Постанова № 25410928, 08.02.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2012
Номер справи
9101/17116/2011
Номер документу
25410928
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2012 р. справа № 2а-9625/10/0870

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Руденко М.А.

суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.

при секретарі судового засідання: Мачихін В.В.

за участі сторін та їх представників:

представників відповідача Пискун Т.В.

Степаненко Т.В. діє а підставі довіреності від 04.01.2012 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей»на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року по адміністративній справі № 2а-9625/10/0870 за позовною заявою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей»про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2010 року позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив стягнути з Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей»заборгованості по сплаті бюджетного боргу з земельного податку в розмірі 27 140,89 грн. на користь місцевого бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя (код платежу 13050100 на р/р 33214811700009, код одержувача 34676911 в ГУДК України в Запорізькій області МФО 813015).

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Запоріжжя до Державного закладу «Запорізький професійний ліцей»про стягнення заборгованості -задоволено повністю: стягнуто з відповідача на користь місцевого бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя (р/р 33214811700009, код платежу 13050100, отримувач: місцевий бюджет Шевченківського району м. Запоріжжя, код одержувача 34676911 в ГУДКУ України у Запорізькій області, МФО 813015) 27 140 грн. 89 коп. заборгованості по земельному податку.

Мотивуючи рішення суд першої інстанції вказав на те, що відповідачем надавалися до податкового органу розрахунки земельного податку за 2009 рік у розмірі 17 137,25 грн. та податковий розрахунок земельного податку за 8 місяців 2010 року та за грудень 2009 року в розмірі 18 887,11 грн. Посилаючись на Закон України № 2181 вказав на те, що не дивлячись на наявність пільг у відповідача за Законом України «Про плату за землю», він має сплатити самостійно визначену ним у розрахунках земельного податку суму зобов'язань.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив постанову Запорізького окружного адміністративного суду м.Запоріжжя по справі № 2а-9625/10/0870 скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя. В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказали на те, що суд сам встановив, що відповідач звільнений від сплати земельного податку на підставі положень п.3 ч.1 ст. 12 Закону України № 2535- Про сплату за землю», згідно яких від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету (за винятком військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України) та інші. Зазначили на те, що суд першої інстанції не прийняв до уваги, що ДНЗ «Запорізький професійний ліцей»звільнений від сплати податку на землю, оскільки повністю утримується за рахунок коштів бюджету. Зазначені норми про звільнення від сплати податку на землю передбачені також Податковим кодексом України від 02.12.2010 року. Окрім того, суд першої інстанції не прийняв до уваги, що позивач просить стягнути ДНЗ «Запорізький професійний ліцей»земельний податок на земельну ділянку, яка розташована під будівлею, що не належить відповідачу.

Письмових заперечень на апеляційну скаргу не надійшло.

В судовому засіданні представники відповідача вимоги апеляційної скарги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити, скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості по земельному податку.

Представник позивача не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення, наявне в матеріалах справи. Колегія суддів вважає, що в силу ст. 196 КАС України неявка представника позивача, належним чином повідомленого про час та місце слухання справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Колегія суддів, заслухавши представників сторін, перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи відповідно до Державного акту про право постійного користування землею -Запорізькому середньому професійно-технічному училищу № 29, вул. Краснова 8 Запорізькою міською Радою народних депутатів Запорізької області надано у постійне користування 3, 2 га землі в межах згідно з планом користування. Земля надана у користування для функціонування училища у відповідності з рішенням Запорізької міської ради народних депутатів від 30 червня 1994 року № 268/5 (а.с. 54)

Згідно з довідкою (а.с.50) Запорізьке професійно-технічне училище № 29 реорганізовано у Запорізький професійний ліцей, відповідно до наказу Міносвіти та науки України № 536 від 01.10.2002 року та наказу № 439 від 20.05.2010.

19 січня 2007 року між Запорізьким професійним ліцеєм та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРАН-М 2006»був укладений інвестиційний договір. Згідно умов якого, п.п. 1.1 замовник (Запорізький професійний ліцей) передає інвестору (товариству з обмеженою відповідальністю «ГРАН-М 2006») у власність нежитлову будівлю, літ. А-5, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Краснова, будинок 8, розташовану на земельній ділянці площею 32 791 кв. м. В пункті 7.5 зазначеного договору вказано, що зміст ст. 120 Земельного кодексу України сторонам відомий (а.с. 52).

