Рішення № 25583103, 27.07.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
27.07.2012
Номер справи
5/21/5022-465/2012
Номер документу
25583103
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" липня 2012 р.Справа № 5/21/5022-465/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрушків Г.З.

Розглянув справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль, в особі Чортківського району електричних мереж, вул. Копичинецька, 99, м. Чорків, Тернопільської області, 48500

до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільської області, 48500

за участю представників від:

позивача: Мороз Г.С. -юрисконсульт (довіреність № 2993/25 від 26.06.2012р.)

Бойко Л.О. -юрисконсульт І категорії юридичного відділу (довіреність № 5141/25 від 27.12.2011р.)

відповідача: Тиміцька С.М. -головний спеціаліст -юрисконсульт (довіреність № б/н від 26.06.2012р.)

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено права і обов'язки сторін, передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль в особі Чортківського району електричних мереж, вул. Копичинецька, 99, м. Чортків, Тернопільської області звернулося в господарський суд Тернопільської області з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільської області 16 037 грн. 03 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву № 4527/01-69 від 26.06.2012р., та його уповноважений представник в судовому засіданні, проти позову заперечують, посилаючись те, що позивач обґрунтовуючи позовні вимоги з посиланням на Закон України "Про міліцію", Закон України "Про державну податкову службу в Україні", Закон України "Про державну кримінально-виконавчу службу України", не врахував норми надання пільг, передбачені підпунктом а пункту 1 постанови КМУ від 01.08.1996р. № 879 (зі мінами), а щодо листа Міністерства палива та енергетики України від 17.12.2009 № 32-01/6-2934, то такий не містить і не може містити правових норм та має рекомендаційний характер. При наданні пільг позивачем також не враховано рішення Конституційного суду України від 25.01.2012р. № 3-рп/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень ст. 1, ч. 1,2,3 ст. 95, ч. 2 ст. 96, п. 2,3,6 ст. 116, ч. 2 ст. 124, ч. 1 ст. 129 Конституції України, п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України, п.2 ч.1 ст. 9 КАС України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України. Що стосується ч. 6 ст. 102 Бюджетного кодексу України, то в ній передбачається норма, за якою Кабінет Міністрів України може (а не повинен) здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету в місцевий бюджет в межах загального обсягу таких субвенцій. Крім того, відповідач вважає недоречним посилання позивача на Закон України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", оскільки на момент виникнення спірних правовідносин (01.03.2011-01.01.2012) бюджет України регулювався Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік". Щодо Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 № 117, та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2002 № 256, то такі регулюють порядок відшкодування вартості пільг, які надавалися в межах норм, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879. Позивач обґрунтовуючи свої вимоги з посиланням на п. 23 Порядку підтвердження заборгованості, затвердженого постановою КМУ від 22.06.2006р. № 191 (зі змінами), не зазначає з яких підстав направлено акти для підписання, якщо аналогічні акти були підписані у звітних періодах 2011р. (щомісячно), також не обґрунтовує різницю заборгованості з 13 420, 95 грн. на 16 914, 56 грн. Згідно роз'яснення Міністерства фінансів України, в якому зазначено, що відповідно до статті 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло, встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам. Постановою КМУ від 01.08.1996 року № 879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах, яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень, а тому визначені цією постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги. Разом з тим відповідач у відзиві зазначає, що згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 положення пункту 68 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо надання пільг в оплаті за житлово-комунальні послуги, передбачених Законом України "Про міліцію" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), проте додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України. Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік " було передбачено відповідні обсяги видатків. Показники Державного бюджету на 2011 рік в частині виплат, які встановлені ст. 22 Закону України "Про міліцію" розраховано, виходячи з положень постанови КМУ від 01.08.1996р. № 879, і не передбачають призначень для взяття зобов'язань щодо перерахунку пільг за минулі роки. А тому, вважає, що управління не може взяти на себе зобов'язання щодо здійснення розрахунків із постачальниками послуг не в межах встановлених норм.

