Ухвала суду № 25476579, 11.07.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2012
Номер справи
2а/0570/677/2012
Номер документу
25476579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.

Суддя-доповідач - Бишов М. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2012 року справа №2а/0570/677/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Бишова М.В.

суддів Шальєвої В.А., Нікуліна О.А.

при секретарі Іллінові О.Є.

з участю представників відповідача Бендас С.А., Помогаєва А.В.

представника позивача Бабалік І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0570/677/2012 за позовом Служби автомобільних доріг у Донецькій області до Державної фінансової інспекції в Донецькій області, третя особа - Відкрите акціонерне товариство «Трест з будівництва та реконструкції автодоріг «Донбасшляхобуд» про визнання незаконним пункту 2 вимоги від 01.11.2011р. №05-06-10-14/12974,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Служба автомобільних доріг у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області про визнання незаконним пункту 2 вимоги від 01.11.2011 року № 05-06-10-14/12974 про усунення порушень в частині завищення відкритому акціонерному товариству «Трест з будівництва та реконструкції автодоріг «Донбасшляхбуд» вартості в актах КБ-2в за листопад 2010 року № 7-148 на суму 25 335,22 грн.

Ухвалою суду від 21.03.2012 року замінено неналежного відповідача Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області на належного - Державну фінансову інспекцію в Донецькій області (далі - ДФІ в Донецькій області, відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає незаконним пункт 2 вимоги відповідача від 01.11.2011 року № 05-06-10-14/12974, яким зобов'язано позивача відобразити в обліку дебіторську заборгованість ВАТ «Трест з будівництва та реконструкції автодоріг «Донбасшляхбуд» в сумі 25335,22 грн, а також провести претензійно-позовну роботу з підрядною організацією щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання робіт, або стягнути заборгованість з винних осіб у порядку ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, оскільки проектно-кошторисна документація на плановий капітальний ремонт дороги місцевого значення Кременівка-Ялта була затверджена Донецькою філією «Донецькдіпродор» державного підприємства «Укрдіпродор», яка пройшла експертну оцінку з позитивним висновком в державному підприємстві «Укрдордержбудекспертиза», при цьому, вартість робіт визначена згідно ДБН Д.2.2-27-99. Таким чином, вартість робіт визначена на основі нормативних витрат, а тому висновок відповідача щодо завищення вартості робіт в актах КБ-2в за листопад 2010 року № 7-148 в сумі 25335,22 грн, що ґрунтується на підставі перевірки залученого інженера по ремонту ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» Румянцевої Н.О., є безпідставним та необґрунтованим. У зв'язку з зазначеним позивач у судовому порядку просить визнати незаконним п. 2 вимоги ДФІ в Донецькій області від 01.11.2011 року № 05-06-10-14/12974.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2012р. позов задоволений повністю, внаслідок чого визнане незаконним пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області від 01.11.2011 року № 05-06-10-14/12974, винесеної за результатами акту ревізії від 26.09.2011 року № 06-15-11/089, про усунення Службою автомобільних доріг у Донецькій області порушень в частині завищення вартості в акті КБ-2в за листопад 2010 року № 7-148 на суму 25335,22 грн.

Присуджено з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору у сумі 32,19 грн.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у позові у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. На думку апелянта, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи. Пункт 2 оскаржуваної вимоги винесений на підставі акту ревізії. Розрахунки, викладені в акті ревізії, ґрунтуються на висновках незалежної особи - залученого у встановленому порядку фахівця. Вимога, що оскаржується позивачем, є повністю обґрунтованою та підлягає виконанню.

Представники відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали та просили задовольнити її у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що дає суду право розглянути справу у відсутність представника третьої особи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Позивач - Служба автомобільних доріг у Донецькій області є юридичною особою, ідентифікаційний код 25946285, місцезнаходження - 83055, м. Донецьк, пр. Комсомольський, б.6А.

Відповідач - Державна фінансова інспекція в Донецькій області діє на підставі Положення, затвердженого 07.12.2011 року та зареєстрованого державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області 29.12.2011 року за №12661450000040455.

В період з 05.09.2011 року по 19.09.2011 року Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області (діючого на момент виникнення спірних відносин, далі - КРУ в Донецькій області) відповідно до постанови Апеляційного суду Донецької області від 19.08.2011 року №3120н/т, листа Управління Служби безпеки України в Донецькій області від 25.08.2011 року №56/34-1824 та на підставі направлень від 01.09.2011 року № 2390 та № 2391 проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Донецькій області за період з 01.07.2008 року по 01.09.2011 року, про що складений акт від 26.09.2011 року № 06-15-11/089 (далі - акт ревізії від 26.09.2011 року).

