ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2012 р.Справа № 2-а-2296/10/2170
Категорія:Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді -Осіпова Ю.В.,
суддів -Бойко А.В., Кравця О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства «Україна»на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 року у справі за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства «Україна»про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
30.04.2010 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Україна»про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені в сумі 9689,50 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємство в 2009 році зобов'язано було забезпечити працевлаштування 1 (одного) інваліда, однак зазначений норматив робочих місць не виконало.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 07.09.2010 року адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства «Україна»(код ЄДРПОУ) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 9646 грн. 15 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 43 грн. 35 коп. (УДК у м.Херсоні, код 24104230, МФО 852010. р/р 31219230700002, ГУДКУ по Херсонській обл.).
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, ПСП «Україна»подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права та просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07.09.2010 року і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та/або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність законних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Згідно звіту Приватного сільськогосподарського підприємства «Україна»про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік (Форма 10-ПІ), на підприємстві інваліди не працювали, однак повинна бути працювати 1 особа (а.с.4).
Вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції виходив з того, що вина відповідача у нестворені робочого місця для працевлаштування інваліда доведена належним чином, у зв'язку з чим, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції і вважає їх необгрунтованими, виходячи з наступного.
Так, стаття 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлює для підприємств (об'єднань), установ і організацій нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Частиною першою ст.18 цього Закону передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів.
Робоче місце інваліда, згідно з п.1 «Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1995 року, №314 (зі змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року, №19) - це окреме робоче місце, або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації, незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда.
Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда (п.3 Положення). Підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів і включають їх до колективного договору (п.5 Положення).
Таким чином, створеним робочим місцем є те, яке введено в дію шляхом працевлаштування інваліда. Закон зобов'язує відповідача, відповідно до 4-х відсоткового нормативу, створити робочі місця для праці інвалідів, зазначити їх у колективному договорі і інформувати центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів, а органи працевлаштування - підібрати робоче місце і працевлаштувати інваліда.
За ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», керівники підприємств (об'єднань), установ і організацій, незалежно від форми власності і господарювання у разі незабезпечення зазначених нормативів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
З матеріалів справи вбачається, що підприємством вживались усі необхідні заходи для працевлаштування 1-го інваліда, а саме: відповідач подавав відповідні звіти, письмово звертався до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Голопристанського районного центру зайнятості, Управління соціального захисту населення Голопристанської райдержадміністрації з пропозицією про направлення на підприємство для працевлаштування 1-го інваліда, однак вказані органи протягом 2009 року жодного інваліда на підприємство не направили, тобто працевлаштування інваліда на зазначене місце не відбулося фактично з незалежних від відповідача причин (а.с.18-25).
Також, слід зазначити, що відповідно до вимог ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, чого, в свою чергу, відповідачем зроблено не було.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов не обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, чим допустив порушення матеріального права.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Отже, враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства «Україна» -задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 року -скасувати та прийняти нову постанову, якою Херсонському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у задоволенні позову - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Осіпов Ю.В.
Судді: Бойко А.В.
Кравець О.О.