Категорія №5.1.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2012 року Справа № 2а/1270/5294/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Матвєєвої В.В.
при секретарі: Захаровій Ю.О.
позивач ОСОБА_1 не з'явився
представники відповідачів
Первомайського міського
Управління юстиції не з'явився
Державного реєстратора виконавчого комітету
Первомайської міської ради не з'явився
Відділу державної виконавчої служби
Первомайського МУЮ не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Первомайського міського управління юстиції, відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області про визнання недійсним запису, припинення юридичної особи, зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
09 липня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Первомайського міського управління юстиції, відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області, у якому позивач просить:
- визнати незаконно створеною юридичну особу публічного права відділ державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, ідентифікаційний код 34724650, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 10004068067, за місцезнаходженням: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 21;
- визнати недійсним запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації 06.04.2007 юридичної особи публічного права відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, ідентифікаційний код 34724650, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 10004068067, за місцезнаходженням: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 21;
- винести судове рішення щодо припинення державної реєстрації юридичної особи публічного права відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, ідентифікаційний код 34724650, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 10004068067, за місцезнаходженням: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 21;
- зобов'язати державного реєстратора вчинити певні дії і внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо цього судового рішення про припинення з 06.04.2007 державної реєстрації юридичної особи публічного права відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, ідентифікаційний код 34724650, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 10004068067, за місцезнаходженням: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 21.
13 липня 2012 року від позивача до суду надійшло уточнення до адміністративного позову, відповідно до якого, крім зазначеного вище, позивач просить скасувати постанови відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про відкриття виконавчих проваджень № 33256421 від 05.07.2012 та № 32759505 від 29.05.2012 як неіснуючої юридичної особи.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відділ державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області не має правоздатності та дієздатності як юридична особа публічного права унітарної Республіки Україна.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 5 Закону України «Про державну виконавчу службу» (у редакції від 10.01.2002) створення органів державної виконавчої служби, як юридичних осіб публічного права УРСР до 01.01.2004 відбувалась тільки згідно положень ЦК УРСР та покладалась виключно на Міністерство юстиції України.
Відповідно до ч. 6 ст. 3 Закону України «Про державну виконавчу службу» районні, міські (міст обласного значення), районні у містах відділи державної виконавчої служби є юридичними особами, мають поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банків, гербову печатку.
Після дати 01.01.2004 введення на державній території УРСР вже ЦК України, створення вищевказаних органів державної виконавчої служби, як юридичних осіб публічного права унітарної Республіки Україна могло відбутися тільки відповідно до положень п. п. 2 або 3 п. 2 ст. 81 ЦК України, з підстав, що унітарна Республіка Україна не має доказів своєї правонаступності УРСР.
Державні органи виконавчої влади унітарної Республіки Україна не є правонаступниками тотожних державних органів виконавчої влади УРСР, а тому після 01.01.2004 підлягали новому створенню, відповідно до положень п. п. 3 п. 2 ст. 81 ЦК України.
Державні органи виконавчої влади унітарної Республіки Україна створюються на набувають ознак юридичної особи публічного права тільки у відповідному порядку, встановленому вимогами положень п. п. 3 п. 2 ст. 81, п. 1 ст. 89, п. 3 ст. 90, п. 4 ст. 91, п.1 ст. 92, ст. 93 ЦК України.
Відповідно з положеннями р.1 ст. 8 Закону України «Про державну виконавчу службу» під час розгляду цього позову необхідно встановити факти, які в наступному будуть мати юридичне значення, а саме, Президентом якої з двох вищевказаних країн було видано Указ № 1085/2012 від 09.12.2010 «Про утворення центральних органів виконавчої влади України», у тексті якого не знайшлось місця для створення на державній території УРСР юридичної особи публічного права з назвою «Міністерство юстиції України», до органів та підрозділів якого відноситься відділ державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в адміністративному позові просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Представник Первомайського міського управління юстиції у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи був повідомлений належним чином, факсимільним зв'язком надіслав на адресу суду заяву про проведення розгляду справи за відсутності представника Первомайського міського управління юстиції.
Державний реєстратор виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що державний реєстратор у своїй діяльності зобов'язаний чітко дотримуватись зазначеного правового порядку, зокрема Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів.
Згідно зі ст. 24 вказаного Закону (в редакції закону станом на дату реєстрації 06.04.2007) для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ним особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) певний пакет документів.
Реєстраційну дію від 06.04.2007 № 1 388 102 0000 00428 «Державна реєстрація новоутвореної шляхом заснування юридичної особи» здійснено державним реєстратором виконавчого комітету Первомайської міської ради Кочевенко Ніною Миколаївною. Ця обставина підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру від 07.06.2012 № 418.