До проведення ревізії КРУ в Донецькій області залучені наступні спеціалісти - головний інженер філії «Володарський автодор» ДП «Донецький автодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» Новіков В.В., інженер по ремонту ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім.. Ілліча» Румянцева Н.О.

Зі змісту спірного акту від 26.09.2011 року вбачається, що предметом ревізії стала перевірка капітального ремонту автомобільної дороги від (Н-20) - Кременівка - Ялта, км 0+000-4+000.

За результатом контрольного обміру зазначених робіт за участю представника замовника - Служби автомобільних доріг у Донецькій області - провідним інженером відділу якості технічного контролю та нових технологій Крихти І.Г., представника підрядника організації - ПАТ «Трест по будівництву та реконструкції автомобільних шляхів «Донбасшляхбуд» в.о. директора Золотько А.С. та залученого у якості спеціаліста до проведення ревізії - головного інженера філії «Володарський автодор» ДП «Донецький автодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» Новікова В.В. завищення обсягів виконаних робіт включених до акту за формою 2КБ-2в не встановлено.

Однак, за наслідками перевірки правильності визначення вартості проведених робіт залученим спеціалістом інженером по ремонту ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім.. Ілліча» Румянцевою Н.О. встановлено, що в акті приймання виконаних робіт за формою 2КБ-2в з підрядною організацією ПАТ «Трест по будівництву та реконструкції автомобільних шляхів «Донбасшляхбуд» за листопад 2010 року № 7-148 завищена вартість виконаних робіт на загальну суму 25 335,22 грн. (з ПДВ), а саме:

- через невірне застосування ресурсної елементної кошторисної норми Е1-155-1 «Укріплення дна кюветів щебенем, товщиною 0,1 м.», яка присутня в п. 21/1 ф. 2КБ-2в. Дана позиція підлягає зняттю;

- при проведенні перерахунку ф. 2КБ-2в по п.п. 3/1, 4/2, 13, 17/9, 40/1, 43/10 з урахуванням всіх витрат, включених до акту ф. 2КБ-2в, встановлено необґрунтоване завищення вартості робіт, вказаних в даних позиціях акта.

Вищевикладене є порушенням п. 3.3.10.1 Правил визначення вартості будівництва в Україні ДБН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 року № 174, п.1.1.1 ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи збірник 1 «Земляні роботи» ДБН Д.2.2-1-1999, затверджених наказом Держбуду України від 05.11.1999 року № 270.

За результатами акту ревізії від 26.09.2011 року КРУ в Донецькій області винесена Вимога від 01.11.2011 року № 05-06-10-14/1974, відповідно до якої Службу автомобільних доріг у Донецькій області зобов'язано вжити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом відображення дебіторської заборгованості ПАТ «Трест по будівництву та реконструкції автомобільних шляхів «Донбасшляхбуд» в сумі 25 335,22 грн. Провести претензійно-позивну роботу з підрядною організацією щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання робіт. В іншому випадку стягнути заборгованість з осіб, винних у проведенні зайвих виплат, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

Робочий проект на капітальній ремонт автомобільної дороги місцевого значення від автодороги (Н-20) - Кременівка - Ялта, км. 0+000-4+000 Донецької області розроблений філією «Донецькдіпродор» ДП «Укрдіпродор» на підставі завдання на проектування № 121 від 01.03.2007 року, погоджений з Управлінням ДАІ ГУ МВС України в Донецькій області № 9/905-дн від 22.05.2008 року, одержано позитивний висновок Донецької обласної санітарно-епідеміологічної експертизи № 1874/03.2 від 01.07.2008 року. Зазначене підтверджено висновком філії ДП «Укрдержбудекспертиза» по робочому проекту (позитивним).

Зі змісту зазначеного висновку вбачається, що в процесі експертизи робочий проект доповнено уточненнями окремих рішень, обсягів робіт та витрат, розрахунками та розцінками. Кошторисну документацію складено у програмному комплексі АВК-3 (версія 2.7.0) з врахуванням регіональних граничних оптових цін, що застосовувались у вересні 2008 року.

Вартість робіт була визначена згідно ДБН Д. 2.2-27-99 (Збірник № 27 «Автомобільні дороги»), який містить ресурсні елементи кошторисної норми на будівельні роботи (витрати труда робочих-будівельників та машиністів, норм часу експлуатації будівельних машин та механізмів, кошторисні норм витрат будівельних матеріалів), які необхідні для визначення потреби у ресурсах при виконанні робіт по спорудженню нових та реконструкції існуючих автомобільних доріг.

