УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2012 р.Справа № 1622/2а-6953/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 28.11.2011р. по справі № 1622/2а-6953/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області
про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни,
ВСТАНОВИЛА:
09.06.2011 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Октябрського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради, в якому просив визнати протиправними дії відповідача в частині недоплати щорічної разової допомоги інвалідам війни до 5 травня; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та провести виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2008-2011 роки в сумі 18113 грн.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 26.10.2011 року залучено в якості співвідповідача Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 28.11.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 2008 року по 2010 роки залишено без розгляду.
Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 28.11.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та доплати щорічної державної разової допомоги до 5 травня 2011 року, як інваліду війни 3 групи, відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманої разової грошової допомоги до 5 травня 2011 року, як ветерану війни-інваліду війни, відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( в редакції 367 -XIV від 25.12.1998 року), у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплаченої суми допомоги за 2011 рік.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Октябрського районного суду м. полтави від 28.11.2011 року та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: Бюджетного кодексу України, Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, згідно з копією посвідчення, позивач має статус інваліда 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. ( а.с. 5)
Згідно матеріалів справи, виплата одноразової грошової допомоги позивачу була виплачена до дня Перемоги за 2011 рік у розмірі 510 грн.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання допомоги до 5 травня відповідно до ст. 13 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", але йому фактично у 2011 році було виплачено дану допомогу в розмірі меншому ніж передбачених відповідним Законом, що є звуженням змісту та обсягу прав громадян.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Соціальний захист інвалідів війни визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (яка діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-VІ від 28.12.2007, тобто до 01.01.2008 року), щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; IІI групи - сім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п.20 розділу 11 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено у такій редакції: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" дію статті 13 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було зупинено.
Постановою Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року "Про розміри разової грошової допомоги" встановлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме учасникам війни, інвалідам ІІІ групи виплачується у розмірі 510 грн.
Згідно ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд першої інстанції правомірно застосував саме норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не Постанови КМУ № 341 від 04.04.2011 року.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки ч. 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги в розмірі - 7 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Октябрського районного суду м. Полтави від 28.11.2011 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради залишити без задоволення.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 28.11.2011р. по справі № 1622/2а-6953/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Дюкарєва С.В.