ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович О.В.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"29" лютого 2012 р. Справа № 0670/758/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Кузьменко Л.В.
Пасічник С.С.,
при секретарі Бєляєвій Т.В.,
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_3, представника за довіреністю,
від відповідача: ОСОБА_4, представника за довіреністю,
розглянувши апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" вересня 2011 р. у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 29 вересня 2011 р. відмовив в задоволенні позову Відкритого акціонерного товариство "Ігнатпільський кар'єр" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування:
- податкового повідомлення-рішення від 19.06.2006 р. № 0000312301/2 в частині податкового зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 93092,84 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 77577,00 грн., штрафними санкціями у сумі 15515,40 грн.;
- податкового повідомлення-рішення від 12.04.2006 р. № 0000332301/0 в частині податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету - у сумі 5636,83 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 4696,47 грн., штрафними санкціями у сумі 940,36 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач у справі звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі позивач вказує, що суд першої інстанції при прийнятті рішення не врахував, що особливістю Ігнатпільського родовища граніту є те, що граніт придатний лише для виробництва щебеню і ніяк не для каменю будівельного, а тому товариство не добуває граніт для каменю будівельного.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши застосування судом першої інстанції застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що скарга задоволенню не підлягає, враховуючи таке.
З матеріалів справи вбачається, що Відкрите акціонерне товариство «Ігнатпільський кар'єр» (далі ТОВ «Ігнатпільський кар'єр» ) звернулося до суду з позовом до Овруцької Міжрайонної державної податкової інспекції (далі Овруцька МДПІ) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 19.062006р. № 0000312301/2 в частині податкового зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 93092, 84 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 77577,00 грн., штрафними санкціями у сумі 15515,40 грн.; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 12.04.2006р. № 0000332301/0 в частині податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі 5636,83 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 4696,47 грн., штрафними санкціями у сумі 940,36 грн. Посилається на те, що дані податкові - рішення винесені з порушенням законодавства України, оскільки ВАТ «Ігнатпільський кар'єр» протягом 2004-2006р. вірно визначав та сплачував податки за користування надрами для видобування корисних копалин.
В процесі розгляду справи судом апеляційної інстанції встановлено, що 05.04.2006 р. Овруцькою МДПІ проведено планову документальну перевірку дотримання вимог законодавства ВАТ «Ігнатпільський кар'єр» за період з 01.01.2005р. по 05.04.2006р. Під час перевірки встановлено порушення вимог п. п. 5.3.9. п. 5.3. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (діючого в редакції на час виникнення правовідносин), а саме: товариством до складу валових витрат в декларації за І квартал 2004р. включено витрати, які не підтверджені відповідними розрахунками на 70000,00 грн.; порушення вимог Постанови Кабінету міністрів України від 12.12.1994р. № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення » (в редакції діючій на момент виникнення правовідносин), вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2005р.» та деяких інших законодавчих актів України», п. 4 «Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин», та п. З Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, внаслідок чого підприємству донараховано 78 982,00 грн. (далі - Інструкція); порушення вимог п. 6.4. розділу VI Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин та п. п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, діючій на момент виникнення правовідносин), а саме: підприємством несвоєчасно сплачувалася плата за користування надрами; порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення » (в редакції діючій на момент виникнення правовідносин), п. 3.1., 4.1. Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету ( в редакції, діючій на момент виникнення правовідносин), внаслідок чого підприємству донараховано за перевіряємий період 4781, 53 грн.; порушення ст. З Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» (в редакції, діючій на момент виникнення правовідносин), а саме: проведення через касу підприємства розрахункових операцій з продажу продукції власного виробництва каменю та щебеню без придбання торгового патенту на здійснення торгівельної діяльності.
За результатами перевірки складено акт № 168-23-01-01374547 від 05.04.2006 р. (копія акта - том І а. с. 15-40).
На підставі вищевказаного акту перевірки Овруцькою МДПІ прийняті податкові повідомлення рішення № 0000312301/0 від 12.04.2006р., яким ВАТ «Ігнатпільський кар'єр» визначено податкове зобов'язання по платі за користування надрами в сумі 94796,00 грн. та № 0000332301/0 від 12.04.2006р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 5738,90 грн. (копія - том І а. с. 11).
