Ухвала суду № 25208821, 25.06.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
0670/1535/12
Номер документу
25208821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"25" червня 2012 р. Справа № 0670/1535/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Луценку Т.М. ,

за участю представників сторін

розглянувши апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" квітня 2012 р. у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Житомирській області до Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, заступника директора виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним і скасування наказу та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2012 року Державна фінансова інспекція в Житомирській області звернулася з позовом до Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та заступника директора Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, вимоги за яким уточнила, та просила визнати частково протиправним та скасувати наказ від 12.12.2011 р. №268, зобов'язання вчинити певні дії та заборони вчиняти певні дії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Державна фінансова інспекція в Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову - про задоволення позовних вимог.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції правильно визначено, що спірні правовідносини, що виникли між сторонами по даній справі, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (надалі - Закон), оскільки зазначений Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Судом першої інстанції в безпірному порядку встановлено, що позивач в розумінні ст. 2 Закону, з 01.01.2000року, перебуває на обліку як страхувальник та платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, а тому зобов"язаний дотримуватися вимог, передбачених статтею 27 Закону .

Виконавча дирекція відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд), виконавчі дирекції відділень в Житомирській області входять до складу органів управління Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до вимог ст.10 зазначеного вище Закону та відповідно до вимог ст. ст. 13,28 Закону, забезпечують цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням і як страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Порядок призначення, проведення та прийняття рішень за результатами зазначених перевірок урегульовано Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 N 29 (надалі - Інструкція), що набула чинності з 11.04.2011року, тобто з моменту опублікування та розроблена відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та встановлює порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), та порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок.

За змістом п.1.3 Інструкції, перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до вимог зазначеної Інструкції, наказом виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 12.12.2011року №268 було затверджено план-графік проведення планових перевірок страхувальників на 1 квартал 2012року, до якого було включено і Державну фінансову інспекцію в Житомирській області.

З матеріалів справи убачається, та не заперечується сторонами, що планова перевірка з питань використання позивачем коштів Фонду в частині правильності їх використання не призначалася та не проводилася.

За приписами пп.3.3.2 Інструкції така планова перевірка проводиться не рідше одного разу на два роки відносно страхувальників з чисельністю працівників від 25 до 249 осіб, до яких відноситься Позивач, за наявності витрат по коштах Фонду.

У випадку відсутності порушень по використанню коштів Фонду, що встановлено попередньою перевіркою, наступна планова перевірка такого страхувальника проводиться не раніше ніж через три роки після проведення попередньої перевірки.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що оскаржуваний наказ Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 12.12.2011року №268 винесений на підставі та у спосіб, що визначені чинним законодавством, а також із урахуванням всіх обставин, що мали місце при його прийнятті. Надаючи правову оцінку винесеному наказу, суд не виходив за межі позовних вимог, як зазначає апелянт, оскільки досліджував правомірність включення позивача до плану-графіку планових перевірок та вказані обставини є обов"язковими для винесення законного та обгрунтованого рішення по справі.

Доводи позивача щодо порушення періодичності проведення такої перевірки, оскільки 25.03.2010 року проводилася тематична перевірка, спростовані судом першої інстанції належними доказами. Зазначені доводи не відповідають обставинам справи та не узгоджується із вимогами чинного законодавства.

Так, судом встановлено та не заперечується відповідачами, що 25.03.2010року уповноваженим працівником Житомирської міської виконавчої дирекції Фонду, а не виконавчою дирекцією Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, була проведена тематична перевірка Інспенкції.

Зі змісту довідки, яка складена за результатами такої перевірки убачається, що тематична перевірка проводилася виключно з питань розрахунків Фонду з Позивачем за 2009рік, а не з питань щодо правомірності використання коштів Фонду за вказаний період.

Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 вересня 2001 р. N 38, що була чинна на день проведення тематичної перевірки, планова перевірка (ревізія) визначено ряд питань які мають бути висвітлені при проведенні планової перевірки (п.15.13, п.3.12).

Надаючи правову оцінку зазначеним правовим нормам, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що тематична перевірка Державної фінансової інспекції як страхувальника з окремого питання не може ототожнюватися із плановою перевіркою з питань правильності використання коштів Фонду. Така тематична перевірка не впливає на періодичність проведення планових перевірок і не підлягала врахуванню при винесенні оскаржуваного наказу.

Доводи позивача про те, що проведення тематичної перевірки не врегульовано будь-яким нормативним актом та сама виконавча дирекція визнала проведення перевірки у 2010 році неправомірною, не спростовують висновків суду першої інстанції щодо правомірності включення позивача до плану-графіку перевірок на 2012 рік.

Також, є безпідставними та обґрунтовано залишені без задоволення позовні вимоги щодо заборони відповідачу, в тому числі заступнику директора виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду, направляти повідомлення Державній фінансовій інспекції в Житомирській області про проведення таких перевірок до 25.03.2013року, оскільки такі вимоги не узгоджуються з приписами ч.1 ст. 2 КАС України.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності до норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206,212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" квітня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська Н.М. Малахова

Повний текст ухвали виготовлено 26 червня 2012 року.

Роздруковано та надіслано:РП

1- в справу

2 - позивачу Державна фінансова інспекція в Житомирській області м-н С.П.Корольова,12,м.Житомир,10014

3- відповідачу Виконавча дирекція Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вул.Перемоги, 7,м.Житомир,10014

4- Заступник директора виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вул.Перемоги,7,м.Житомир,10000