ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 липня 2012 р. (12:35) Справа №2а-6517/12/0170/8
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря Богацької А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим Державної податкової служби
до Державного підприємства «Лівадія»
про стягнення,
за участю представників сторін:
від позивача - Володькін Сергій Анатолійович, довіреність № 30/9/10.0 від 29.02.2012 року, службове посвідчення серія НОМЕР_1;
від відповідача - не з`явився.
Суть спору: Державна податкова інспекція у м. Ялта АР Крим ДПС звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державного підприємства «Лівадія» про стягнення 576093,05 грн. заборгованості, у тому числі 530652,07 грн. податку на додану вартість та 45440,98 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем у порушення норм Податкового кодексу України не сплачений або сплачений не у повному обсязі самостійно нарахований у податкових деклараціях податок на додану вартість, за що позивачем нараховані фінансові санкції та пеня.
Ухвалами Окружного адміністративного суду від 18.06.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні, що відбулося 16.07.2012 року, підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання 12.07.2012 року не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення (а.с.35). Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, про причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справі у відсутність його представника не надсилав. Приймаючи до уваги неявку відповідача в судове засідання 12.07.2012 року розгляд справи відкладений на 16.07.202012 року.
Відповідач явку свого представника у судове засідання 16.07.2012 року не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Ялта АР Крим Державної податкової служби (далі ДПІ у м. Ялта АР Крим ДПС) під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Державне підприємство «Лівадія» (далі - ДП «Лівадія») 23.07.1993 року зареєстроване у якості юридичної особи виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим, що підтверджується довідкою Відділу статистики у м. Ялта від 18.05.2012 року № 03-06/80 (а.с.11) та Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 12.07.2012 року (а.с.36).
ДП «Лівадія» зареєстроване у якості платника податків в ДПІ в м. Ялта АР Крим ДПС, про що свідчить довідка № 754/9/18-03 від 09.04.2012 року (а.с.10).
Таким чином, судом встановлено, що ДП «Лівадія» є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що податковий період зі сплати ПДВ для ДП «Лівадія» дорівнює місяцю, тому воно зобов'язано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подавати до податкового органу декларацію з податку на додану вартість.
Судом встановлено, що відповідач самостійно визначив податкове зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2011 року, січень-квітень 2012 року, у тому числі:
- згідно декларації № 9013884776 від 19.01.2012 року за грудень 2011 року в розмірі 124978 грн.;
- згідно декларації № 9005709642 від 16.02.2012 року за січень 2012 року в розмірі 122541 грн.;
- згідно декларації № 9011598936 від 15.03.2012 року за лютий 2012 року в розмірі 110081 грн.;
- згідно декларації № 9019794034 від 18.04.2012 року за березень 2012 року в розмірі 178180 грн.;
- згідно декларації № 9028093736 від 21.05.2012 року за квітень 2012 року в розмірі 243699 грн. (а.с.14-24).
Судом встановлено, що ДП «Лівадія» обов'язок по своєчасній сплаті сум податків і зборів не виконало у повному обсязі, з урахуванням чого за позивачем склалася заборгованість за декларацією № 9013884776 від 19.01.2012 року зі сплати пені в розмірі 2163,75 грн.; за декларацією № 9005709642 від 16.02.2012 року зі сплати пені в розмірі 2615,31 грн.; за декларацією № 9011598936 від 15.03.2012 року заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 103907,48 грн. та зі сплати пені в розмірі 86,53 грн.; за декларацією № 9019794034 від 18.04.2012 року несплаченою залишилася заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 178180,00 грн.; за декларацією № 90280093736 від 21.05.2012 року несплаченою залишилася заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 243699,00 грн., що підтверджується розрахунком суми позову від 29.05.2012 року № 1534/9/1900 (а.с.6).
Відповідно до п.п. 75.1.1 та 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Судом встановлено, що 02.02.2012 року головним державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ Управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у м. Ялта Сивовою Марією Федорівною проведена камеральна перевірка з питання невчасної сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість по декларації за листопад 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки № 221/15-2/00412760 (а.с.24)
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме: порушення граничного строку сплати податку на додану вартість за листопад 2011 року на 32 дні - сплачено платіжним дорученням № 42 від 31.01.2012 року у сумі 95268 грн., термін сплати - до 31.12.2011 року.
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки № 221/15-2/00412760 від 02.02.2012 року за встановлене порушення до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 20% на суму 95268 грн. в розмірі 19053,60 грн., відповідно до податкового повідомлення - рішення № 0000291502 від 10.02.2012 року (а.с.25).
Також 06.04.2012 року головним державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ Управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у м. Ялта Сивовою Марією Федорівною проведена камеральна перевірка з питання невчасної сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість по декларації за листопад 2011 року, грудень 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки № 423/15-2/00412760 (а.с.28)
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме: строк подання декларації за листопад 2011 року - 20.12.2011 року, фактично декларація з ПДВ за листопад 2011 року надана 20.12.2011 року вх. № 9012697973
Узгоджена сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті за листопад 2011 року по декларації з податку на додану вартість реєстр. № 9012697973 від 20.12.2011 року у сумі 195268 грн., яка повинна бути сплачена у строк до 30.12.2011 року.
Частково сума ПДВ за листопад 2011 року погашена за особовим рахунком станом на 30.12.2011 року у сумі 0,19 грн.
