ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2012 року м. Київ К-18197/08
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09.07.2008
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008
у справі № 2а-11571/08
за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця»в особі Артемівської дистанції захисних лісонасаджень
до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Артемівської дистанції захисних лісонасаджень (далі по тексту -позивач, ДП «Донецька залізниця» в особі Артемівської ДЗЛ) звернулось до суду з позовом про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції (далі по тексту -відповідач, Артемівська ОДПІ) від 28.11.2007 № 0003961540/0, від 29.12.2007 № 0003961540/1, від 21.03.2008 № 0003961540/2, від 19.05.2008 № 0003961540/3.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.07.2008, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008, позов задоволено; визнано недійсними та скасовані спірні податкові повідомлення-рішення, з мотивів протиправності їх прийняття.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДП «Донецька залізниця»є юридичною особою, перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, є платником консолідованого податку на прибуток та має відокремлений підрозділ -Артемівську дистанцію захисних лісонасаджень, який не є юридичною особою та перебуває на податковому обліку в Артемівській ОДПІ як платник внесків на обов'язкове пенсійне соціальне страхування.
За результатами невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності подання податкової звітності Артемівською дистанцією захисних лісонасаджень, складено акт № 2424/1540/01075230 від 12.11.2007, в якому зафіксовано факт неподання декларації з податку на прибуток підприємств за 11 місяців 2006 року, 2006 рік, перший квартал 2007 року.
На підставі результатів вказаної перевірки та адміністративного оскарження відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення: від 28.11.2007 № 0003961540/0, від 29.12.2007 № 0003961540/1, від 21.03.2008 № 0003961540/2, від 19.05.2008 № 0003961540/3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 680 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне неподання або її затримку.
Згідно п. 1.1, п. 1.11 ст. 1 цього Закону платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції; податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.
Згідно до п. 2.2 ст. 2 цього Закону платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
У п. п. 1, 2 Переліку робіт та послуг, які відносяться до основної діяльності залізничного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 № 173, зазначено, що основна діяльність залізничного транспорту є складовою частиною загальної господарської діяльності і означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств та структурних підрозділів галузі, що входять до складу залізниць, спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційна (перевізна) та підсобно-допоміжна діяльність, пов'язана з обслуговуванням експлуатаційної діяльності залізниць.
Оскільки судами попередніх інстанцій встановлено, що Артемівська дистанція захисних лісонасаджень не є платником податку на прибуток, оскільки на неї не покладений обов'язок сплачувати даний податок, тому є вірним висновок судів про безпідставність нарахування штрафних (фінансових) санкцій за неподання нею податкової звітності по зазначеному податку.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції відхилити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09.07.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)М.О. Федоров З оригіналом згідно Помічник судді О.Я. Меньшикова