Постанова № 25497385, 23.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.07.2012
Номер справи
2а-7393/12/2670
Номер документу
25497385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 липня 2012 року № 2а-7393/12/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу:

за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Акціонерного банку «Банк регіонального розвитку»

про стягнення адміністративно -господарських (штрафних) санкцій у розмірі 123 433,99грн.,

За участю представників сторін

позивача: Бічук О.Г.,

відповідач: Сердійчук О.Л.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до Акціонерного банку «Банк регіонального розвитку»про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2011 році.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в порушення статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»із змінами та доповненнями, відповідач не працевлаштував 1 інваліда, хоча повинен був працевлаштувати за законом 2-х інвалідів, однак був працевлаштований 1 інвалід, тобто свій обов'язок не виконав, у зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць та працевлаштуванню інвалідів у розмірі 122 454,39 грн. Крім того, за невиконання відповідачем нормативу щодо працевлаштування інвалідів, на підставі п. 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 233, позивачем нарахована пеня в розмірі 979,60грн.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що постановою Правління Національного банку України № 713 від 07.12.2009р. «Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Акціонерного банку «Банк регіонального розвитку»з 02.12.2009р. призначено ліквідатора та відкрито ліквідаційну процедуру. В свою чергу, у зв'язку з ліквідацією АБ «Банк регіонального розвитку»ліквідатором було звільнено певну кількість працівників, а на укладання нових трудових договорів у ліквідатора відсутні правові підстави. Таким чином, у позивача відсутні правові підстави щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій та пені.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерний банк «Банк регіонального розвитку»подало до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік»- по формі 10-ПІ (поштова-річна), затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42.

Відповідач у Звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік вказав, що середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2011 році становила 57 осіб, відповідно до вимог ст.19 Закону, підприємство повинно було працевлаштувати двох інвалідів, проте фактично, згідно звітних даних, працював один інвалід.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ із змінами та доповненнями, Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 та Положенням про Фонд України соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 року № 1434.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік -у кількості одного робочого місця.

Керівники підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання у разі незабезпечення зазначених нормативів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Штатна чисельність працівників відповідача у 2011 році становила 57 осіб, до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач мав влаштувати на роботу двох інвалідів, проте, працював один.

Статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Отже, Акціонерний банк «Банк регіонального розвитку», всупереч вимогам Закону, не виконав нормативи по створенню робочих місць для інвалідів.

Відповідно до вищевказаного звіту, середня заробітна плата на підприємстві у 2011р. становила 122 454,39 грн.

Таким чином, сума штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів у АБ «Банк регіонального розвитку»становить 122 454,39 грн.

Згідно інформації Київського міського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, зазначена вище сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.

Законом також визначено, що за кожен день прострочення з виплат штрафних санкцій рахується пеня у розмірі 0,03% від суми заборгованості. Таким чином, розмір пені, яку необхідно сплатити відповідачу, за період існування боргу складає 979,6 грн.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2011 рік, в розмірі 123 433,99 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 3.4 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року №233, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно, тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу.

Судом не приймаються посилання відповідача на те, що у Київського міського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів відсутні правові підстави щодо нарахування та стягнення штрафних санкцій та пені за нестворені робочі місця для інвалідів у 2011р. відповідачем з огляду на те, що перебування банку у стані ліквідації не звільняє його від обов'язку створити робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих.

Так, статтею 85 Закону України «Про банки та банківську діяльність»визначено, що протягом дії мораторію забороняється здійснювати стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення, та вжиття заходів, спрямованих на забезпечення такого стягнення відповідно до законодавства України; не зараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Проте, відповідно до статті Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлено, що норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону. ( ч.11 статті 19).

Отже, єдиним нормативним актом, яким визначаються нормативи робочих місць для працевлаштування інвалідів, є вищезазначений Закон.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити повністю.

2.Стягнути з Акціонерного банку «Банк регіонального розвитку»(04050, м. Київ, вул. Дегтярівська 8-А) адміністративно - господарські санкції за порушення нормативу створення робочих місць для інвалідів в сумі 123 433 (сто двадцять три тисячі чотириста тридцять три) грн. 99 коп. на користь Київського міського відділення фонду соціального захисту інвалідів на р/р 31219230700001 ГУ ДКУ у м.Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 37993783, код призначення платежу 50070000.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.К. Каракашьян