За результатами адміністративного оскарження податкове повідомлення - рішення № 0000312301/0 від 12.04.2006р. - скасовано в частині застосування штрафної санкції в сумі 17,60 грн. та прийнято нове податкове повідомлення-рішення № 0000312301/2 від 19.06.2006р., яким визначене податкове зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 94778,40 грн. (копія - том І а. с. 12).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" повинно для обрахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин використовувати нормативи для каменю будівельного, визначені постановою КМ України від 12.09.1997 р. № 1014 "Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин", а для обрахування збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету при видобуванні граніту використовувати нормативи для каменю будівельного, визначені постановою КМ України від 29 січня 1999р. № 115 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння".
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Так, матеріали справи свідчать, що Державним Комітетом України по геології і використанню надр підприємству видано ліцензію на експлуатацію родовища корисних копалин № 828 від 26.03.97р. (копія а. с. 57), згідно якої воно має право на експлуатацію Ігнатпільського (Руднянського) родовища граніту протягом двадцять років. Мета робіт - продовження розробки родовища з видобуванням сировини (тобто граніту), придатної для забезпечення діючого заводу по виробництву будівельного щебеню та каменю бутового.
Відповідно до статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді зокрема: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. за № 1014 затверджені базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Відповідно до пункту 3, абзаців 1, 2 пункту 4 та пункту 6 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 1014 (із змінами та доповненнями) об"єктом справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин є обсяг фактично погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяг видобутих) корисних копалин; плата за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюється, зокрема для будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) на видобуток корисних копалин (якщо такі квоти (ліміти) встановлено) та нормативів плати за одиницю обсягів погашених у надрах запасів корисних копалин; нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням).
Таким чином, об"єктом плати є обсяг видобутих корисних копалин і саме вид корисних копалин є однією з визначальних ознак для визначення плати за користування надрами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. № 827 „Про затвердження переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" визначено перелік корисних копалин, видобуток яких класифікується як „Сировина для будівельного каменю". Цей перелік включає в себе і корисну копалину - граніт, габро, габро - норит, габро -анортозит, гнейс, гранодіорит, пісковик та декілька десятків інших корисних копалин, при видобуванні яких плата здійснюється як за камінь будівельний (сировина будівельна (в т. ч. місцевого значення) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 1014 „Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин".
Постановою КМУ від 12.12.94 р. № 827 затверджено перелік корисних копалин місцевого значення, згідно якого до піщано - гравійної сировини належать природні сипкі, різною мірою обкатані породи: галька, гравій, пісок, піщано - гальковий матеріал, ракуша. Дана Постанова передбачає, що до піщано-гравійної сировини відносяться: галька, піщано-гальковий матеріал, гравій, ракуша, пісок.
Щебінь, вироблений внаслідок подрібнення видобутого з гранітного масиву рваного каменю є каменем та до піщано-гравійної сировини не відноситься.
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 р. за № 20/2460) плата за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - плата) справляється за обсяги погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяги видобутих) корисних копалин.
Обсяги фактично погашених балансових запасів корисних копалин визначаються як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування (пункт 3.2 вказаної Інструкції).
Згідно пунктів 4.1, 5.1 Інструкції нормативи плати встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням) як базові або диференційовані залежно від геологічних особливостей та умов експлуатації родовищ. Сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами надр самостійно і обчислюється щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових і позабалансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) у разі їх затвердження, нормативів плати до одиниці погашених в надрах запасів корисних копалин та коефіцієнтів, наведених у пункті 4.3 цієї Інструкції.
Відповідно до статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за використанням і охороною надр у межах компетенції здійснюють місцеві ради народних депутатів, органи виконавчої влади на місцях, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях.
Суд першої інстанції правильно взяв до уваги лист Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 31 жовтня 2005 року № 10404/29-5, в якому зазначено, що відповідно до вимог Інструкції із застосування класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ будівельного і облицювального каменю, затвердженої наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 16 грудня 2002 року № 199, зареєстрованої Міністерством юстиції України 30 січня 2003 року за № 78/7399, до будівельного каменю відносяться гірські породи, фізико-механічні властивості яких відповідають вимогам відповідних державних стандартів та технічних умов і які застосовуються у будівництві без зміни їх хімічного складу.
