ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.07.2012 року Справа № 38/5005/2441/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лисенко О.М. (доповідач)
суддів: Вечірко І.О., Білецька Л.М. (зміна складу судової колегії відбулась на підставі розпорядження секретаря судової палати Лотоцької Л.О. від 16.07.2012 року №1000)
при секретарі судового засідання: Мацекос І.М.
представники сторін та інші учасники судового процесу в судове засідання не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, м.Дніпропетровськ на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 05.04.2012р. у справі № 38/5005/2441/2012
за заявою голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 05.04.2012 року у справі № 38/5005/2441/2012 (суддя Бондарєв Е.М.) за заявою голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ до визнання банкрутом товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ останнього було визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 1 рік, до 05.04.2013 року, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Потапова О.О., якого зобов'язано вчинити певні дії (а.с.44-45).
Вищевказану постанову господарського суду мотивовано в якості норм права ст.ст.23-32,51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Не погодившись з вищевказаною постановою, з апеляційною скаргою до суду звернулась Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, м.Дніпропетровськ, яка просить скасувати таку постанову та припинити провадження по справі, посилаючись на те, що:
- судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови не враховані приписи п.п.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України, ст..2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»;
- до податкового органу не надходили процесуальні документи у справі про банкрутство (ухвала про порушення провадження, постанова);
- господарським судом при винесені оскаржуваної ухвали порушено ст.38 Господарського процесуального кодексу України, де зокрема зазначено, що у разі, якщо подані сторонами докази є недостатніми, господарський суд зобов'язаний витребувати від підприємств та організацій незалежно від їх участі у справі документи і матеріали, необхідні для вирішення спору;
- враховуючи положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд Дніпропетровської області здійснив розгляд справи № 38/5005/2441/2012 не об'єктивно, без дослідження всіх обставин справи та знехтував законодавчо покладеним обов'язком щодо витребування належних доказів, зокрема, інформації від органів державної податкової служби про проведення перевірок боржника щодо дотримання вимог податкового законодавства.
Враховуючи, що неявка скаржника, боржника, ліквідатора Потапова О.О. не перешкоджає розгляду справи по апеляційній скарзі по суті; останні не скористались правом участі у судовому засіданні та правом надання відзиву на апеляційну скаргу (ст.ст.22,96 ГПК України); будь-які клопотання від сторін та учасників процесу про відкладення розгляду справи не надходили, враховуючи факт належного сповіщення скаржника, боржника, ліквідатора Потапова О.О. про час та місце судового засідання, що підтверджується ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.06.2012 року (а.с.99) зі штампом канцелярії суду про розсилку згідно з Інструкцією з діловодства в господарських судах України, затверджену Наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу по суті в цьому судовому засіданні за наявними матеріалами справи (ст.ст.75,99 ГПК України).
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови господарського суду, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що оскаржувану постанову слід скасувати, виходячи з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.1 ст.91 ГПК України право апеляційного оскарження мають не лише сторони у справі, а й особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.
Згідно ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до приписів ст.41 Податкового кодексу органи державної податкової служби є контролюючими органами, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Крім того, статтею 129 Конституції України регламентовано принцип забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків встановлених законом. Таким чином, основним завданням суду апеляційної інстанції є забезпечення права на апеляційне оскарження.
Відтак, постанова про визнання боржника банкрутом стосується прав або обов'язків органів ДПІ, та остання не може бути позбавлена права оскарження постанови господарського суду.
15.03.2012 року ухвалою господарського суду Дніпропетровської області було порушено провадження у справі № 38/5005/2441/2012 про товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ за заявою голови ліквідаційної комісії останнього на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (а.с.1).
При цьому в заяві про порушення провадження у справі голова ліквідаційної комісії посилався на те, що у зв'язку із виявленою недостатністю майна підприємства для погашення кредиторських вимог у сумі 900 000 грн. перед кредитором ОСОБА_3 протоколом зборів учасників №5 від 16.12.2011 року було прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи -товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ (.с.2-3,5). Також до заяви було додано проміжний ліквідаційний баланс станом на 05.03.2012 року (а.с.8-9).
30.12.2011 року боржником в Бюлетні держреєстрації №200(35) та газеті «Вісник Товарної Біржі «Придніпров»є»від 24.12.2012 року було здійснено публікацію про ліквідацію боржника (а.с.27-28).
Згідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 05.03.2012 року товариство з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-" знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності; місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-" є м.Дніпропетровськ, вул. Максима Рильського, 137 (а.с.30); з наданого Витягу не вбачається дата внесення відомостей до Реєстру про припинення діяльності боржника.
12.03.2012 року боржник надіслав до Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська повідомлення про свою ліквідацію, в якому зазначив, що товариство з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", ЄДРПОУ 36295614, яке розташоване за адресою: м.Дніпропетровськ, вул.М.Рильського, 137, знаходиться у ліквідації з 26.12.2011 року; докази надсилання повідомлення містяться в матеріалах справи (а.с.29).
