" досліджує та аналізує інформацію щодо відповідністі закладів охорони здоров'я для проведення конкретного клінічного випробування та доступності відповідності популяції пацієнтів; подає необхідні документи до Етичного Комітету та Міністерства Охорони Здоров'я для отримання дозволу на проведення випробування в даній державі. Відповідні кваліфіковані працівники ТОВ „Dokumeds": слідкують за проведенням випробування в даній державі; регулярно відвідують центри випробувань; контролюють порядок проведення назначених процедур і відповідність документації в рамках випробування; перевіряють якість отриманих даних; підводять підсумок та оброблюють отримані данні в ході випробування та передають їх замовнику для подальшого аналізу".
При цьому, відповідач постався на приписи 160.8 Податкового кодексу України, згідно з якою суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому, таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента. У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність не лише в Україні, а й за її межами, і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з органом державної податкової служби за місцезнаходженням постійного представництва. У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається органом державної податкової служби як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.
Суд з правомірністю зазначених висновків не погоджується, виходячи з наступного.
Оподаткування нерезидентів врегульовано статтею 160 Податкового кодексу України. При цьому, види таких доходів, які підлягають оподаткуванню, визначені у статті 160.1 ПК України.
Відповідно до статті 160.1 Податкового кодексу України, будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються: а) проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом; б) дивіденди, які сплачуються резидентом; в) роялті; г) фрахт та доходи від інжинірингу; ґ) лізингова/орендна плата, що сплачується резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди; д) доходи від продажу нерухомого майна, розташованого на території України, яке належить нерезиденту, у тому числі майна постійного представництва нерезидента; е) прибуток від здійснення операцій із торгівлі цінними паперами, деривативами або іншими корпоративними правами, визначений відповідно до норм цього розділу; є) доходи, отримані від провадження спільної діяльності на території України, доходи від здійснення довгострокових контрактів на території України; ж) винагорода за провадження нерезидентами або уповноваженими ними особами культурної, освітньої, релігійної, спортивної, розважальної діяльності на території України; з) брокерська, комісійна або агентська винагорода, отримана від резидентів або постійних представництв інших нерезидентів стосовно брокерських, комісійних або агентських послуг, наданих нерезидентом або його постійним представництвом на території України на користь резидентів; и) внески та премії на страхування або перестрахування ризиків в Україні (у тому числі страхування ризиків життя) або страхування резидентів від ризиків за межами України; і) доходи, одержані від діяльності у сфері розваг (крім діяльності з проведення державної грошової лотереї); ї) доходи у вигляді благодійних внесків та пожертв на користь нерезидентів; й) інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів/виконаних робіт/наданих послуг, переданих/виконаних/наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.
Акт перевірки не містить жодних посилань на отримання нерезидентом чи його представництвом будь -якого з вищезазначених видів доходів, тобто отримання грошових коштів чи інших товарно - матеріальних цінностей, цінних паперів, прав чи інших можливих видів доходів джерелом їх походження з України.
При цьому, акт перевірки не містить посилань, що суми, перераховані нерезидентом утримання представництва, пов'язані з виконанням будь -якої діяльності на Україні, тобто їх перерахування обумовлено виконанням якихось функцій, які б можна було розглядати в якості господарської діяльності. Також, в акті перевірки відсутні посилання на виплату нерезиденту коштів, передачу інших активів з України, або отримання прибутку з інших країн за роботи, виконані в Україні.
Натомість, позивачем надано докази про перерахування вказаних коштів в якості фінансування діяльності представництва, яке здійснено згідно кошторису та обумовлюється витратами на утримання приміщення та виплату заробітної плати, а не виконанням певного обсягу роботи.
Суд доходить висновків, що вищенаведене не дозволяє дійти висновків про доведеність обставини отримання позивачем доходів джерелом їх походження з України, проте, погоджується з тим, що діяльність представництва, в даному випадку, може бути кваліфікована в якості ведення господарської діяльності в Україні. Однак, на думку суду, відсутність доказів отримання нерезидентом чи представництвом доходів від такої діяльності позбавляє можливості здійснювати донарахування податку на прибуток, з огляду на відсутність можливості визначити суму отриманого доходу.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 20 грудня 2011 року № 0000282203.
3. Судові витрати в сумі 1531,83 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Докумедс»в особі представництва «СІА «Докумедс» за рахунок Державного бюджету України.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян