У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2012 р. Справа № 68517/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Макарика В.Я., Обрізка І.М.
за участі секретаря судового засідання: Баранкевич А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2011 року в адміністративній справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області, третя особа Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові, про скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
У лютому 2011 року позивач ДТГО «Львівська залізниця» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Хустської ОДПІ Закарпатської області, в якому просив визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Хустської ОДПІ від 25.01.2011 № 0000052342/0 та 0000062342/0.
Відповідач Хустська ОДПІ Закарпатської області позову не визнав, подав до суду першої інстанції письмові заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21.06.2011 року позов задоволено повністю. Скасовано податкові повідомлення-рішення Хустської ОДПІ від 25.01.2011 № 0000052342/0 та 0000062342/0.
З цією постановою суду не погодився відповідач і оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, а тому постанова суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що структурний підрозділ ДТГО «Львівська залізниця» - ВП «Хустська дистанція колії» не відноситься до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів тому не може бути самостійним платником податку на прибуток і не мав обов'язку подавати декларації з податку на прибуток в Хустську ОДПІ. Зазначає апелянт, що відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про залізничний транспорт» управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, що належать до загальнодержавної власності, здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України, підпорядкованим центральному органу виконавчої влади в галузі транспорту, тобто залізниці прямо включені законодавцем до підприємств залізничного транспорту. Вказує апелянт, що суд першої інстанції не врахував, що підрозділ «Хустська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» знаходиться на обліку в Хустській ОДПІ як «основний платник» і є платником податку на прибуток. Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів. Платниками податку на прибуток є як головні підприємства так і їх структурні підрозділи і сплата податку на прибуток отриманого не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управління залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюється цими підрозділами самостійно.
За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 21.06.2011 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову повністю.
Позивач ДТГО «Львівська залізниця» подав заперечення на апеляційну скаргу. Вважає позивач, що постанова суду першої інстанції від 21.06.2011 року є законною та обґрунтованою, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову суду без змін.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що працівниками Хустської ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку Хустської дистанції колії ДТГО Львівської залізниці з питань правильності нарахування та сплати податку на прибуток від неосновної діяльності залізничного транспорту за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р.. За результатами перевірки складено Акт № 2057/23/01071309 від 28.12.2010 р., відповідно до якого Хустською дистанцією колії порушено п.п. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у зв'язку з чим занижено до сплати у бюджет податок на прибуток на загальну суму 20024,00 грн.. Порушення полягали в тому, що Хустська дистанція колії не подавала звітності про податок на прибуток за доходами отриманими не від господарської діяльності залізничного транспорту (а.с. 16-27, 86-89).
На підставі наведеного Акта перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000052342/0 від 25.01.2011 р., яким визначено ВП «Хустська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 25030,00 грн., в т.ч. 20024 грн. за основним платежем і 5006,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, а також було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000062342/0 від 25.01.2011 р. про визначення до сплати штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00 грн. (а.с. 14, 15, 93-96).
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що Хустська дистанція колії Львівської залізниці не є підприємством залізничного транспорту, а також не має статусу юридичної особи, тому, одержаний від діяльності вказаного відособленого підрозділу податок на прибуток правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця». Тому оскаржені позивачем податкові повідомлення-рішення є неправомірними.
Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції, з врахуванням наступного.
Судом встановлено, що ДТГО «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується довідкою АА № 296150 з ЄДРПОУ (а.с. 62).
З довідки АА № 295963 з ЄДРПОУ та Положення Хустської дистанції колії Львівської залізниці видно, що Відокремлений підрозділ «Хустська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» є філією (відособленим структурним підрозділом) ДТГО «Львівська залізниця», без права юридичної особи. Дистанція є відособленим структурним підрозділом залізниці, залізничного транспорту загального користування у складі залізниці (а.с. 63, 64-71).
Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 2.2.2 ст. 2 цього Закону передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до статей 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт», залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Частиною 5 статті 4 цього Закону передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Враховуючи вищенаведене суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» і «структурні підрозділи залізниці» не є тотожними.
Судом також вірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ВП «Хустська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» не відповідає ознакам, встановленим законодавством для підприємства, оскільки не є юридичною особою та діє на підставі Положення, а не Статуту.
У зв'язку із наведеним вище, суд апеляційної інстанції вважає, що структурний підрозділ ДТГО «Львівської залізниці» - ВП «Хустська дистанція колії» не може відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, тому, одержаний від діяльності вказаного відособленого підрозділу податок на прибуток правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця» (а.с. 50-57).
Таким чином суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що податкові повідомлення-рішення Хустської ОДПІ від 25.01.2011 р. № 0000052342/0 та № 0000062342/0 підлягають скасуванню.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно і повно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для скасування оскарженої постанови суду немає.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2011 року в адміністративній справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: В.Я. Макарик
І.М. Обрізко
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 26.07.2012 року.