Відповідно до класифікації робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування ВБН Г.1-218-182:2006, яка встановлює перелік робіт, які повинні виконуватись при ремонтах автомобільних доріг загального користування та призначені для їх планування і виконання, капітальний ремонт - це запланований обсяг робіт з комплексного відновлення чи підвищення транспортно-експлуатаційних характеристик автомобільних доріг і інженерних споруд або приведення геометричних параметрів і технічних характеристик окремих елементів з врахуванням зростання інтенсивності руху та осьових навантажень до діючих нормативних вимог з урахуванням категорій і значення доріг згідно з ДБН В.2.3-4 «Автомобільні дороги», ДБН В.2.3-5 «Вулиці та дороги населених пунктів», ДБН В.2.3-6 «Мости і труби. Обстеження і випробування».

Для визначення виконавця робіт з капітального ремонту автомобільної дороги від (Н-20) - Кременівка - Ялта, км. 0+000-4+000 Службою автомобільних доріг у Донецькій області було відкрито тендерні торги, переможцем яких стало відкрите акціонерне товариство «Трест з будівництва та реконструкції автодоріг «Донбасшляхбуд».

Між Службою автомобільних доріг у Донецькій області (Замовник) та ВАТ «Трест з будівництва та реконструкції автодоріг «Донбасшляхбуд» (Підрядчик) укладений договір підряду від 10.07.2008 року № 2-148. За умовами цього договору Підрядчик за дорученням Замовника виконує роботи з капітального ремонту автомобільної дороги від (Н-20) - Кременівка - Ялта, км. 0+000-4+000, здає об'єкт в експлуатацію Замовникові, усуває дефекти, що виникли в межах гарантійних термінів експлуатації об'єкта через неякісне виконання робіт. Договірна ціна робіт складає 7 480 467,60 грн. (з ПДВ), яка може змінюватися з підстав, викладених у п. 2.2 Договору. Строк виконання робіт (з урахуванням Додаткової угоди від 30.12.2010 року) - до 31 грудня 2011 року, термін дії договору - до 31.12.2011 року з правом перегляду цих строків у разі обставин, які перешкоджають виконанню робіт відповідно до графіка. Оплата виконаних робіт здійснюється Замовником за рахунок бюджетних коштів у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підрядчика.

Зазначеним договором встановлено, що Підрядчик зобов'язаний виконувати роботи на об'єкті строго у відповідності з затвердженою проектно-кошторисною документацією, будівельними нормами і правилами.

КРУ в Донецькій області до ревізії було залучено спеціалістів, одним з яких є інженер по ремонту ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» Румянцева Н.О. Згідно висновку, викладеному у довідці від 10.09.2011 року, яка складена Румянцевою Н.О. за результатами дослідження матеріалів ревізії (акту № 7-148 за листопад 2010 року, довідки щодо вартості виконаних будівельних робіт та затрати за листопад 2010 року, підсумкову відомість ресурсів), ремонт автомобільної дороги (Н-20) - Кременівка - Ялта, км. 0+000-4+000 представлений як нове будівництво, а не капітальний ремонт. При цьому, спеціалістом не наводяться будівельні норми, якими на його думку слід користуватися.

Відповідачем спростовано такий висновок, посилаючись на те, що вартість спірних робіт була визначена згідно ДБН Д.2.2-1-99 (Збірник № 1 «Земляні роботи»), ДБН Д. 2.2-27-99 (Збірник № 27 «Автомобільні дороги»), які містять ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи, до яких застосований коефіцієнт 1,15, що узгоджується з п. 2.4 ДБН Д.1.1-4-2000 «Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм (РЕКН) на ремонтно-будівельні роботи».

Зазначеним п. 2.4 передбачено, що окремі види ремонтних робіт, які не охоплені збірками РЕКН, а технологія їх виконання аналогічна новому будівництву або реконструкції будівель і споруд, можуть нормуватися відповідно або по нормах збірок РЕКН на нове будівництво із застосуванням до витрат праці робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, і до часу експлуатації машин і механізмів коефіцієнта 1,15, або по нормах збірки № 46 «Робіт по реконструкції будівель і споруд» без застосування вказаного коефіцієнта.

Отже, коефіцієнт 1,15 враховує різницю умов виконання робіт при новому будівництві та при виконанні ремонтно-будівельних робіт (у тому числі капітальний ремонт) у разі, коли характер, склад робіт та перелік операцій відповідає, а норми на роботи у збірниках на ремонтно-будівельні роботи відсутні.

З урахуванням наведених норм, судом першої інстанції, з яким погоджується колегія суддів, не встановлено порушення в частині невірного застосування вартості робіт, зокрема з ДБН Д.1.1-4-2000.

