Ухвала суду № 25198540, 12.07.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2012
Номер справи
1570/1000/2012
Номер документу
25198540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2012 р.Справа № 1570/1000/2012

Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача -судді Стас Л.В.

суддів- Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря - Ридванської Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року по справі за позовом Приватного підприємства торгівельної фірми «Антошка»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне підприємство торгівельної фірми «Антошка»звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0002452340 від 25.11.2011 року, посилаючись на те, що перевіряємий магазин ПП торгівельної фірми «Антошка», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 54 є безбалансовим відокремленим структурним підрозділом ПП торгівельної фірми «Антошка», який перебуває на консолідованій сплаті податку на прибуток, не зобов'язаний за законом самостійно вести облік товарних запасів по місцю їх реалізації чи зберігання. Тому, облік товарних запасів, які знаходяться на складі магазину ведеться головним підприємством на підставі первинних документів від постачальників, які після надходження їх до Філії підприємства, направляються до головного підприємства, крім того, перевірка була проведена без наявності законних на те підстав, проводилась з питань, які не входили до встановленого наказом та направленнями на перевірку предмету перевірки.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року -позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано частково податкове повідомлення -рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0002452340 від 25.11.2011 року на суму 12 446 402,46 грн. (дванадцять мільйонів чотириста сорок шість тисяч чотириста дві гривні 46 коп.). В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі, Державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду від 14.05.2012 року -скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної

скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що приватне підприємство торгівельна фірма «Антошка», 25.09.1997 року зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Одеської міської ради, та як платник податків перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби.

01.11.2011 року фахівцями ДПІ у Голосіївському районі м. Києва була проведена фактична перевірка магазину (філії) ПП торгівельної фірми «Антошка», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 54 (направлення на перевірку від 01.11.2011 року №3766, №3765, наказ на проведення фактичної перевірки від 31.10.2011 року №3146), за результатами якої був складений та підписаний акт перевірки від 01.11.2011 року, відповідно до висновків якого за позивачем було виявлено порушення вимог п. 12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995року №265/95-ВР), а саме: порушений, встановлений законодавством порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, та незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

На підставі вище зазначеного акту перевірки 25 листопада 2011 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси (за місцем реєстрації позивача) було прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій №0002452340 від 25.11.2011 року на загальну суму 12 446403, 46 грн.: 12 446402, 46 грн. -за порушення, встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, та 1 грн. -за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, відповідно до розрахунку штрафних фінансових санкцій.

Судом також досліджено положення про філію ПП ТВ «Антошка»та зміни до нього (том 1 а.с.26-28), рішення про результати розгляду скарг ПП ТВ «Антошка»(том 1 а.с.29-39), договір оренди нежитлового приміщення №56 від 01.01.2010 року (том 1 а.с.64-66), акт приймання-передачі нежитлового приміщення в оренду (том 1 а.с.67), договір оренди (найму) нерухомого майна №54-1049 від 24.04.2009 року (том 1 а.с.68-73), акт приймання передачі нежитлового приміщення від 01.06.2009 року (том 1 а.с.74), бухгалтерська довідка від 19.03.2012 року (том 1 а.с.75), договір оренди нежитлового приміщення №76 від 01.10.2010 року (том 1 а.с.76-78), акт приймання-передачі нежитлового приміщення ( том 1 а.с.79), звіти про залишки товарів ( том 1 а.с.80-249), видаткові та прибуткові накладні (том 2 а.с.1-244, том 3 а.с.1-249, том 4 а.с.1-249, том 5 а.с.1-254, том 6 а.с.1-238), видаткові та прибуткові накладні (Том 8 а.с.6-121), розпорядження про передачу договірної та первинної документації до головного підприємства від 02.11.2007 року (Том 8 а.с.157), реєстраційні посвідчення, довідка про реєстрацію книги обліку, довідка про опломбування реєстратора розрахункових операцій (Том 8 а.с.158-172) договір на інкасацію та доставку коштів (том 8 а.с.173-180), виписка по рахункам (том 8 а.с.187-196), видаткові та прибуткові накладні (том 8, а.с.197-256, том 9 а.с.1-301, том 10 а.с.1-248, том 11 а.с.1-241, том 12 а.с.1-250, том 13 а.с.1-254, том 14 а.с.1-100).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положення про філію Приватного підприємства торгівельна фірма «Антошка»м. Київ, затвердженого власником ПП ТФ «Антошка»09.06.2000 року, філія ПП ТФ «Антошка»м. Київ є відособленим структурним підрозділом ПП ТФ «Антошка»(код ЄДР 25030516); філія не є юридичною особою і діє на підставі дійсного положення від імені Підприємства (том 1 а.с. 26-28).