Виходячи з наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що підприємства, які виготовляють бутовий камінь, щебінь, гравій та пісок з відсіву із щільних вивержених, метаморфічних і осадових гірських порід (гранітів, габро-норитів, габро-анортозитів, сієнітів, гранодіоритів, базальтів, гнейсів, кварцитів, вапняків, пісковиків тощо) сплачують плату за користування надрами за нормативами установленими для будівельного каменю. Підприємства, які виробляють аналогічну продукцію з рихлих осадових порід (піщано-гравійні суміші, піски, гравій, ракуша) сплачуть плату за користування надрами за нормативами, установленими для піщано - гравійної сировини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 р. № 115 затверджено Порядок встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння.
Пунктами 1 і 3 вказаного Порядку визначено, що збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння.
Нормативи збору за виконані геологорозвідувальні роботи встановлюється окремо для кожного виду корисних копалин чи групи близьких за призначенням корисних копалин у гривнях до одиниці видобутку чи погашення у надрах корисних копалин.
Таким чином, по своїй суті даний збір передбачає в якості бази оподаткування корисну копалину, а не продукцію, вироблену внаслідок переробки корисної копалини.
Крім того, відповідно до п. 3.1. Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 липня 1999 р. за № 474/3767) об"єктом обчислення збору за геологорозвідувальні роботи є обсяг видобутих корисних копалин.
У листах Державної геологічної служби Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 29/08-1725 від 06.04.2009 р. (том II а. с. 102) та № 25/06-1-66 від 15.04.2009 р. щодо оподаткування видобутих ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" корисних копалин зазначено, що при розробці гранітних кар'єрів, у тому числі й родовища Ігнатпільське (Руднянське) збір за геологорозвідувальні роботи та плата за користування надрами справляється за нормативами, визначеними для каменю будівельного (том II а. с. 103).
Щодо доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає таке.
З матеріалів справи суд вбачає, що ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" розробляє гранітне родовище будівельного каменю для виробництва будівельного щебеню та каменю бутового, а не піщано-гравійне родовище, з якого видобувається лише пісок, гравій, галька, піщано-гальковий матеріал та ракуша. Це підтверджується проектом розробки Ігнатпільського родовища будівельного каменю.
Відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 (далі ДКПП), затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 30 грудня 1997 року № 822 (на який посилається позивач) об'єктом класифікації в ДКПП є продукція та послуги, створені внаслідок усіх видів економічної діяльності.
Об'єктом плати за користування надрами для видобування корисних копалин є обсяг фактично погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяг видобутих) корисних копалин.
Відповідно до Довідки № 15-93 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 28.02.2006 р., одним із видів діяльності підприємства є розроблення гравійних та піщаних кар'єрів та видобування каменю для будівництва (том І а. с. 55-56, том II а. с. 24).
Згідно Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 30.12.97р. № 822, за кодом 14.11.00 класифікується продукція видобувної промисловості, а саме - камінь будівельний. Безпосередньо, це (14.11.12) граніт, пісковик та інші подібні тверді кам'яні породи, необроблені (бутові) та (14.11.12.330) граніт/бутовий (а. с. 26 - 44, т. 2).
Ігнатпільський кар'єр після проведення підривних робіт отримує граніт в якості кам'яної необробленої породи.
ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" має в наявності всі виробничі структурні підрозділи (в тому числі і дробарний цех), необхідні для виробництва щебеню різних фракцій та будівельних матеріалів. Продукція, що виробляється підприємством, отримується внаслідок подрібнення каменю будівельного (категорія 14.11.0).
Зважаючи на те, що відповідно до порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин плата справляється за погашені обсяги корисної копалини, то оподаткування видобутку граніту у випадку ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" слід проводити за нормативами, передбаченими для категорії „Камінь будівельний", а не для піщано-гравійної сировини.
Підсумовуючи наведене, слід зазначити, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, повним з"ясуванням всіх обставин справи, а тому підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195,198,200,205,206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2011 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Л.В. Кузьменко С.С. Пасічник
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Відкрите акціонерне товариство "Ігнатпільський кар'єр" с.Ігнатпіль,Овруцький район, Житомирська область,11163
3- відповідачу Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція вул. Сабурова, 1/20,м. Овруч,11106