Одночасно відповідач звернувся до суду з клопотанням (лист № б/н від 27.06.2012р.), яким просить суд припинити провадження у справі, посилаючись на те, що даний спір не підлягає розгляду в господарських судах України, так як предметом даного спору є не господарські відносини, а публічно - правові, що відносяться до компетенції адміністративних судів.

Суд, розглянувши вищезазначене клопотання відповідача, відхиляє його як безпідставно заявлене з огляду на наступне:

- згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження;

- частиною 2 статті 4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення;

- визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;

- приписами статті 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

- Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

- ВАТ "Тернопільобленерго" в особі Чортківського району електричних мереж не є суб'єктом владних повноважень.

- Також, відповідно до статті 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом відшкодування збитків.

- Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

- Згідно з пунктом 1 статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають зокрема, безпосередньо з завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі. А відповідно до пункту 3 статті 11 Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

- Тобто, у даному випадку відшкодування збитків енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію, передбачене частиною 4 статті 17 Закону України "Про електроенергетику", випливає з господарської діяльності позивача та обов'язку відповідача по відшкодуванню таких збитків, передбачений нормами цивільного законодавства, а відтак спір про стягнення компенсації таких збитків підвідомчий господарським судам, відповідно до ст. 12 ГПК України.

Позивач у запереченнях на відзив № 3263/25 від 16.07.2012р., та його уповноважені представники в судовому засіданні, зазначають, що ніяких обмежень нормами споживання електроенергії немає в Законах України "Про Державну кримінально -виконавчу службу України", "Про державну податкову службу в Україні", "Про міліцію", "Про державний бюджет на 2011 рік", в Бюджетному кодексі України, а тому відповідачем безпідставно зменшується обсяг наданих пільг та обмежуються права пільговиків, що суперечить чинному законодавству та ст. ст. 22, 46 Конституції України. Відповідно до ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97 збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електроенергію повинні бути відшкодовані. Окрім того, позивач згідно пояснень № 3299/25 від 18.07.2012р. не погоджується з клопотанням відповідача про припинення провадження у справі та просить його відхилити, з огляду на те, що позовні вимоги полягають у відшкодуванні збитків енергопостачальника, відповідно до ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97, при здійсненні господарської діяльності, а саме надання пільг з оплати за спожиту електроенергію та стягненні з Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації 16 037, 03 грн. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію. Даний спір не може розглядатися в адміністративних судах, оскільки не підпадає під їх юрисдикцію та предметну підсудність, виходячи з положень ст. ст. 17, 18 КАС України.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін судом встановлено наступне:

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2484-12 від 19.06.1992 р., №107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008р.).

До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008р. неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Із змісту зазначеної вище норми вбачається, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р. №10-рн/2008 визнано неконституційними.

Згідно ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Законом України "Про державну кримінально -виконавчу службу України", зокрема ст. 23 встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально -виконавчої служби поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію".

Згідно ст. 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію".

У відповідності до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Чортківського району електричних мереж (позивач по справі) в період з 01.03.2011 р. по 01.01.2012р. включно, поставило споживачам електроенергію зі знижкою в сумі її оплати по категоріях "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції", "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники кримінально -виконавчої служби", "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років особи начальницького складу податкової міліції", оскільки вони мають пільги в оплаті за спожиту електроенергію, відповідно до Бюджетного кодексу України, Закону України "Про міліцію", Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про державну кримінально -виконавчу службу України", Закону України "Про електроенергетику" та інших нормативних документів.

Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом енергопостачальній організації витрат в сумі 16 037 грн. 03 коп. внаслідок постачання електричної енергії даній пільговій категорії споживачів.

Порядок відшкодування суми витрат, які виникли внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України, Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 (далі - Порядок).

Так, відповідно до Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. № 2456-VI під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції (п. 48 ч. 1 ст. 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, іншим бюджетам місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти; 2) додаткова дотація на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів; 3) субвенції на здійснення державних програм соціального захисту; 4) додаткова дотація на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, внаслідок надання пільг, встановлених державою; 5) субвенція на виконання інвестиційних програм (проектів); 6) інші додаткові дотації та субвенції (ч. 1 ст. 97 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р.).