01 листопада 2011 року посадовими особами ДПІ у Голосіївському районі м. Києва на підставі наказу про проведення фактичної перевірки філії ПП ТФ «Антошка»від 31.10.2011 року №3146 та направлень від 01.11.2011 року №3766, №3765, було проведено фактичну перевірку магазину, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 54, та належить філії ПП ТФ «Антошка»(код ЄДРПОУ 25030516) з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

За результатами перевірки був складений та підписаний акт перевірки від 01.11.2011 року, відповідно до висновків якого за позивачем було виявлено порушення вимог п. 12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995року №265/95-ВР), а саме: порушений, встановлений законодавством порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, та незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

На підставі зазначеного акту перевірки, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси винесено податкове повідомлення-рішення №0002452340 від 25.11.2011 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 12446403, 46 грн., з яких: 12446402, 46 грн. -за порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; 1 грн. - за порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно до ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) здійснюється у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України № 996-ХIV від 16.07.1999 року «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі -Закон України № 996-ХIV), бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України № 996-ХIV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. У відповідності до ч.2 ст.9 вказаного Закону, первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити визначені цією статтею.

Згідно до ч. ч. 2, 3 ст. 8 Закону України № 996-ХIV, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідно п. 5 ст. 8 Закону України № 996-ХIV, підприємство самостійно затверджує правила документообігу і технологію обробки інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.

Розпорядженням ПП ТФ «Антошка»від 02.01.2007 року про передачу договірної та первинної документації з постачання товарів з філій до головного підприємства встановлено, що договори щодо постачання товарів контрагентам, які від імені підприємств укладаються філіями та магазинами підприємства, а також інша договірна документація (листи, додаткові угоди, протоколи розбіжностей, тощо, які стосуються прав та зобов'язань сторін за договорами), підлягає передачі до головного підприємства у строк протягом 5 днів з моменту її оформлення чи, відповідно, отримання філією та магазинами; первинна документація (товарні та інші накладні, довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей, акти, протоколи, тощо), яка складається на виконання договорів, зазначених у п. 1 цього розпорядження, підлягає передачі до головного підприємства у строк протягом 5 днів з моменту її оформлення чи, відповідно, отримання філією та магазинами; звітна документація підлягає передачі до головного підприємства у строк протягом 5 днів з моменту її оформлення чи, відповідно, отримання філією (том 8 а.с. 157).

Судом також встановлено, що ПП ТФ «Антошка»у відповідності до вимог Закону України № 996-ХIV від 16.07.1999 року «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»ведеться облік товарів за місцем реалізації та зберігання товарів, у ПП ТФ «Антошка»наявні всі первинні документи, які підтверджують облік товару на суму 6223201,23 грн., в тому числі: накладні, податкові накладні, видаткові накладні, виписки по рахункам, товарно - транспортні накладні, тощо), які відповідно до розпорядження від 02.01.2007 року про передачу договірної та первинної документації з постачання товарів з філій до головного підприємства зберігаються не за місцезнаходженням товару: м. Київ, вул. Васильківська, 54, а за адресою ПП ТФ «Антошка» м. Одеса, вул. Боженка, 19.

В той час матеріалами справи підтверджено, що у відповідності зі ст. 9 Закону України № 996-ХIV від 16.07.1999 року «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»філією ПП ТФ «Антошка»ведуться зведені облікові документи на підставі первинних документів, що зберігаються у головного підприємства, відповідно до розпорядження ПП ТФ «Антошка»від 02.01.2007 року.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 вказаного Закону, у разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку на машинних носіях інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами.

Сторонами не заперечувалось, що перевіряючим на їх вимогу працівниками філії були надані на паперових носіях належним чином засвідчені копії зведених даних про залишок товару на місці реалізації вказаного товару.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов правильного висновку, що доводи Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва, зазначені у акті від 01.11.2011 року, про порушення ПП ТФ «Антошка»п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яке полягає у наведенні у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складі на загальну суму 6223201,23 грн., є необґрунтованими.

Тому, колегія суддів погоджується з посиланням суду стосовно того, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0002452340 від 25.11.2011 року на суму 12446402,46 грн.

Таким чином, колегія суддів надходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС

України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби -залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року по справі за позовом Приватного підприємства торгівельної фірми «Антошка»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.

Головуючий:

Судді: