Постанова № 25298236, 02.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.07.2012
Номер справи
2а-4809/12/2670
Номер документу
25298236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 липня 2012 року № 2а-4809/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовомУправління у справах захисту прав споживачів у Сумській областідоПовного товариства "Центр кредит ломбард Губа і Компанія"простягнення штрафу в сумі 1 700,00грн.На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач, в особі Управління у справах захисту прав споживачів у Сумській області, звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Повного товариства "Центр кредит ломбард Губа і Компанія" про стягнення штрафу в сумі 1 700,00грн

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що при здійсненні передбаченого законодавством контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами встановлено порушення Повного товариства "Центр кредит ломбард Губа і Компанія", що полягало в розміщенні рекламо носія без дозволу виконавчого комітету Сумської міської ради.

За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу Позивачем щодо Відповідача прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яке станом на сьогодні не сплачено в добровільному порядку.

До Окружного адміністративного суду м. Києва представником Відповідача надано заперечення, в яких заявлені позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними та необґрунтованими.

На адресу Окружного адміністративного суду м. Києва надійшло клопотання від Позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

В С Т А Н О В И В:

При здійсненні контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами та вимог до її змісту на території м. Суми 30.05.2011р., згідно листа Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 28.05.2011р. № 265/11.01-10, було встановлено розміщення стаціонарної рекламної конструкції на фасаді будинку № 10 по вул. Набережна р. Стрілки з рекламою Ломбарду "Благо", а саме: "Ломбард Благо... 585°- 215 грн... 750°- 275 грн... кредит доступний кожному...".

Управлінням у справах захисту прав споживачів у Сумській області встановлено, що зазначений рекламоносій розміщено без дозволу виконавчого комітету Сумської міської ради, що є порушенням вимог ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу".

Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради зверталось з вимогою від 14.04.2011р. № 236/11.01-10 до Відповідача щодо необхідності усунення встановлених порушень Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Суми, однак в необхідний строк порушення усунені не були.

Управлінням, на підставі розглянутого протоколу № 000022 від 30.05.2011р. про порушення законодавства про рекламу, 10.06.2011р. було прийняте рішення № 000021 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.

Управління у справах захисту прав споживачів у Сумській області, згідно до ст. 26 Закону України "Про рекламу", листом від 10.06.2011р. № 03-21/1050 звернулося до суб'єкта господарювання ПТ " ЦЕНТР-КРЕДИТ ЛОМБАРД ГУБА І КОМПАНІЯ " з вимогою щодо необхідності надання інформації про вартість вказаної реклами, а саме: копії платіжних документів, договори, акти виконаних робіт та інше.

У зв'язку з неотриманням витребовуваної інформації, Позивачем 10.06.2011 року було направлено запит №03-21/1050 ПТ «ЦЕНТР-КРЕДИТ ЛОМБАРД ГУБА І КОМПАНІЯ»щодо необхідності надання інформації про вартість вказаної реклами та необхідність прибуття до управління для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.

Повторний аналогічний запит Управлінням у справах захисту прав споживачів у Сумській області було надіслано 12.07.2011 року за №03-21/1248, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення.

За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу 25.07.2011 року було винесено рішення №000019 про накладення штрафу на повне товариство «ЦЕНТР-КРЕДИТ ЛОМБАРД ГУБА І КОМПАНІЯ»у зв'язку з порушенням ним ч..4,6 ст. 26 Закону України «Про рекламу»та було надіслане на адресу Відповідача, однак сума штрафу станом на сьогодні в добровільному порядку не сплачено.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007 року №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) відповідно до статті 1 Закону №877-V визначаються як планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій;

У відповідності до ст. 1 Закону України, "Про рекламу" від 03.07.1996, №270/96-ВР (надалі по тексту Закону №270/96-ВР), зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Відповідно до ст. 16 Закону №270/96-ВР, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 26 Закону №270/96-ВР контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

Пункт 2 статті 26 визначає, що на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Пункт 3 статті 26 закріплює, що рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону, подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Статтею 27 Закону №270/96-ВР закріплено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за поданням органів державної влади, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами; розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

У відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону №270/96-ВР за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок розміщення зовнішньої реклами регулюється Типовими правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (далі - Типові правила).

Пунктом 5 Типових правил встановлено, що для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).

Пунктом 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (далі - Типові правила), передбачено, що спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та не наземні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, І короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами.

Порядок про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 693 регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) (надалі по тексту -Порядок).

Згідно до частини 2 Порядку штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах: сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами її виготовлення та/або розповсюдження.

Суд звертає увагу, що посилання Відповідача на відсутність доказів розміщення реклами саме ПТ «ЦЕНТР-КРЕДИТ ЛОМБАРД ГУБА І КОМПАНІЯ»є безпідставним зважаючи на наступне.

В матеріалах справи міститься Свідоцтво на знак для товарів і послуг №142200, видане відповідно до Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», яким надано Відповідачу право на використання знаку для робіт і послуг з зображенням «ЛОМБАРД БЛАГО»

З огляду фото рекламоносія від 30.05.2011 року Судом вбачається розміщення стаціонарної рекламної конструкції на фасаді будинку з рекламою Ломбарду "Благо", а саме: "Ломбард Благо... 585°- 215 грн... 750°- 275 грн... кредит доступний кожному...".

Розміщення даної реклами Відповідачем підтверджується зазначенням під логотипом «Ломбард Благо»на стаціонарній рекламній конструкції на фасаді будинку ПТ «Центр-Кредит», що відповідно до засновницького договору (п.2.1 Договору) є скороченим найменування Відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд дійшов висновку, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 103, 158-163, 172, 177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з суб'єкта господарювання Повного товариства «ЦЕНТР-КРЕДИТ ЛОМБАРД ГУБА І КОМПАНІЯ»(01135, м. Київ, вул.. Жилянська, 101, кім.14) штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень) на користь Державного бюджету р/р 311191067000002, одержувач Держбюджет м. Суми, код одержувача 23636315, банк одержувача ГУДК у Сумській області, МФО 837013, код платежу 21081100.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.Б. Федорчук