Постанова № 25577667, 29.07.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2012
Номер справи
2а/0470/3908/12
Номер документу
25577667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/3908/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Салюк Л.Ю.,

за участю:

представника позивача Мосіної М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунальної установи охорони здоров'я «Нікопольська міська лікарня № 1»Дніпропетровської обласної ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області (далі - ДФІ в Дніпропетровській області, позивач) звернулась до адміністративного суду з позовною заявою до Комунальної установи охорони здоров'я «Нікопольська міська лікарня № 1» Дніпропетровської обласної ради (далі - КУОЗ «Нікопольська міська лікарня № 1», відповідач), в якій, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 21.06.2012 року, просить зобов'язати відповідача виконати вимоги від 05.08.2011 року № 28/1521 шляхом визначеним у вимозі: а саме:

- відшкодувати зайво виплачену працівникам установи доплату за шкідливі умови праці на суму 392,93 грн.;

- відшкодувати зайво перераховані внески до державних цільових фондів в сумі 142,63 грн.;

- відшкодувати суми зайвого витрачання бюджетних коштів за 2010 рік в сумі 39248,65 грн.;

- відшкодувати зайве витрачання бюджетних коштів за спожиті комунальні послуги за покриття витрат, пов'язаних з наданням платних послуг на загальну суму 7350,00 грн.;

- відшкодувати суми зайвого витрачання бюджетних коштів на покриття витрат, пов'язаних з наданням в оренду комунального майна за спожиті комунальні послуги на загальну суму 354,24 грн.;

- відшкодувати суми недоотриманої орендної плати установою на суму 2462,10 грн.;

- відшкодувати суми недоотриманої орендної плати установою на суму 5747,90 грн.;

- відшкодувати суми зайвого витрачання коштів на покриття витрат за спожиті комунальні послуги ОКЗ «Бюро судово - медичної експертизи» без укладання договорів оренди на суму 28 522,18 грн.;

- відшкодувати покриття видатків пов'язаних з наданням платних послуг за рахунок коштів загального фонду кошторису в частині придбання медикаментів по загальному фонду, які фактично були використані при наданні платних послуг в сумі 2350,00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що Нікопольською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2010 року по 31.05.2011 року. В ході ревізії встановлено порушення відповідачем вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим на адресу відповідача направлено вимоги від 05.08.2011 року № 28/1521 про усунення порушень, які відповідачем виконані частково. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та письмові пояснення на позов, обґрунтовуючи їх тим, що затримка в виконанні вимог ДФІ зумовлена відсутністю в достатній кількості коштів на рахунках спеціального фонду, поповнення якого в значній частині залежить від звернень громадян щодо надання установою платних послуг, відсутності в установі до 07.05.2012 року юриста, який би вів претензійно-позовну роботу з боржниками. Крім того, відповідач зазначає, що КУОЗ «Нікопольська міська лікарня № 1» ведеться робота по усуненню порушень, на адресу ПП «ВБГ» АЮТАНА», ОКЗ «Бюро судово-медичної експертизи» 24.05.2012 року направлені відповідні претензії, які відповідно до вимог ч. 6 ст. 222 Господарського кодексу України повинні бути розглянуті в місячний строк, після спливу вказаного терміну до вказаних суб'єктів господарювання будуть подані позови. Таким чином, враховуючи те, що вимоги ДФІ виконуються у позивача не має підстав вказувати на бездіяльність лікарні, на підставі чого, провадження у справі має бути закрито.

Дослідивши письмові докази по справі, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що фахівцями Нікопольської ОДФІ проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КУОЗ «Нікопольська міська лікарня № 1» за період з 01.01.2010 року по 31.05.2011 року. За результатами проведеної ревізії складено акт від 27.07.2011 року № 970-19/22.

Згідно з п.2. ст.8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» № 2939-XII від 26.01.2003 р. із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2939-XII) головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі зобов'язанні проводити у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

05.08.2011 року Південно-Західним ОКРВ сформовано вимогу про усунення виявлених ревізією порушень № 28/1521, яка відповідачем виконана частково, невідшкодованими залишаються наступні вимоги:

- відшкодувати зайво виплачену працівникам установи доплату за шкідливі умови праці на суму 392,93 грн. шляхом внесення грошових коштів до каси установи та перерахування їх до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 «інші надходження»;

- відшкодувати зайво перераховані внески до державних цільових фондів в сумі 142,63 грн. шляхом проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок;

- відшкодувати суми зайвого витрачання бюджетних коштів за 2010 рік в сумі 39248,65 грн. шляхом стягнення грошових коштів з ПП «ВБГ «АЮТАНА» та перерахуванням їх до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 «інші надходження»;

- відшкодувати зайве витрачання бюджетних коштів за спожиті комунальні послуги за покриття витрат, пов'язаних з наданням платних послуг на загальну суму 7350,00 грн. шляхом перерахування коштів з рахунку спеціального фонду на рахунок загального фонду з послідуючим перерахуванням їх до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 «інші надходження»;