Підставою для здійснення державної реєстрації вказаної юридичної особи послужили надані за описом державному реєстратору, відповідно до ст. 24 Закону № 755 наступні документи:
- реєстраційна картка на проведення державної реєстрації (Форма № 1);
- два примірники установчих документів, а саме - завірені копії Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби (додаток до наказу Міністерства юстиції України 03.03.2007 № 83/5);
- копія квитанції, виданої банком, про сплату реєстраційного збору у сумі 170,00 грн.;
- копія рішення уповноваженого органу про створення юридичної особи, а саме -копія наказу Міністерства юстиції України від 26.01.2007 № 22/5 «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції», копія наказу Міністерства юстиції України від 05.02.2007 № 37/5 «Про затвердження переліку відділів державної виконавчої служби» з додатком № 12, копія наказу Міністерства юстиції України від 03.03.2007 № 83/5 «Про затвердження Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби».
Вказані документи було надано керівником відділу.
Відповідно до ч. 1 і ч. 3 ст. 25 Закону № 755, за відсутності підстав для залишення документів без розгляду і за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор виконавчого комітету Первомайської міської ради на підставі відомостей реєстраційної картки вніс до Єдиного державного реєстру запис від 06.04.2007 № 1 388 102 0000 00428 про проведення державної реєстрації юридичної особи - відділ державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, ідентифікаційний номер 34724650, місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 21.
Крім того, у запереченнях зазначено, що позивачем в адміністративному позові протиправність створення відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області не підтверджена жодними доказами та не обґрунтована нормами законодавства, згідно яких проводиться державна реєстрація. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та провести розгляд справи за його відсутності.
Представник відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджено підписом уповноваженої особи на корінці поштового відправлення.
З огляду на положення ст.128 КАС України, суд ухвалив адміністративну справу розглянути за відсутності позивача та представників відповідачів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства (стаття 1 Кодексу адміністративного судочинства України).
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
У відповідності із ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій ч бездіяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, виходячи з системного аналізу вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, випливає, що фізична особа має право звернутися до адміністративного суду із позовом щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, відповідно прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій щодо цієї фізичної особи.
Отже, суд прийшов до висновку, що у ОСОБА_1 відсутнє право на звернення до суду з вимогами про визнання незаконно створеним та припинення державної реєстрації відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, визнання недійсним запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації про проведення державної реєстрації відділ державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, зобов'язання державного реєстратора внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Крім того, суд вважає за потрібне зазначити, що позивачем не надано суду жодних доказів того, які б свідчили про наявність порушень його прав як фізичної особи з боку відповідачів при створенні та реєстрації відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області.
Таких порушень прав позивача не встановлено і у судовому засіданні при розгляді адміністративної справи.
Отже, відсутність з боку відповідачів порушень прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 при створенні та реєстрації відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області виключає можливість захисту судом порушеного права та, відповідно, прийняття судом рішення на користь позивача.
За таких обставин, суд приходить висновку, що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог позивача щодо скасування постанов відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про відкриття виконавчих проваджень № 33256421 від 05.07.2012 та № 32759505 від 29.05.2012 як неіснуючої юридичної особи, то суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу», державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України. Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Згідно ст. 3 Закону України «Про державну виконавчу службу», районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачем у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.
На підставі діючого законодавства відділ державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області пройшов державну реєстрацію та отримав свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 484566 від 06.04.2007. Також відділ державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області зареєстрований в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, про що отримано довідку № 27 від 10.04.2007.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну виконавчу службу», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи:
1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті;
2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
3) судові накази;
4) виконавчі написи нотаріусів;
5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;
6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу;
8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу;
9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Як вбачається з матеріалів справи, постанови про відкриття виконавчих проваджень № 33256421 від 05.07.2012 (а. с. 22) та № 32759505 від 29.05.2012 (а. с. 9) були прийняті відділом ДВС Первомайського міського управління юстиції на підставі рішень УПФУ в м. Первомайську Луганської області про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в сумі 170,00 грн. № 287 від 29.08.2011 та № 306 від 29.09.2011.
Зазначені постанови про відкриття виконавчих проваджень були направлені боржнику ОСОБА_1 01.06.2012 та 06.07.2012, що підтверджується реєстром на відправлення рекомендованої кореспонденції, наданого відділом ДВС Первомайського міського управління юстиції на виконання судового запиту від 18.07.2012 (а. с. 38).
Отже, з огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що відділ ДВС Первомайського міського управління юстиції при винесенні оскаржуваних позивачем постанов про відкриття виконавчих проваджень мав необхідний для цього об'єм повноважень та діяв відповідно до норм діючого законодавства України, а тому в задоволенні вимог щодо скасування постанов відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про відкриття виконавчих проваджень № 33256421 від 05.07.2012 та № 32759505 від 29.05.2012 як неіснуючої юридичної особи слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, Законом України «Про виконавче провадження», суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Первомайського міського управління юстиції, відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області про визнання недійсним запису, припинення юридичної особи, зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №33256421 від 05.07.12 та ВП №32759505 від 29.05.12 - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 30 липня 2012 року.
Суддя В.В. Матвєєва