Ухвала суду № 25377676, 18.07.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2012
Номер справи
2а-1970/2644/11
Номер документу
25377676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2012 р. Справа № 149207/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Макарика В.Я., Пліша М.А.

за участі секретаря судового засідання: Баранкевич А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Професіонал» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2011 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Професіонал» до Головного управління Державного казначейства України у Тернопільській області про зобов'язання повернути кошти,

встановив:

У вересні 2011 року позивач ТзОВ «Торговий дім «Професіонал» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ГУ ДКУ у Тернопільській області, в якому просив зобов'язати відповідача повернути з державного бюджету в користь позивача кошти в сумі 585306 грн..

Відповідач позову не визнав, подав у суді першої інстанції заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.10.2011 року в задоволенні позову відмовлено.

З цією постановою суду не погодився позивач і оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, також судом неповно з'ясовано обставини, які мають значення по справі, а тому постанова підлягає скасуванню з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що 11.07.2011 р. надіслав до ГУ ДКУ в Тернопільській області та до Тернопільської ОДПІ заяви про повернення позивачу 585306 грн., що були незаконно стягнуті за податковим повідомленням-рішенням № 0005631602/0 від 02.08.2010 року. Однак відповідач своїм листом № 14-23/216-3487 від 22.07.2011 р. повідомив про неможливість повернення коштів з бюджету, покликаючись на вимогу п. 4 Постанови КМ України від 09.07.2008 р. № 609 «Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ». Зазначає апелянт, що на момент подання позову вищевказана постанова КМ України втратила чинність. Звертає увагу суду, що п. 3 постанови КМ України від 03.08.2011 р. № 845 «Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ», рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів. Покликається на п. 2 ст. 45 Бюджетного Кодексу України, згідно якого відповідач зобов'язаний повернути позивачу кошти неправомірно зараховані до бюджету.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 31.10.2011 р. та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідач Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, який є правонаступником ГУ ДКУ у Тернопільській області, не погодився з вищенаведеною апеляційною скаргою, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на підставі акта перевірки №7133/16-02/33011920 від 14.07.2010 р. Тернопільською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення № 0005631602/0 від 02.08.2010 року про визначення ТзОВ «ТД «Професіонал» суми податкового зобов'язання за платежем ПДВ в загальному розмірі 585306 грн. (а.с. 7).

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2011 року було скасовано таке податкове повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ №0005631602/0 від 02.08.2010 року (а.с. 8-11).

Вищевказана сума податкового зобов'язання 585306 грн. була зарахована до державного бюджету податковим органом із коштів сплачених Товариством авансових платежів за період липня - листопада 2010 року.

Про повернення ТзОВ «ТД «Професіонал» із державного бюджету цієї суми грошових коштів позивач звернувся із заявою від 11.07.2011 року до відповідача. Підставою для повернення зазначалась постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2011 року (а.с. 13).

Відповідач ГУ ДКУ у Тернопільській області листом № 14-23/216-3487 від 22.07.2011 р. повідомив та звернув увагу позивача щодо відсутності у резолютивній частині постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2011 року вимоги про повернення коштів. Також відповідач зазначив, що механізм повернення передбачено Порядком виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, що затверджений постановою КМ України від 09.07.2008 р. N 609 (а.с. 14).

Відмовляючи у задоволенні заявленого позову, суд першої інстанції правильно виходив з того, що відповідач ГУ ДКУ у Тернопільській області не вчинив будь-яких неправомірних дій чи бездіяльності по відношенню до позивача ТзОВ «Торговий дім «Професіонал» при розгляді заяви про повернення коштів в сумі 585306 грн..

При цьому, судом першої інстанції правильно враховано, що статтею 45 ч.2 Бюджетного кодексу України визначено, що Державне казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, зокрема органів Державної податкової служби.

Відповідно до Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого Наказом ДКУ від 19.12.2000 № 131, органи Державного казначейства України у процесі казначейського обслуговування державного бюджету за доходами та іншими надходженнями здійснюють функції, зокрема, щодо формування розрахункових документів і здійснення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно п. 5 Наказу ДКУ «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» від 10.12.2002 року за № 226, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції.

Суд апеляційної інстанції бере до уваги, що «Порядком виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ», що затверджений постановою КМ України № 609 від 09.07.2008 р., визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів з рахунків на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів, або бюджетних установ, шляхом безспірного списання.

Так, пунктом 4 Порядку передбачено право юридичних та фізичних осіб, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, подавати ці рішення органам Державного казначейства, що здійснюють безспірне списання у разі повернення за рішенням суду надмірно та/або помилково сплачених до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів. Згідно пункту 6 Порядку, юридична чи фізична особа, на користь якої прийнято судове рішення, подає до органу ДКУ виконавчий документ про повернення з бюджету належних їй коштів.

Враховуючи вищенаведене, а також обставини справи, відповідач ГУ ДКУ у Тернопільській області, за результатами розгляду заяви позивача вірно зазначив про відсутність правових підстав для повернення коштів в сумі 585306 грн..

Також, суд апеляційної інстанції враховує, що пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, що затверджений постановою КМ України № 845 від 03.08.2011 р. і який дії із 19.08.2011 року, передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів.

Однак, позивач не подавав до відповідача, тобто до УДК у Тернопільській області, виконавчих документів про стягнення 585306 грн., а тому є безпідставними доводи позивача про протиправність дій відповідача щодо неповернення коштів згідно вищевказаного Порядку.

Крім цього, суд апеляційної інстанції вважає обгрунтованими доводи відповідача про те, що відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. За результатами розгляду такої заяви податковий орган готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органу ДКУ.

В матеріалах даної адміністративної справи немає даних про те, що позивачем було дотримано вищевказаного порядку повернення 585306 грн. чи про те, що позивач оскаржував дії податкового органу у зв'язку із відсутністю висновку (подання) про повернення відповідних сум коштів із бюджету.

Враховуючи наведене вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції об'єктивно і повно встановлено обставини справи, висновки суду відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції, а тому немає підстав для скасування оскарженої постанови суду.

Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Професіонал» - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2011 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Професіонал» до Головного управління Державного казначейства України у Тернопільській області про зобов'язання повернути кошти - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: В.Я. Макарик

М.А. Пліш