Частиною 3 ст. 102 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги звільненим зі служби за віком, у зв'язку з хворобою або за вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально -виконавчої системи.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем з дотриманням правил вищевказаного положення (п.п.10,11 Положення), та п. 23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 191 від 22.02.2006р., подавалися до уповноваженого органу (відповідача) по два примірника актів звіряння розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги, між Чортківським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за кожний місяць про наявність та розмір заборгованості з пільг, наданих звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам кримінально -виконавчої служби та звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років особам начальницького складу податкової міліції, що не заперечується відповідачем.

За підпунктом "б" пункту 4 ч. 1 ст. 89 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субсидії населенню), пільги окремим категоріям громадян, що зокрема надаються звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально -виконавчої системи.

У ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. зазначено, що порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій (ч. 6 ст. 102 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Даним Порядком визначено відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету (п. 1 Порядку).

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

В силу пункту 2 вищезазначеної Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. №575/97-ВР збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

Доводи відповідача щодо проведення позивачем розрахунків без врахування норм користування електроенергією до уваги господарським судом не приймаються з огляду на наступне.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.

Отже, обсяг пільгового споживання житлово-комунальних послуг для працівників міліції та пенсіонерів МВС, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально -виконавчої системи, після 22.05.2008р. не може бути обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".

Щодо посилання відповідача на право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, то суд зазначає, що таке передбачене пунктом 8 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, згідно якого Кабінет Міністрів України має право встановлювати розміри соціальних виплат, не визначені законом, в абсолютних сумах у межах бюджетних призначень, встановлених за відповідними бюджетними програмами, до законодавчого врегулювання такого питання, проте вказане положення не поширюється на дані правовідносини щодо встановлення пільг, оскільки пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання, як вже вище зазначалось, визначаються виключно законами України, а даними нормами надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри лише соціальних виплат, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в той час коли саме законами (ст.22 Закону України "Про міліцію", ч.3 ст.102 Бюджетного кодексу України) встановлена пільга в розмірі 50-процентної знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

Окрім того, судом враховано, що згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" саме Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги. Згідно роз'яснення Департаменту з питань електроенергетики Міністерства палива та енергетики України (лист № 32-01/6-2934 від 17.12.2009р.), постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (із змінами і доповненнями) є підзаконним нормативно-правовим актом, нею керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання в відповідних законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. А також, зазначено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або слугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.

Що ж стосується посилань відповідача щодо необґрунтованості різниці заборгованості (з 13 420, 95 грн. на 16 914, 56 грн.) у сумі, зазначеній в акті звіряння розрахунків станом на 01.01.2012р., який підписаний в січні 2012р., та станом на 01.01.2012р., який направлений в травні, то такі, спростовуються письмовими поясненнями бухгалтера № 905 від 10.07.2012р. та доданими до матеріалів справи розрахунками витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг звільненим зі служби за віком працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально -виконавчої служби за період з 01.03.2011р. по 01.01.2012р., з яких вбачається, що заборгованість Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації перед позивачем за надані пільги по оплаті за електроенергію станом 01.01.2012р. становить 16037грн. 03коп.

З огляду на викладене позов підлягає задоволенню як обґрунтовано заявлений.

Такої ж правової позиції дотримується Вищий господарський суд України у постановах № 5013/970/11 від 26.12.2011р., № 5023/3592/11 від 11.01.2012р.

Судовий збір згідно ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України , господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільської області (код 03195613) на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль (код 00130725) в особі Чортківського району електричних мереж, вул. Копичинецька, 99, м. Чорків, Тернопільської області (код 22605956) -16 037 грн. 03 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 26031354102202 у Тернопільському обласному управлінні ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 338545, код 22605956.

3. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільської області (код 03195613) на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль (код 00130725) в особі Чортківського району електричних мереж, вул. Копичинецька, 99, м. Чорків, Тернопільської області (код 22605956) -1 609 грн. 50 коп. судового збору на п/р 260053000146 в ТОУ ВАТ "Ощадбанк" м. Тернопіль, МФО 338545, код 00130725.

4. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Суддя Г.З. Андрушків

Повне рішення складено "30" 07 2012р.