ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" липня 2012 р. м. Київ К-27139/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Бухтіярової І.О.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009р.
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2010р.
у справі №2а-9336/09/10/0170
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»(надалі -ВАТ «Кримгаз»)
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (надалі -Красноперекопська ОДПІ в АР Крим)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
У серпні 2009р. позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Красноперекопської ОДПІ в АР Крим №0001951503/0 від 28.07.2009р.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2010р., позов було задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Красноперекопської ОДПІ в АР Крим №0001951503/0 від 28.07.2009р.; судові витрати стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача в сумі 3,40грн.
Не погодившись з висновками судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття у справі нового рішення про відмову у задоволенні позову повністю.
Крім того, заявою від 24.05.2011р. позивач заявив клопотання про здійснення заміни сторони у справі Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»його правонаступником Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Кримгаз».
На підтвердження викладеного позивачем надано засвідчені копії: Статуту ПАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», виписки з ЄДРПОУ серії ААБ №458296 та Довідки з ЄДРПОУ серії АА №462216.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ «Кримгаз»є юридичною особою, зареєстрованою 14.04.1995р. виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим, ідентифікаційний код - 03348117, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідно до Статуту ВАТ «Кримгаз», підприємство є спеціалізованим підприємством по експлуатації газового господарства. Відповідно до додатку №1 до Статуту та Положення Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», зазначене управління є відокремленим структурним підрозділом ВАТ «Кримгаз»-філією без права юридичної особи, зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА №007920 від 08.09.2008р. Головного управління статистики в АР Крим. У Статуті Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»загальні положення про юридичну особу не змінено.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом проведена камеральна перевірка уточнюючого податкового розрахунку щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ «Кримгаз»за січень 2009р., про що складений акт від 23.07.2009р. №914/15-03/23893680.
Висновками зазначеного акта перевірки, встановлено, що при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховано податкове зобов'язання по розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі п'яти відсотків від такої суми, як це передбачено п.17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0001951503/0 від 28.07.2009р., яким з посиланням на п.п. «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Красноперекопському управлінню по експлуатації газового господарства ВАТ «Кримгаз»визначено суму податкового зобов'язання в сумі 118,79грн.
Так, перевіряючи правомірність нарахування відповідачем фінансових санкцій суди попередніх інстанцій встановили наступні обставини.
Статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування»встановлено, що розмір і механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005р. №442.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. №1161 внесені зміни до вищевказаного Порядку стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, які постачаються для таких категорій споживачів, як бюджетні організації і установи, промислові та інші субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.
Відповідно до пункту 2 вказана постанова набирала чинності 01.01.2009р.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з прийняттям вказаних змін ВАТ «Кримгаз»було направлено лист до ДПІ в м.Сімферополі з проханням надати роз'яснення щодо дати застосування нульової ставки використання природного газу.
У відповідь, листом №10914/10/31-0 від 05.03.2009р. ДПІ у м.Сімферополі повідомила, що нульову ставку слід застосовувати з 01.01.2009р.
Проте, листом ДПА України №10817/7/15-0917 від 05.05.2009р. було надано інше роз'яснення щодо набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. №1161, якою вказано, що вона набуває чинності з 13.01.2009р. (з дати публікації в офіційному виданні).
Враховуючи викладене, Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ «Кримгаз»належним чином виконано обов'язок по поданню розрахунку збору за січень 2009р., у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. №1161 та роз'ясненням ДПІ у м. Сімферополі, оскільки на той час були відсутні будь-які інші роз'яснення, у тому числі Міністерства Юстиції України та ДПА України.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
При чому, підпунктом 4.4.2 статті 4 вказаного вище Закону обумовлено, що не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано).
Таким чином, у січні 2009р. позивач не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, у зв'язку з невірним податковим роз'ясненням ДПІ у м. Сімферополі та суперечним змістом Постанови Кабінету Міністрів України №1161 від 27.12.2008р.
За таких обставин, з урахуванням принципу пропорційності в адміністративному судочинстві, а саме, задля дотримання необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість заявленого позову.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Здійснити заміну позивача Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»на його процесуального правонаступника Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз».
Касаційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ М.І. Костенко
____ І.О. Бухтіярова
Суддя Н.Є. Маринчак