ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" серпня 2012 р. м. Київ К-20761/10
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,
при секретарі Сватко А.О.,
розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу Кагарлицької об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області (далі -Кагарлицька ОДПІ)
на постанову господарського суду Київської області від 25.09.2008
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2010
у справі № А6/488-08 (22-а-35406/08)
за позовом дочірнього підприємства «Ферми ДАНАМ»(далі -Підприємство)
до Кагарлицької ОДПІ
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.
Судове засідання проведено за участю представників:
позивача -Богатова Ю.М.,
відповідача -Бойка І.І., Норця В.М.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Київської області від 25.09.2008, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2010, позов задоволено; скасовано податкове повідомлення-рішення від 01.08.2008 № 0005322301/0, згідно з яким позивачеві зменшено суму заявленого бюджетного відшкодування по деклараціям за січень-квітень 2008 року в загальному розмірі 862 759 грн. У прийнятті цих судових актів попередні інстанції виходили з відсутності підстав для позбавлення позивача права на бюджетне відшкодування, яке виникло у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) для виробництва продукції (м'яса у живій вазі), в подальшому реалізованої переробним підприємствам.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України Кагарлицька ОДПІ просить скасувати ухвалені у справі рішення попередніх інстанцій та відмовити у позові, посилаючись на неправильне застосування судами підпункту 6.2.6 пункту 6.2 статті 6, пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», а також положень постанови Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 № 805.
У запереченні на касаційну скаргу Товариство зазначає про правильність та обґрунтованість висновків попередніх інстанцій та просить залишити оскаржувані рішення без змін, а скаргу -без задоволення.
Перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права Вищий адміністративний суд України, заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги Кременчуцької ОДПІ з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що підставою для прийняття оспорюваних рішень став висновок податкового органу про незаконне включення позивачем (який має статус сільськогосподарського товаровиробника) до загальної декларації з податку на додану вартість за податкові періоди з грудня 2007 року по квітень 2008 року сум ПДВ за операціями з придбання товарів, робіт, послуг, призначених для виробництва сільськогосподарської продукції (м'яса у живій вазі), як це було зафіксовано в акті перевірки від 20.05.2008 № 818/23-309/33604720.
На час виникнення спірних правовідносин правове регулювання оподаткування податком на додану вартість операцій з поставки сільськогосподарськими товаровиробниками усіх форм власності продукції тваринництва (птахівництва) визначалося приписами підпункту 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 та пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»і було направлено на створення пільгового режиму оподаткування з метою державної підтримки розвитку цієї галузі виробництва.
Так, згідно з підпунктом 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 названого Закону до 1 січня 2009 року за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки переробним підприємствам молока та м`яса живою вагою сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності і господарювання.
Ця норма кореспондувала з нормою абзацу першого пункту 11.21 статті 11 цього ж Закону, якою було встановлено, що до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватись до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м`ясопродукти, у повному обсязі спрямовуються виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Зв'язок цих норм обумовлюється тим, що, придбаваючи у сільськогосподарських товаровиробників молоко та м'ясо живою вагою за нульовою ставкою, переробні підприємства не несуть витрат по сплаті ПДВ, не включають його до податкового кредиту, а в подальшому, реалізуючи молоко та молочну продукцію, м'ясо та м`ясопродукти, нараховують податок за ставкою 20 відсотків в ціні продажу, отримують ці суми від покупців та спрямовують їх на окремі рахунки, відкриті для них в обслуговуючих установах банків, для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
Наряду з таким регулюванням оподаткування операцій з поставки сільськогосподарськими товаровиробниками переробним підприємствам молока і м`яса живою вагою, абзацом другим пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»також встановлений пільговий режим оподаткування щодо операцій з поставки сільськогосподарськими підприємствами молока, худоби, птиці, вовни, молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Згідно з цією нормою сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
Порівняння тексту норми підпункту 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 та цієї норми свідчить, що остання також регулює продаж молока і м'яса в живій вазі (худоби), але іншим, ніж переробні підприємства, покупцям. Ці операції здійснюються з нарахуванням сум ПДВ в ціні реалізації, які сплачуються покупцями сільськогосподарським підприємствам та спрямовуються ними не до бюджету, а на розвиток тваринництва і птахівництва. Такі операції з поставки сільськогосподарськими підприємствами відображаються у спеціальній декларації (код 0132). В цій же декларації у складі податкового кредиту відображаються суми ПДВ, сплачені (нараховані) сільськогосподарським підприємством у зв'язку з придбанням товарів (послуг), що використовуються у виробництві молока, молочної продукції та м'ясопродуктів, вирощуванні худоби, птиці, обсяги з реалізації яких включаються до спеціальної декларації.
З урахуванням викладеного Вищий адміністративний суд України погоджується з висновком попередніх інстанцій про те, що позивач правомірно включав до загальної декларації обсяги реалізації м'яса в живій вазі переробним підприємствам, оподатковуючи ці операції за ставкою 0 відсотків, та суми ПДВ, сплачені у зв'язку з виробництвом цієї продукції.
Таким чином, оскільки норми матеріального права застосовано судами правильно, а висновки попередніх інстанцій відповідають установленим у справі фактичним обставинам та наявним доказам, то підстави для скасування оскаржуваних рішень попередніх інстанцій відсутні.
З огляду на реорганізацію відповідача у справі Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне замінити Кагарлицьку ОДПІ її правонаступником -Миронівською міжрайонної державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Замінити Кагарлицьку об'єднану державну податкову інспекцію у Київській області її правонаступником -Миронівською міжрайонною державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби.
2. Касаційну скаргу Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області залишити без задоволення.
3. Постанову господарського суду Київської області від 25.09.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2010 у справі № А6/488-08 (22-а-35406/08) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: М.І. Костенкосудді:І.О. Бухтіярова І.В. Приходько
Суддя М.І. Костенко