Оголошення про визнання боржника банкрутом опубліковано в газеті «Голос України»№70(5320) від 18.04.2012 року (а.с.51).
Провадження у даній справі про банкрутство було порушено на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; відповідно до частини 1 цієї статті, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії.
При цьому загальні умови при ініціюванні справи про банкрутство за ознаками ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»-безспірність вимог, їх розмір та строк неоплати не застосовуються, а основним принципом є принцип неоплатності -перевищення пасиву боржника над його активами.
Також необхідними передумовами для звернення до суду з заявою на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" є дотримання боржником вимог ст.ст.105,110,111 Цивільного кодексу України, ст.60 Господарського кодексу України щодо порядку добровільної ліквідації.
Зокрема, статтею 105 ЦК України передбачено:
- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення;
- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу; виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи;
- з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи; комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється;
- комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи;
- комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частиною 3 статті 110 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії встановлені законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Статтею 60 Господарського кодексу України, встановлено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом; орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію; ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до Закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки; одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до пункту 11.1 Порядку обліку платників податків і зборів юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи:
-заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП (додаток 17), дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП;
-оригінал довідки за ф. N 4-ОПП;
-копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення;
-копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).
Отже, на платника податків покладено обов'язок повідомити податкові органи про реорганізацію (ліквідацію) підприємства, шляхом подання заяви за формою № 8-ОПП, а податкові органи наділені правом проводити позапланові перевірки своєчасності, достовірності і повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) у випадку реорганізації (ліквідації) підприємств
. Отже, враховуючи вищезазначені вимоги наведених нормативних актів та положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: 1)оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості; 2)повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства в встановленому законом порядку (Ф8-ОПП); 3)складання проміжного ліквідаційного балансу; 4) звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
Оцінюючи надані головою ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-" до матеріалів справи докази на підтвердження виконання вказаних вище приписів законодавства, судовою колегією встановлено наступне:
- відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №051865 місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю «-Запорожпромтехмонтаж-»є м.Дніпропетровськ, вул. Куйбишева, будинок 5-б, кв.21 (а.с.20);
- згідно довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області АА № 407166 останню реєстраційну дію проведено 31.10.2011 року; місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-" є м.Дніпропетровськ, вул. Максима Рильського, 137 (а.с.21);
- згідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 05.03.2012 року товариство з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-" знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності; місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-" є м.Дніпропетровськ, вул. Максима Рильського, 137 (а.с.30); з наданого Витягу не вбачається дата внесення відомостей до Реєстру про припинення діяльності боржника.
Докази того, що товариство з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-" ЄДРПОУ 36295614 знято з обліку як платник податків в Державній податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська та взято на облік у Лівобережній МДПІ (з дотриманням вимог про переведення платника податків на обслуговування з одного органу державної податкової служби до іншого -розділ 10 Наказу Мінфіна від 09.12.2011 року № 1588 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів"), матеріали справи не містять.
Відповідно до листа Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська товариство з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", ЄДРПОУ 36295614 обліковується як платник податків у Державній податковій інспекції в Жовтневому районі м.Дніпрорпетровська (а.с.42).
Арбітражним керуючим Потаповим О.О. також направлено відповідне повідомлення-запит до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська (а.с.69).
Враховуючи викладене і те, що боржник надіслав повідомлення про свою ліквідацію до Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська (в якій останній на обліку не перебуває) без дотримання відповідного порядку та за відсутності необхідних додатків (як це передбачено п.11.1 Порядку обліку платників податків і зборів), судова колегія вважає, що в постанові про визнання товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ банкрутом судом першої інстанції не встановлено наявність підстав для порушення провадження по справі про банкрутство за ознаками ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" шляхом перевірки дотримання заявником всіх необхідних передумов для звернення до суду, передбачених ст.ст.105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ст.60 Господарського кодексу України, у зв'язку з чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження по справі припиненню.
Судовий збір у в сумі 536, 50 грн. за розгляд апеляційної скарги в силу приписів ч.ч.3-5 ст.ст.49,99 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.49,99,101-106 Господарського процесуального кодексу України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, м.Дніпропетровськ -задовольнити частково.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 05.04.2012р. у справі № 38/5005/2441/2012- скасувати.
Провадження по справі № 38/5005/2441/2012 припинити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "-Запорожпромтехмонтаж-", м.Дніпропетровськ в доход Спец фонду Державного бюджету України 536,50 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги в суді апеляційної інстанції.
Видачу наказу та його надсилання до органів стягнення доручити здійснити згідно зі ст.ст.116-118 Господарського процесуального кодексу України господарському суду Дніпропетровської області.
Копію постанови направити державному реєстратору (виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради 49000, м.Дніпропетровськ пр. К. Маркса,75).
Постанову може бути оскаржено до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя О.М. Лисенко
Суддя І.О.Вечірко
Суддя Л.М.Білецька