У наведеному вище висновку, викладеному у довідці Румянцевої Н.О. від 10.09.2011 року також зазначається про те, що позиція Е1-155-1 «Укріплення дна кювета щебенем товщиною 0,1 м», що міститься у п. 21/1 форми КБ-2в відсутня у збірнику Ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи ДБН Д.2.2-1-99, затвердженого наказом Держбудівництва України від 05.11.1999 року № 270. У даному збірнику позиція Е1-155-1 зазначена як «Поодиноке мощення укосів насипу каменем при товщині шару каменю 0.15 м.». Таким чином, дана позиція підлягає видаленню.

Спірна позиція Е1-155-1 «Укріплення дна кювета щебенем товщиною 0,1 м» була визначена у локальному кошторисі № 2-1-2/доп «На земляне полотно - укріплення дна кюветів» (форма № 4), який затверджений у складі проектно-кошторисної документації Донецькою філією «Донецькдіпродор» та пройшов експертну оцінку з позитивним висновком в ДП «Укрдордержбудекспертиза».

З огляду на ДБН Д.2.2-1-99 «Збірка 1. Земляні роботи» у групі 155 «Мощення укосів насипу дна і укосів кюветів» міститься позиція «Мощення укосів насипу поодиноке при товщині шару каменю 0,15 м.». Договірна ціна та акти виконаних робіт були розраховані підрядником згідно проектно-кошторисної документації без відхилень.

Згідно п.2.5 ДБН Д.1.1-2-99 «Вказівки щодо застосування РЕКН на будівельні роботи» найменування і технічні характеристики матеріальних ресурсів, приведені у Збірниках РЕКН, можуть уточнюватися за даними проекту.

Таким чином, відповідачем не доведено суду, що у спірному акті за формою КБ-2в п. 21/1 позиція Е1-155-1 «Поодиноке мощення укосів насипу каменем при товщині шару каменю 0.15 м.» міститься з порушенням зазначених будівельних норм.

Крім зазначеного, у Довідці спеціаліста Румянцевої Н.О. від 19.09.2011 року та акту зняття вартості виконаних робіт вказується, що в ході перерахунку форми КБ-2в по п.п 3/1, 4/, 13, 17/9, 40/1, 42/10 встановлено необґрунтоване завищення вартості робіт.

Позивачем спростовується такий факт, оскільки вартість робіт з капітального ремонту автомобільної дороги (Н-20) - Кременівка - Ялта, км. 0+000-4+000 визначена на основі нормативних витрат трудових та матеріально-технічних ресурсів, виходячи з обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених договірною ціною, що відповідає п. 3.3.10.1 ДБН Д. 1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва».

При цьому позивач, з посиланням на пункти, по яким актом на зняття вартості виконаних робіт встановлено їх завищення, надав суду докази щодо розбіжностей та арифметичних помилок у висновку спеціаліста в перерахунку вартості робіт.

Так, спеціалістом не вірно враховано п.13, який визначений як коригування попереднього акту № 5-148 за червень 2009 року, в результаті чого зняття вартості робіт по акту виконаних робіт повинно було зменшитись, зокрема, на суму 1179 грн. загальної суми та на суму 920 грн. прямих витрат.

Також в акті на зняття невірно перерахований прибуток внаслідок арифметичної помилки, а саме: (10+59+15)*4=336 грн., а не 3096,56 грн. та адміністративні розходи (10+59+15)*1,79=150 грн., а не 1388,59 грн. Разом суму невірно перераховано на суму (3096,56+1388,59) - (33+150) = 4302,15 грн. та 5162,58 грн. з ПДВ.

Пояснень із зазначеного відповідачем не надано.

Крім того, зі змісту акту ревізії від 26.09.2011 року вбачається, що перевіряючими не ставиться під сумнів затверджена проектно-кошторисна документація для проведення капітального ремонту автомобільної дороги (Н-20) - Кременівка - Ялта, км. 0+000-4+000, а порушення вартості робіт встановлено тільки в акті приймання виконаних робіт ф. КБ-2в за листопад 2010 року № 7-148, зважаючи на те, що ревізією охвачений період з 01.07.2008 року по 01.09.2011 року.

За викладеними обставинами та проаналізувавши наведені норми, колегія суддів погоджується з доводами Служби автомобільних доріг у Донецькій області щодо необґрунтованих даних, викладених у довідці від 19.09.2011 року, складеної інженером по ремонту ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» Румянцевою Н.О, а тому погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог про визнання незаконним пункту 2 вимоги від 01.11.2011 року № 05-06-10-14/12974 про усунення порушень в частині завищення вартості в актах КБ-2в за листопад 2010 року № 7-148 на суму 25 335,22 грн.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0570/677/2012 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0570/677/2012 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 16 липня 2012 року.

Колегія суддів М.В. Бишов

В.А. Шальєва

О.А. Нікулін