Вищевказаний інвестиційний договір нотаріально посвідчений 19.01.2007 року, номер у реєстрі нотаріальних дій 60, посвідчено приватним нотаріусом ОСОБА_1, відповідно до витягу з реєстру правочинів (а.с. 53).

Відповідачем до податкового органу подавались розрахунки земельного податку за 2009 рік у розмірі 17 137,25 грн. та за 8 місяців 2010 року, грудень 2009 року в розмірі 18 887,11 грн.

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя, відповідно до вимог Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, направляла Державному навчальному закладу «Запорізький професійний ліцей»першу податкову вимогу № 1/85 від 27.01.2009 року та другу податкову вимогу №2/494 від 09.06.2009 року, що були залишені відповідачем без задоволення, заборгованість зі сплати земельного податку не сплачено. У зв'язку з зазначеним за позивачем рахується податковий борг по земельному податку в сумі 27 140,89 грн., в тому числі пеня 421,44 грн., нарахована відповідно до ст. 16 Закону України № 2181, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин.

У зв'язку з тим, що Державний навчальний заклад «Запорізький професійний ліцей»добровільно заборгованість в сумі 27140,89 грн. не сплатив, податковий орган звернувся до суду з зазначеним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що відповідач у справі відповідно до вимог діючого законодавства звільнений від сплати земельного податку, однак оскільки ним подавались до податкового органу розрахунки земельного податку за 2009 рік, 08 місяців 2010 року та за грудень 2009 року, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Однак колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції зважаючи на наступне.

Статтею 5 Закону України «Про плату за землю»визначено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні. Суб'єктом плати за землю (платником) власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач.

За приписами ст. 15 зазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Право користування відповідачем земельною ділянкою підтверджується державним актом.

За вимогами пункту 3 ст. 12 Закону України «Про плату за землю»N 2535-XII, 03.07.1992 передбачено, що від земельного податку звільняються: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету (за винятком військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України), спеціалізовані санаторії України для реабілітації хворих, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів, дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, громадські організації інвалідів України, підприємства та організації громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).

Згідно з витягом з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 5) відповідач знаходиться в Управлінні Комітету з професійно-технічної освіти і науки управління освіти та науки Запорізької обласної державної адміністрації, засновником його є Міністерство освіти і науки України Державний навчальний заклад «Запорізький професійний ліцей».

Як видно з статуту відповідача, останній підпорядкований Міністерству освіти та науки та є державний професійно-технічним навчальним закладом, що передбачено п.1.1 статутуту. Пунктом 6.1 зазначеного статуту передбачено, що фінансування професійно-технічної підготовки робітників, соціальний захист учнів, слухачів та педагогічних працівників у професійному ліцеї, у межах державного замовлення, здійснюється на нормативній основі за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів…». Професійний ліцей є неприбутковою організацією (а.с. 47).

На підставі зазначеного колегія суддів приходить до висновку, що Державний навчальний заклад «Запорізький професійний ліцей»є бюджетною установою та відповідно до п.12 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-У1, бюджетні установи -органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими

З урахуванням зазначеного, оскільки відповідач є бюджетною установою, то відповідно не повинен сплачувати земельний податок в сумі 27 140, 89 грн.

Щодо висновків суду першої інстанції про те, що оскільки відповідач, не дивлячись на наявність пільг за Законом України «Про плату за землю»самостійно визначив у розрахунках суму зобов'язань з земельного податку, а тому повинен її сплатити, колегія суддів вважає, що відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року за № 509 визначено, що завданнями органів державної податкової служби є зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та зборів ( обов'язкових платежів).

Таким чином, податковий орган самостійно повинен визначати при прийнятті податкового розрахунку з земельного податку чи особа, яка його подає є платником зазначеного виду податку, в разі відсутності обов'язку щодо сплати земельного податку до платника податку не можуть бути пред'явлені вимоги про його стягнення.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів, приходить до висновку, що постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року по адміністративній справі № 2а-9625/10/0870 за позовною заявою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей»про стягнення заборгованості необхідно скасувати, в задоволенні позовних вимог відмовити.

На підставі викладеного, керуючись п. 3 ч.1, ст. 198, п.4 ч.1, ст. 202, ст. ст.205, 207 КАС України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей» - задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року по адміністративній справі № 2а-9625/10/0870 за позовною заявою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей»про стягнення заборгованості, - скасувати, в задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

(Повний текст постанови виготовлено 20.04.2012 року).

Головуючий: М.А. Руденко

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко