УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" лютого 2012 р.справа № 2а-0470/3806/11
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Руденко М.А.
суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.
при секретарі судового засідання: Хімушкіній О.Ю.
за участі представників сторін:
представника позивача: Позняков В.С.
представника відповідача: Прошакової М.В. довіреність від 06.02.2012 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 червня 2011 р. у адміністративній справі №2а/0470/3806/11 за позовом Державного підприємства «Дніпропетровський державний цирк»до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання протиправним і скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
В квітні 2011 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій, уточнивши позовні вимоги 22.06.2011 року (а.с.79-82), просив визнати протиправним і скасувати рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районні м. Дніпропетровська від 16.11.2010 року за № 0002352303 про накладення на Державне підприємство «Дніпропетровський державний цирк» суми штрафних санкцій у розмірі 563 450 гривень 00 коп.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2011 року (суддя Жукова Є.О.) адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 16.11.2010 року за № 0002352303 про накладення на Державне підприємство «Дніпропетровський державний цирк»суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 563 450 грн.
Мотивуючи рішення, суд першої інстанції вказав на те, що відповідачем -суб'єктом владних повноважень не доведена правомірність підстав винесення рішення про застосування до ДП «Дніпропетровський державний цирк»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 563 450 гривень від 16.11.2010 р. № 0002352303 за порушення вимог п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року за № 637 та зареєстрованого в міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320. Відповідачем під час проведення перевірки ДП «Дніпропетровський державний цирк»за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, не була повністю досліджена фінансово-господарська документація позивача, внаслідок чого не були враховані та перевірені дійсні обставини справи, які виключають порушення вимог зазначеного Положення позивачем, на які посилається Відповідач в акті перевірки від 01.10.2010 року № 0528/04/63/23.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2011 року по справі № 2а-0470/3806/11 та ухвалити нове рішення, яким відмовити Державному підприємству «Дніпропетровський державний цирк»в задоволенні позову повністю. В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав на те, що доводи суду першої інстанції, якими обґрунтована оскаржувана постанова, є такими, що не ґрунтуються на нормах діючого законодавства, а оскаржувану постанову такою, що прийнята з порушенням норм матеріального права, а саме п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року за № 637. Зазначили також на те, що суд першої інстанції не прийняв до уваги, що будь-яких угод про співпрацю касирів позивача з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбасбізнессервіс»не укладалось. Також між позивачем та його касирами в порушення норм чинного законодавства не було укладено договір про повну матеріальну відповідальність.
Позивач надав письмові заперечення, в яких просив апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2011 року по справі №2а-0470/3806/11 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2011 року по справі № 2а-0470/3806/11 - без змін.
В судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримав, просив постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2011 року по справі № 2а-0470/3806/11 скасувати та відмовити Державному підприємству «Дніпропетровський державний цирк»в задоволенні позову повністю.
Представник позивача вказав на те, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, підстави для його скасування відсутні.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи уповноваженими особами податкового органу 01.10.2010 року було проведено перевірку господарської одиниці ДП «Дніпропетровський державний цирк», розташованого за адресою м. Дніпропетровськ , вул. Набережна Леніна 33.
За результатами проведеною перевірки був складений акт від 01.10.2010 року за №0528/04/63/23/02174187 (а.с. 13-14). В ході перевірки було встановлено не оприбуткування готівки на загальну суму 112 680 грн., а саме: знаходження готівкових коштів на місці проведення розрахунків та готівки, що не надійшла до каси від продажу квитків за циркову програму «Планета Мавп» складають за 01.10.2010 року - 21 960 грн., за 04.10.2010 року -7400 грн., за 05.10.2010 року -19 440, 00 грн., 06.10.2010 року -9700,00 грн., за 07.10.2010 року -24 050,00 грн. та за 08.10.2010 року - 30 140 грн. не були оприбутковані у касовій книзі.
За висновками перевірки уповноваженими особами податкового органу зроблено висновок про порушення позивачем п.2.2, 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637.
На підставі висновків акту перевірки керівником податкового органу винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.11.2010 року за №0002352303 (а.с.15), яким на підставі пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно абз.3 п.1 Указу Президента України від 12.06.1995 року за № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»(зі змінами та доповненнями) до ДП «Дніпропетровський державний цирк»застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 563 450 грн. 00 коп.
Визнання протиправним та скасування зазначеного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є предметом даного спору.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що податковим органом не доведено правомірність підстав винесення рішення про застосування до ДП «Дніпропетровський державний цирк»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 563450 за порушення вимог пункту 2.6. Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні від 15.12.2004 року № 637.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції зважаючи на наступне.
Як видно з матеріалів справи 12.08.2010 року позивач уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбасбізнессервіс»договір № 12/08/10 (а.с. 9). Відповідно до умов даного договору позивач надав ТОВ «Донбасбізнессервіс»персонал для прийому, розміщення та відправки виробничого багажу та тварин, манеж для проведення вистав, всі необхідні приміщення для розміщення тварин та обслуговуючого персоналу тощо для проведення циркової програми тощо.