- відшкодувати суми зайвого витрачання бюджетних коштів на покриття витрат, пов'язаних з наданням в оренду комунального майна за спожиті комунальні послуги на загальну суму 354,24 грн. шляхом стягнення грошових коштів з Нікопольської центральної районної лікарні та перерахуванням їх до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 «інші надходження»;

- відшкодувати суми недоотриманої орендної плати установою на суму 2462,10 грн. шляхом пред'явлення ОКЗ «Бюро судово-медичної експертизи» рахунків на оплату для зарахування грошових коштів на розрахункові рахунки установи, в т.ч. числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи;

- відшкодувати суми недоотриманої орендної плати установою на суму 5747,90 грн. шляхом пред'явлення ОКЗ «Бюро судово-медичної експертизи» рахунків на оплату для зарахування грошових коштів на розрахункові рахунки установи, в т.ч. числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, з послідуючим перерахуванням коштів в дохід місцевого бюджету;

- відшкодувати суми зайвого витрачання коштів на покриття витрат за спожиті комунальні послуги ОКЗ «Бюро судово - медичної експертизи» без укладання договорів оренди на суму 28 522,18 грн. шляхом їх стягнення та перерахування до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 «інші надходження»;

відшкодувати покриття видатків пов'язаних з наданням платних послуг за рахунок коштів загального фонду кошторису в частині придбання медикаментів по загальному фонду, які фактично були використані при наданні платних послуг в сумі 2350,00 грн. шляхом перерахування коштів з рахунку спеціального фонду на рахунок загального фонду з послідуючим перерахуванням їх до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 «інші надходження».

З матеріалів справи вбачається, що ревізією встановлено, що через проведення атестації робочих місць з недотриманням вимог Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 року № 41, за період з 01.01.2010 року по 31.05.2011 року безпідставно нараховано та виплачено доплати за шкідливі умови праці на суму 6932,93 грн., що є порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» та п. 3.4.5 та Додатку 6 п. 12 Наказу МОЗ від 05.10.2005 року № 308/519 в частині відсутності санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу спеціалізованими організаціями (відсутні підтверджуючі документи, а саме: договір на проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу з спеціалізованими організаціями; результати замірів (визначень) показників шкідливих і небезпечних виробничих факторів, які оформлені протоколами за формами, передбаченими у ГОСТ або затвердженими Міністерством охорони здоров'я України; відсутні Карти умов праці в яких вміщуються всі результати про кількісні і якісні характеристики факторів виробничого середовища і трудового процесу, гігієнічна оцінка умов праці, рекомендації щодо їх поліпшення, запропоновані пільги і компенсації).

На суму зайво нарахованої та виплаченої доплати працівникам установи за несприятливі та шкідливі умови праці, зайво проведено нарахувань та перераховано внесків до державних цільових фондів на загальну суму 2521,42 грн.. що є порушенням ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14.01.1998 року №16/98-ВР.

В ході ревізії встановлено, що в листопаді 2010 року між ПП «Виробничо - будівельна група «АЮТАНА» (Виконавець) та КУОЗ «Нікопольська міська лікарня № 1» (Замовник) в особі головного лікаря Бевза О.І. укладено договір підряду від 19.11.2010 року № 215 на виконання робіт з капітального ремонту урологічного відділення. Сума договору на виконання робіт з капітального ремонту складає 107 000,00 грн.

У відповідності до п. 3 договору підряду роботи виконуються із матеріалів, наданих підрядником, згідно затвердженого кошторису.

У відповідності до п. 4 договору підряду вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно затвердженої та узгодженої з обох сторін кошторису. Замовник сплачує підряднику передплату в розмірі 30 % від суми договору на закупівлю матеріалів для капітального ремонту, сума передплати складає 32 100,00 грн.

Крім того, в грудні 2010 року між ПП «Виробничо - будівельна група «АЮТАНА» (Виконавець) та КУОЗ «Нікопольська міська лікарня № 1» (Замовник) в особі головного лікаря Бевза О.І. укладено договір підряду від 27.12.2010 року № 260. Сума договору на виконання робіт з капітального ремонту складає 119 476,00 грн.

Таким чином, ревізією встановлено завищення підрядником - ПП «ВБГ «АЮТАНА» вартості виконаних ремонтних робіт в акті форми КБ - 2в за грудень 2010 року № 215 на загальну суму 39 248,65 грн., що є порушенням вимог п. 3 договору від 19.11.2010 № 215, п. 3.3.3.2 Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 року № 174, п. 25, 117 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» від 01.08.2005 року № 668.

Також, ревізією наявності фактів покриття видатків, пов'язаних з наданням платних послуг за рахунок коштів загального фонду кошторису, проведеної суцільним порядком за весь період, що підлягав ревізії встановлено порушення п. 19,20,23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року № 228 та п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.09.1999 року № 996-XIV (далі - Закон № 996), п. 3 переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів їх використання, затвердженого постановою КМУ від 17.05.2002 року № 659 в частині зайвої оплати за рахунок коштів загального фонду бюджету комунальних послуг спожитих госпрозрахунковим відділенням на загальну суму 9500,00 грн.