Податковий борг станом на 31.12.2011 року складає 195267,81 грн.
Частково сума боргу за листопад 2011 року у розмірі 95268 грн. сплачена платіжним дорученням № 42 від 31.01.2012р. у розмірі 95268 грн. На вказану суму застосовані штрафні санкції, повідомлення-рішення № 0000291502 від 10.02.2012 року по акту камеральної перевірки № 221/15-2/00412760 від 02.02.2012 року.
Сума несплаченого ПДВ у термін до 31.12.2011 року за листопад 2011 року у розмірі 99999,81 грн. сплачено:
платіжним дорученням № 78 від 14.02.2012 року на суму 20000 грн., тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 46 днів;
платіжним дорученням № 5 від 28.02.2012 року на суму 17355 грн., тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 60 днів;
платіжним дорученням № 30 від 01.03.2012 року на суму 20000 грн., тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 62 дні;
платіжним дорученням № 45 від 05.03.2012 року на суму 15000 грн., тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 66 днів;
платіжним дорученням № 5 від 29.03.2012 року на суму 50000 грн., у т.ч. 27644,81 грн. на погашення боргу за листопад 2011 року, тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 90 днів;
2) Узгоджена сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті за грудень 2011 року по декларації з податку на додану вартість реєстр. № 9013884776 від 19.01.2012 року у сумі 124978 грн., яка повинна бути сплачена у строк до 30.01.2012 року. Податковий борг станом на 31.01.2012 року склав 124978 грн.
Сума несплаченого ПДВ у термін до 30.01.2012 року у розмірі 124978 грн. сплачено платіжним дорученням № 5 від 29.03.2012 року на суму 50000 грн., у т.ч. 22355,19 грн. на погашення боргу за грудень 2011 року, тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 59 днів.
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки № 423/15-2/00412760 від 06.04.2012 року за встановлене порушення до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 20% на суму 122355 грн. в розмірі 24471 грн., відповідно податкового повідомлення - рішення № 0000841502 від 11.04.2012 року (а.с.29).
Судом встановлено, що 16.05.2012 року головним державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ Управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у м. Ялта Сивовою Марією Федорівною проведена камеральна перевірка з питання невчасної сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість по декларації за грудень 2012 року, за результатами якої складено акт перевірки № 626/15-2/00412760 (а.с.26).
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме: узгоджена сума податку на додану вартість, що підлягала сплаті за грудень 2011 року по декларації з податку на додану вартість реєстр. № 9013884776 від 19.01.2012 року у сумі 124978 грн., яка повинна бути сплачена у строк до 30.01.2012 року. Податковий борг станом на 31.01.2012 року складає 124978 грн.
Сума несплаченого ПДВ у термін до 30.01.2012 року у розмірі 124978 грн., сплачено платіжним дорученням № 5 від 29.03.2012 року на суму 50000грн., у тому числі 22355,19 грн. на погашення боргу за грудень 2011 року. На вказану суму застосовані штрафні санкції, повідомлення - рішення № 0000841502 від 11.04.2012 року по акту камеральної перевірки від 06.04.2012 року № 423/15-2/00412760.
Сума несплаченого ПДВ у термін до 30.01.2012 року за грудень 2011 року у розмірі 102622,81 грн. сплачено:
платіжним дорученням № 73 від 17.04.2012 року на суму 40000 грн., тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 78 день;
платіжним дорученням № 135 від 26.04.2012 року на суму 60000 грн., тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 87 днів;
платіжним дорученням № 209 від 15.05.2012 року, у тому числі 2622,81 грн. на погашення боргу за грудень 2012 року, тобто погашено з порушенням граничного терміну сплати на 106 днів.
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки № 626/15-2/00412760 від 16.05.2012 року за встановлене порушення до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 20% на суму 102622,81 грн. в розмірі 20524,56 грн., відповідно до податкового повідомлення - рішення № 0001061502 від 17.05.2012 року (а.с.27).
Згідно розрахунку суми позову від 29.05.2012 року за № 1534/9/1900 позивач зазначає, що за податковим повідомленням-рішенням № 0000291502 від 10.02.2012 року про застосування 19053,60 грн. фінансових санкцій податковим органом було нараховано 445,42 грн. пені за несвоєчасну сплату узгодженої заборгованості, які не сплачені відповідачем; за податковим повідомленням-рішенням № 0000841502 від 11.04.2012 року відповідачем не сплачені фінансові санкції у сумі 24471,00 грн.; за податковим повідомленням-рішенням № 0001061502 від 17.05.2012 року відповідачем не сплачені фінансові санкції у сумі 20524,56 грн., що підтверджується особовим рахунком відповідача.
Згідно з п.п. 14.1.175. податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
Відповідно до п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, позивачем на адресу відповідача була надіслана податкова вимога № 1 від 05.01.2012 року на суму 195264,81 грн., яка була отримана головним бухгалтером, про що свідчить підпис на вимозі (а.с.30).
Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З урахуванням того, що сума податкового боргу збільшилася після надіслання податкової вимоги, стягненню підлягає вся сума заборгованості.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У зв'язку зі складністю справи судом 16.07.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови, а 19.07.2012 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Лівадія» (ЄДРПОУ 00412760) 576093,05 грн. в дохід Держбюджету м. Ялта на р/р 31110029700039, код платежу 14010100 (ПДВ) в УДК в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 38027563.
2. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кушнова А.О.