З п. 3 договору за № 12/08/10 від 12.08.2010 року вбачається, що позивач забезпечує умови для роботи та репетицій з наданням гримувальних, приміщень для тварин і таке інше, а також всього обслуговуючого персоналу (освітників, радистів, контролерів-квитників, уніформістів). Тобто касири, як представники обслуговуючого персоналу, також надавались позивачем ТОВ «Донбасбізнессервіс».
Відповідно до п. 9 цього договору ТОВ «Донбасбізнессервіс»зобов'язано здійснювати реалізацію квитків й організацію глядачів з залученням реалізаторів та інших організацій.
Згідно п. 2 зазначеного договору ТОВ «Донбасбізнессервіс»гарантує проведення не менш 20 вистав в двох частинах в зазначений період (відповідно до п. 1 договору - з 18.09.2010 року по 17.10.2010 року).
На виконання вищенаведених положень договору за № 12/08/10 позивач надав ТОВ «Донбасбізнессервіс»20 комплектів квитків. Даний факт підтверджується видатковими накладними за № РН-0000032 від 26.08.2010 року, № РН-0000037 від 27.09.2010 року, №РН-0000038 від 30.09.2010 року. Вищезазначені квитки були оприбутковані ТОВ «Донбасбізнессервіс»до прибутково-видаткової книги з обліку суворої звітності та передано Луцевій О.О. Факт оприбуткування ТОВ «Донбасбізнессервіс»згадуваних квитків підтверджується журналом проводок за 01.08.10 -30.09.10 ТОВ «Донбасбізнессервіс».
ТОВ «Донбасбізнессервіс»01.09.2010 року надав довіреність з Луцевою О.О., згідно якої ТОВ «Донбасбізнессервіс»доручає Луцевій О.О. вести квитково-касовий обліку, продаж квитків, складання звітності, здачу виручки до банку та інше.
ТОВ «Донбасбізнессервіс»01.09.2010 року надав довіреність касиру позивача Виливанової О.О. та касиру позивача Кушнирчук А.Є. щодо ведення квітково-касового обліку, продажу квитків, складання звітності, здачі виручки Луцевій О.О. в термін до 01.11.2010 року
ТОВ «Донбасбізнессервіс»після отримання квитків стає їх власником і здійснює щодо них всі необхідні заходи, передбачені чинним законодавством України, зокрема Положенням «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року за № 637, та Інструкцією з ведення квиткового господарства в театрально-видовищних підприємствах, затвердженою наказом Міністерства культури і мистецтв України 07.07.1999 року за № 452, що зареєстрована в міністерстві юстиції України 20.07.1999 року за № 483/3776.
На виконання умов договору № 12/08/10 від 12.08.2010 року ТОВ «Донбасбізнессервіс»здійснював продаж частини квитків у приміщенні білетних кас цирку через касирів позивача, які мали відповідні довіреності від ТОВ «Донбасбізнессервіс»та відповідно до умов договору № 12/08/10 надавались позивачем ТОВ «Донбасбізнессервіс». Саме ТОВ «Донбасбізнессервіс», як власник квитків, передавав останні для реалізації касирам позивача.
Аналізуючи умови зазначеного договору колегія суддів приходить до висновку, що до каси позивача грошові кошти від продажу квитків за виставу, проведення якої було предметом договору № 12/08/10, не надходили.
Зазначені грошові кошти за продані квитки, що належали ТОВ «Донбасбізнессервіс», отримувались останнім, а не позивачем.
Отже позивач не порушував п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року за № 637, оскільки до каси позивача грошові кошти від продажу квитків за виставу, проведення якої було предметом договору № 12/08/10, не надходили.
Колегія суддів, не погоджується з доводами податкового органу на відсутність будь-яких угод про співпрацю касирів Державного підприємства «Дніпропетровський державний цирк»з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбасбізнессервіс», відсутності договору про повну матеріальну відповідальність між позивачем та його касирами як на підставу для задоволення апеляційної скарги, оскільки Віліванова О.О. та Кушнирчук А.Є. (касири Позивача) реалізовували квитки не позивача, а квитки саме ТОВ «Донбасбізнессервіс», яке і передавало їм відповідні квитки для реалізації і яке 01.09.2010 року надало довіреність Вілівановій О.О. та Кушнирчук А.Є. щодо ведення квитково-касового обліку, продажу квитків, складання звітності, здачі виручки Луцевій О.О. в термін до 01.11.2010 року. Крім того, відповідно до ст. 135-1 КЗпП України її положення не зобов'язують, а лише наділяють підприємства правом укладати з їхніми працівниками договори про повну матеріальну відповідальність.
За викладеного судова колегія не вбачає встановлених законом підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції, яка прийнята з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районні м. Дніпропетровська залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2011 року по справі № 2а-0470/3806/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у порядку та строк, визначені статтею 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено -25.03.2012р.
Головуючий: М.А. Руденко
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: О.В. Юхименко