УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2012 р.Справа № 2011/2а-14250/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.01.2012р. по справі № 2011/2а-14250/11
за позовом ОСОБА_1
до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації
про перерахунок грошової допомоги,
ВСТАНОВИЛА:
14.11.2011р. ОСОБА_1 ( надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації області (надалі по тексту - перший відповідач), Головного управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (надалі по тексту - другий відповідач), в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати не в повному обсязі йому щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня у відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період з 08.12.2000 року по теперішній час як інваліду війни 2 групи - у розмір восьми мінімальних пенсій за віком, за виключенням виплаченої частини щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня;
- визнати неправомірними дії Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати не в повному обсязі йому щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня у відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період з 08.12.2000 року по теперішній час як інваліду війни 2 групи - у розмір восьми мінімальних пенсій за віком, за виключенням виплаченої частини щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня;
- зобов'язати Головне управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснити йому перерахунок щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня у відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період з 08.12.2000 року по теперішній час як інваліду війни 2 групи - у розмір восьми мінімальних пенсій за віком, за виключенням виплаченої частини щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня;
- зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснити йому перерахунок щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня у відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період з 08.12.2000 року по теперішній час як інваліду війни 2 групи - у розмір восьми мінімальних пенсій за віком, за виключенням виплаченої частини щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня;
- зобов'язати Головне управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації виплатити йому щорічну разову державну грошову допомогу до 5 травня у відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період з 08.12.2000 року по теперішній час як інваліду війни 2 групи - у розмір восьми мінімальних пенсій за віком, за виключенням виплаченої частини щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня, шляхом перерахування грошової суми вищезазначеної державної допомоги через відділення зв'язку або через установи банків на розрахунковий рахунок Позивача за місцем його проживання чи одержання грошового утримання.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.11.2011р. адміністративний позов ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку для звернення до суду з адміністративним позовом до Головного управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про перерахунок грошової допомоги за період з 08.12.2000 року до 13.05.2011 року залишено без розгляду.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.01.2012р. позов задоволено.
Визнано дії Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Головного управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації по призначенню та виплаті ОСОБА_1, як інваліду війни 2 групи, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 900 грн. - неправомірними.
Зобов'язано Головне управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік відповідно до положень ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, установлених згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", з урахуванням виплаченої суми.
Зобов'язано Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік відповідно до положень ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи із розміру восьми мінімальних пенсій за віком, установлених згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", з урахуванням виплаченої суми.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, другий відповідач - Головне управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст.ст. 52, 53 Кодексу адміністративного судочинства України, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Виходячи з приписів ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач має статус інваліда війни 2 групи.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції , виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни 2 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Між тим, відповідачем у 2011 рокці допомога до 5 травня була нарахована та виплачена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.2011р. у розмірі 900 грн., що значно зменшує розмір передбачених законом виплат.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо правомірності нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня, в розмірах встановлених Постановою Кабінету Міністрів України.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі передбаченому ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, що він не є належним відповідачем по справі, оскільки відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" виплату одноразової щорічної допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення, до яких належить Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Відповідно до Положення про Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 24.10.2008 № 617, Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації проводить роботу з надання державної соціальної допомоги і підтримки малозабезпеченим громадянам, у тому числі інвалідам; здійснює контроль за правильністю і своєчасністю призначення та виплати допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, виконанням інших заходів соціального захисту населення; координує і контролює роботу підрозділів з нарахування і виплати допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат; організовує контроль в межах своєї компетенції за наданням установлених пільг інвалідам, ветеранам війни та праці, одиноким непрацездатним громадянам, дітям-сиротам, одиноким матерям, сім'ям загиблих військовослужбовців, багатодітним сім'ям та іншим категоріям громадян, координує роботу підприємств, установ та організацій з цих питань, розробляє та подає відповідні пропозиції; спрямовує і контролює роботу управлінь праці та соціального захисту населення районних державних адміністрацій.
Таким чином, Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснює покладений на нього обов'язок щодо призначення щорічної допомоги на оздоровлення в межах завдань, встановлених Положенням про Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Отже, переглянувши постанову суду першої в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.01.2012р. по справі № 2011/2а-14250/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Шевцова Н.В.