Внаслідок не укладання типового договору найму (оренди) з ОКЗ «Бюро судово - медичної експертизи» та не використання для розрахунку орендної плати експертного висновку про вартість частини вбудованого нежитлового приміщення площею 64,65 кв.м. за адресою: вул. Краснодонська 2а, лікарнею № 1 недоотримано доходів від надання в оренду комунального майна в період з 01.01.2010 року по 31.05.2011 року на загальну суму 8207,00 грн., що є порушенням п. 7 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Нікополя, затвердженої рішенням Нікопольської міської ради від 30.11.2007 року № 1-21/У, п. 5,10 П(с)БО № 15 «Доход», затверджений наказом МФУ від 29.11.2009 року № 290, п. 1 ст. 9 Закону № 996.

Недоотримані доходи від надання в оренду комунального майна в період з 01.01.2010 року по 31.05.2011 року на загальну суму 8207,00 грн. розподіляються наступним чином:

- недоотримано власних надходжень (30%) на суму 2462,0 грн.;

- недоотримано місцевим бюджетом обов'язкової частки орендної плати (70%) на суму 5747,90 грн.

Внаслідок допущеного порушення відповідачу завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 2462,00 грн., місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 5747,90 грн.

В результаті проведеного в ході ревізії перерахунку, відповідачем зайво витрачено коштів загального фонду за період з 01.01.2010 року по 31.05.2011 року на оплату газу (КЕКВ 1164) на суму 17 447,65 грн., на оплату електроенергії (КЕКВ 1163) на суму 7802,56 грн., на оплату водопостачання та водовідведення (КЕКВ 1162) на суму 2381,39 грн., на оплату послуг з технічного обслуговування (КЕКВ 1134) на суму 1426,50 грн. та безпідставно зменшено касові видатки по КЕКВ 1161 на суму 535,92 грн.

Таким чином, Нікопольським відділенням Дніпропетровського ОКЗ «Бюро судово - медичної експертизи» за період з 01.01.2010 року по 31.05.2011 року не відшкодовано фактично спожитих комунальних послуг на загальну суму 28 522,18 грн.

Крім того, орендарями не відшкодовано вартості спожитого газу, електроенергії, водопостачання та послуг з технічного обслуговування котельні з отримання послуг теплопостачання орендованих приміщень за 2010 рік на загальну суму 3121,52 грн.. що призвело до зайвої оплати відповідачем за рахунок коштів загального фонду бюджету вартості комунальних послуг спожитих орендарями, що є порушенням п. 20,22,29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року № 228 та п. 1 ст. 9 Закону №996.

На підставі допущених порушень ДФІ сформовано вимогу про усунення виявлених ревізією порушень № 28/1521 від 05.08.2011 року на загальну суму 98 056,70 грн., яка відповідачем виконана частково, у встановленому законодавством порядку не оскаржена.

Відповідно до п.7 ст. 10 Закону 2939-XII головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно з п. 10 ст. 10 Закону 2939-XII контрольно-ревізійні органи мають право також звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Статтею 15 Закону 2939-XII встановлено, що службові особи державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної влади. Законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Вирішуючи спір, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з урахуванням частково усунення порушень відповідачем станом на 21.06.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Комунальну установу охорони здоров'я «Нікопольська міська лікарня №1» виконати вимоги Нікопольської об'єднаної державної фінансової інспекції від 05.08.2011 року № 28/1521, а саме:

- відшкодувати зайво виплачену працівникам установи доплату за шкідливі умови праці на суму 392,93 грн.;

- відшкодувати зайво перераховані внески до державних цільових фондів в сумі 142,63 грн.;

- відшкодувати суми зайвого витрачання бюджетних коштів за 2010 рік в сумі 39248,65 грн.;

- відшкодувати зайве витрачання бюджетних коштів за спожиті комунальні послуги за покриття витрат, пов'язаних з наданням платних послуг на загальну суму 7350,00 грн.;

- відшкодувати суми зайвого витрачання бюджетних коштів на покриття витрат, пов'язаних з наданням в оренду комунального майна за спожиті комунальні послуги на загальну суму 354,24 грн.;

- відшкодувати суми недоотриманої орендної плати установою на суму 2462,10 грн.;

- відшкодувати суми недоотриманої орендної плати установою на суму 5747,90 грн.;

- відшкодувати суми зайвого витрачання коштів на покриття витрат за спожиті комунальні послуги ОКЗ «Бюро судово - медичної експертизи» без укладання договорів оренди на суму 28 522,18 грн.;

- відшкодувати покриття видатків пов'язаних з наданням платних послуг за рахунок коштів загального фонду кошторису в частині придбання медикаментів по загальному фонду, які фактично були використані при наданні платних послуг в сумі 2350,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 10 липня 2012 року.

Суддя М.В. Бондар