Ухвала суду № 25208461, 07.12.2011, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2011
Номер справи
2а/1770/3982/2011
Номер документу
25208461
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Справа № 2а/1770/3982/2011

Головуючий у 1-й інстанції: Друзенко Н.В.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"07" грудня 2011 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

при секретарі Соморовій В.А. ,

за участю представників сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" вересня 2011 р. у справі за позовом Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп" до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області про скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп" (далі - ДП "Радивилівський держспецлісгосп") звернулося в суд з позовом до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції (далі -Дубенська ОДПІ) про визнання дій протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000082350/0 від 06.04.2011 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28.09.2011 року позов задоволено повністю.

Податкове повідомлення-рішення Дубенської об"єднаної державної податкової інспекції №000082350 від 06.04.2011 року, згідно якого Державному підприємству "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп" визначено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" в розмірі 479891,00 грн., в тому числі 383913,00 грн. - за основним платежем та 95978,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями визнано протиправним та скасовано.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Дубенська ОДПІ, подала апеляційну скаргу, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі посилаються на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема зазначають, що позивачем впродовж 11 місяців 2009 року та всього 2010 року проводилась діяльність та реалізовувалась продукція в сфері лісового господарства, на яку не поширювалася норма ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, а тому податковий орган правомірно провів перерахунок оподаткування податком на додану вартість таких операцій поза межами спеціального режиму оподаткування у загальновстановленому порядку.

Переглянувши судове рішення, матеріали справи, доводи апеляційної скарги, пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що з 03 по 17 березня 2011 року Дубенською ОДПІ відповідно наказу №188 від 14.02.2011 року та на підставі направлення №242 від 02.03.2011 року, проведена планова виїзна перевірка ДП "Радивилівський держспецлісгосп" з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, про що складено акт №73/23/33096098 від 24.03.2011 року.

Перевіркою встановлено, що в порушення вимог пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.4.1 п.7.4, ст.7 п.8-1.1 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, позивач починаючи з лютого 2009 року користувався спеціальним режимом оподаткування у сфері лісового господарства та невірно відносив обсяги поставки з реалізації ділової деревини, техсировини, фансировини, дров, ялинок, жерді, рубанців, балансів, стовпів для ЛЕП до обсягів поставок сільськогосподарських товарів, оскільки така діяльність не підпадає під визначення діяльності у сфері лісового господарства, чим занизив суму ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету на 383913,00 грн.

За наслідками перевірки та апеляційного оскарження Дубенською ОДПІ згідно з пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 та абз.2 п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення-рішення №000082350 від 06.04.2011 року, згідно якого ДП "Радивилівський держспецлісгосп" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" в розмірі 479891,00 грн., в тому числі 383913,00 грн. за основним платежем та 95978,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вказана сума була визначена спірним податковим повідомленням-рішенням, як сума донарахованого основного грошового зобов'язання з ПДВ, а 25% від такої суми, що складає 95978,00 грн. - як сума штрафної (фінансової) санкції.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з відсутності порушення позивачем, як платником податків вимог пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.4.1 п.7.4, ст.7 п.8-1.1 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість".

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного:

Загальний порядок формування платником податків податкових зобов'язань та податкового кредиту регулюється п.7.3, п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року (чинного на час існування відповідних правовідносин).

Відповідно до п.8-1.1 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, що діяв до 01.01.2011 року, резидент, який провадив підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідав критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті, мав право обрати спеціальний режим оподаткування. В свою чергу, п.8-1.6 ст.8-1 Закону визначав критерії сільськогосподарського підприємства, а саме відносив до сільськогосподарського таке підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів послуг) становить не менше 75% вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Пунктом 8-1.7 ст.8-1 вказаного Закону було встановлено, що сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УТК ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України" №2371-III від 05.04. 2001 року, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником .

Згідно із Законом України "Про Митний тариф України" №2371-III від 05.04. 2001 року, продукція лісогосподарських підприємств відноситься до групи 06 УКТ ЗЕД (живі дерева та інші рослини) розділу ІІ "Продукція рослинного походження".

Підпунктом 8-1.15.6 п.8-1.15 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року було визначено, що обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності платника податку у сфері сільського та лісового господарства і рибальства, вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства і рибальства за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовляється) безпосередньо платником податку (крім придбання їх в інших осіб).

Згідно з пп.8-1.15.7 п.8-1.15 ст.8-1 зазначеного Закону, на Кабінет Міністрів України покладалася функція по визначенню та оприлюдненню повного перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію" №2408-III від 17.05.2001 року.

Постановою Кабінету Міністрів України №23 від 21.01.2009 року, чинною до 12.01.2011 року, було затверджено Перелік видів діяльності, на які поширюються норми ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року відповідно до кодів видів економічної діяльності (КВЕД).

