Постанова № 25395188, 26.07.2012, Народицький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.07.2012
Номер справи
615/613/12
Номер документу
25395188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 615/613/12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2012 року смт. Народичі

Народицький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Діброви О. В. ,

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області та управління праці і соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира про зобов'язання провести нарахування та виплату коштів, передбачених Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати УПСЗН Овруцької РДА провести нарахування та виплатити щомісячну соціальну допомогу, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування, що передбачена ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(надалі Закон), за період з 01.04.2009 року по 31.07.2010 року, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести нарахування, а УПСЗН Богунської районної ради м.Житомира виплати доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону, за період з 01.01.2010 року по 31.07.2010 року, мотивуючи тим, що він проживає й працює в зоні радіаційного забруднення. За період роботи йому виплачувалась компенсація та доплата, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення його прав.

Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, але в судове засідання не з'явились.

Позивач просить справу розглядати без його участі.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач протягом зазначеного ним періоду проживав та працював в м.Овруч Житомирської області, яке Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Вказані обставини підтверджуються наданими копією паспорту та довідками відповідачів.

Відповідно до ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на відповідні компенсацію та доплату, яку отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96 в конкретних розмірах, а зокрема, за ст.37 - в сумі 2,10 грн., ст.39 - в сумі 10,5 грн.

Ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені слідуючи виплати:

ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40% від мінімальної заробітної плати;

ст.39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Постановою КМ України № 836 від 26.07.96 усупереч Закону встановлено конкретні розміри доплати і, зокрема:

для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис.крб. (2,1 грн. за гр.реф.) ;

для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Законом визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив:

з 1.04.2009 р. - 625 грн.,

з 1.07.2009 р. - 630 грн.,

з 1.10.2009 р. - 650 грн.,

з 1.11.2009 р. - 744 грн.,

з 1.01.2010 р. - 869 грн.,

з 1.04.2010 р. - 884 грн.,

з 1.07.2010 р. - 888 грн.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.26 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 №987, нарахування коштів за ст.39 Закону проводилася підприємствами.

Пунктом 7 статті 3 КАС України суб'єктом владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Порядком використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженим постановою КМ України від 20.06.00 №987, та п.п.2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, визначено, що розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.

Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.05, нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому, виходячи з викладеного, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області є належним відповідачем по вимогах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону та передачі розрахункових документів до УПСЗН Богунської районної ради м.Житомира.

На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 267 КАС України , суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.04.2009 року по 31.07.2010 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої законами України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік", з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.

Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести ОСОБА_1 донарахування доплати, як громадянину, що працює на території радіоактивного забруднення, за період з 01.01.2010 року по 31.07.2010 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира перерахувати на рахунок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області для виплати ОСОБА_1 доплату, як громадянину, що працює на території радіоактивного забруднення, за період з 01.01.2010 року по 31.07.2010 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з відрахуванням обов'язкових платежів та податків.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області й управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Народицький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. В. Діброва