Відповідно до пункту 9 (лісівництво і лісозаготівлі -КВЕД 02.01.1) та відповідно до пункту 15 (надання послуг у лісовому господарстві -КВЕД 02.02.0) даного Переліку, підприємства, що провадять такі види діяльності підпадають під дію ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року.

Судом встановлено, що позивач як юридична особа, за організаційно-правовою формою є державним підприємством, і провадить такі види діяльності за КВЕД, як 02.02.0 Надання послуг у лісовому господарстві; 02.01.1 Лісництво та лісозаготівлі; 02.01.2 Одержання продукції лісового господарства; 20.10.0 Лісопильне та стругальне виробництво, просочування деревини; 20.30.0 Виробництво дерев'яних будівельних конструкцій та столярних виробів; 51.90.0 Інші види оптової торгівлі.

З 01.01.2009 року ДП "Радивилівський держспецлісгосп" перебуває на спеціальному режимі оподаткування податком на додану вартість, що підтверджується відповідним свідоцтвом №100166342, на бланку ф.2-РС серії НБ №070417, дата дії початку свідоцтва 04.02.2009 року. У свідоцтві визначено наступний перелік видів діяльності 02.01.2 Одержання продукції лісового господарства; 02.02.0 Надання послуг у лісовому господарстві; 02.01.1 Лісництво та лісозаготівлі.

З лютого 2009 року по грудень 2010 року позивачем реалізовувалась така лісопродукція, як ділова деревина, техсировина, фансировина, дрова, ялинки, жерді, рубанці, баланси, рудстійки та стовпи для ЛЕП, що включалась до скорочених декларації з податку на додану вартість .

Товари групи 44 "деревина і вироби з дерева" є продуктом переробки товару групи 06 код УКТ ЗЕД 0602 90 41 00 назва "дерева лісові", а отже вважалися сільськогосподарськими товарами в розумінні п.8-1.7 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року. Товар "дерева лісові", вирощені безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування та ним же перероблені, в результаті чого створено новий продукт групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева". Крім цього, продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові" є товари які не можливо віднести до інших товарних груп окрім 44. Також нормами Закону не передбачено, що в поняття сільськогосподарських не входять товари групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева".

Національний класифікатор України ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності", затверджений наказом Держспоживстандарту України №375 від 26.12.2005 року визначає перероблення як технологічний процес, здійснення якого змінює форму, властивості або склад сировини, напівфабрикатів або, в окремих випадках, готової продукції з метою отримання нової продукції, а оброблення-як технологічний процес, який здійснюється з метою збереження певних видів продукції, надання їм деяких властивостей або для упередження шкідливого впливу, який може виявлятися у результаті їх використання. Наприклад, оброблення сільськогосподарських культур, деревини, металів або оброблення відходів. При цьому в поясненнях до розділу 01 зазначено, що діяльність з перероблення сільськогосподарської продукції не відноситься до сільськогосподарської діяльності, а відноситься до відповідних розділів переробної промисловості: 15 "Харчова промисловість", 16 "Тютюнова промисловість". Проте, як виняток із загального правила кодування щодо комплексних видів діяльності, одиниця, що переробляє власне вирощену сільськогосподарську продукцію безпосередньо в господарстві, віднесена до розділу 01, незважаючи на те, що звичайно перероблення сільськогосподарської продукції класифіковане у розділах 15 та 16.

У Переліку видів діяльності, на які поширюються норми ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №23 від 21.01.2009 року, що діяв до 12.01.2011 року, були прямо передбачені такі види діяльності, що пов'язані з переробленням або обробленням продукції, як: лісозаготівлі, рубання лісу та виробництво ділової деревини, такої як колоди, стовпи, жердини, одержування паливної деревини (пункт 9 Переліку, КВЕД 02.01.1).

Оскільки діяльність позивача безпосередньо включена до пункту 9 Переліку, тому на нього розповсюджувалися положення ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.1997 року, чинного до 01.01.2011 року.

Судом встановлено, що позивачем перероблялися та оброблялися власні дерева, діяльність підприємства відповідала критеріям, встановленим у п.8-1.6 ст.8-1 Закону, а відповідно воно мало всі підстави для обрання спеціального режиму оподаткування.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про скасування податкового повідомлення-рішення №000082350/0 від 06.04.2011 року з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, колегія суддів залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" вересня 2011 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: А.Ю.Бучик Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агроапромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп" вул.Кременецька,95,м.Радивилів,Рівненська область,35500

3- відповідачу Дубенська об'єднана державна податкова інспекція Рівненської області вул.Грушевського , 134,м.Дубно,Дубенський район, Рівненська область,35600