ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" липня 2012 р.Справа № 2/34/5022-451/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Колубаєвої В.О.
Розглянув справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, 46000 від імені якого діє Бережанський район електричних мереж вул. Шевченка, 146, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47500
до Управління праці та соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації вул. Шевченка, 13, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47500
про стягнення 1 715 грн. 88 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію.
За участю представників сторін:
позивача: Бойко Л.О., довіреність № 5141/25 від 27.12.2011р.
відповідача: не з'явився
Суть справи: Позивач пред'явив позов про стягнення з відповідача 1 715 грн. 88 коп. відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років за період з лютого 2011р. по грудень 2011р.
Пояснює, що:
- згідно ст. 22 Закону України "Про міліцію", з врахуванням рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р., працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті комунальних послуг і палива: за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим законом.
- згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996р. "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", 50% знижка по оплаті надається за всю спожиту електроенергію за місяць.
Відповідач позов не визнає (лист №712/01-03 від 13.06.2012р. та "1365/01-03 від 09.07.2012р.), посилаючись на те, що:
- ст. 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлені державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування;
- постановою Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996р. встановлені норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг;
- погоджується, що відповідно до рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. положення щодо надання пільг в оплаті за житлово-комунальні послуги, передбачені Законом України "Про міліцію" визнані неконституційними. Але додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено;
- згідно ст. 23 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання здійснюються за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом України "Про державний бюджет України";
- будь-які зобов'язання, взяті юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань, не вважаються бюджетними зобов'язаннями (ст. 48 Бюджетного кодексу України).
Просить у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача і приймаючи до уваги, що:
1) В судовому засіданні перед розглядом справи представнику позивача роз'яснено його права і обов'язки, передбачені ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.
2) Позивач пред'явив позов про стягнення 1 715 грн. 88 коп. шкоди, понесеної ним за період з лютого 2011р. по грудень 2011р. Тому суд керується законами та актами нормативного характеру, які діяли на той час (ст. 5 Цивільного кодексу України).
Суд керується Законом України "Про міліцію" та приймає до уваги рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р.; відповідно до яких слід вважати, що спірні пункти ст. 22 Закону в період, за який відшкодовуються витрати за надані пільги, діяли в наступній редакції:
- "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг та палива" (п. 4 ст. 22 Закону);
- "за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим законом" (п. 7 ст. 22 Закону).
Отже, ст. 22 Закону України "Про міліцію" держава гарантує працівникам міліції, звільненим з служби за віком, хворобою або вислугою років, надання 50% знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг та палива.
3) При розгляді питання відносно пільг звільненим працівникам міліції також враховувалось:
- рішенням №10-рп/2008 від 22.05.2008р. Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ст. 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18 підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (п. 2 резолютивної частини рішення) і зазначив, що вищезазначені положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення (п. 5 резолютивної частини рішення).
Відтак з 22.05.2008р. зміни, які були несені у ст. 22 Закону України "Про міліцію" Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратили свою чинність.
4) П. 3 ст. 113 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України.
З врахуванням вищенаведеного слід вважати, що Кабінет Міністрів України в своїй діяльності повинен виконувати Закон України "Про міліцію". Повинен видавати в межах своєї компетенції постанови і розпорядження, які відповідають Закону України "Про міліцію", відносно соціального захисту працівників такої (ст.ст. 116, 117 Конституції України).
Те ж саме гласить нам і Бюджетний кодекс України № 2456-VI від 08.07.2010, який набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні є: Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про державний бюджет України", закони, що регулюють бюджетні правовідносини, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (п. 1 ст. 4 Кодексу).
При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, яка не суперечить Конституції України, Бюджетному кодексу та Закону України "Про державний бюджет" (п. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу).
Тобто і Бюджетний кодекс теж передбачає, що Кабінет Міністрів України має виконувати Закон України "Про міліцію". Тим паче, що ст. 38 Закону України "Про державний бюджет України на 2010р." надано субвенцію до державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії … тощо.
Кабінет Міністрів України може здійснювати протягом 2010 року перерозподіл загального обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та субсидій, виходячи із фактично нарахованих обсягів відповідних пільг та субсидій населенню (ст. 36 Закону України "Про державний бюджет України на 2010р.").
Зазначені норми також містяться в пунктах 3 та 6 ст. 102 Бюджетного кодексу України. Так, відповідно в п. 3 ст. 102 Бюджетного кодексу України зазначено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги звільненим зі служби за віком, у зв'язку з хворобою або за вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції.
Згідно п. 6 ст. 102 Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій.
Тобто, якщо при виконанні вимоги ст. 22 Закону України "Про міліцію" не хватило коштів, Кабінет Міністрі України повинен їх заплатити на протязі послідуючих років.
5) Із матеріалів справи вбачається, що позивач виконав вимоги ст. 23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, надав розпоряднику бюджетних коштів в Бережанському районі документи, підтверджуючі наявність та розмір заборгованості з пільг.
Відповідач, як головний розпорядник коштів місцевого бюджету, який згідно Постанови Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002р. веде облік осіб, які мають право на пільги, одержавши документи позивача, не доплатив позивачеві 1 715 грн. 88 коп. з посиланням на відсутність бюджетних асигнувань, обґрунтовуючи це тим, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення (ст. 23 Бюджетного кодексу України).
Будь-які зобов'язання, взяті фізичними чи юридичними особами, за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом та Законом України "Про державний бюджет України" не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися (ст. 48 Бюджетного кодексу України).
Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом (ст. 48 Бюджетного кодексу України).
Ст. 36 Закону України "Про державний бюджет України на 2010р." надано право Кабінетом Міністрів України у 2010р. встановлювати розміри соціальних витрат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбаченими відповідними бюджетними програмами.
В зв'язку з чим, він відшкодував позивачеві кошти з врахуванням меж встановлених норм.
Заперечення відповідача не приймаються до уваги, так-як згідно п. 9, 10, 11 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, Кабінет Міністрів України за внесенням Міністерства фінансів України, в разі потреби протягом бюджетного року має право приймати рішення щодо перерозподілу обсягу субвенцій між бюджетами, виходячи із фактичного обсягу нарахування суми щодо пільг населенню. Подання всіх документів щодо заборгованості по пільгах до відповідних органів, покладено на відповідача -як головного розпорядника коштів місцевого бюджету.
Враховуючи вищезазначене суд вважає, що відповідач незаконно ухиляється від відшкодування позивачеві шкоди, яку він поніс внаслідок надання колишнім працівникам міліції пільг по оплаті за електроенергію.
Тому позовні вимоги позивача, згідно ст. 17 Закону України "Про електроенергетику", слід вважати обґрунтованими і вони підлягають задоволенню.
6) При розгляді справи також враховувалось:
- постанова Кабінету Міністрів України "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" №879 від 01.08.1996р. не передбачає виключень щодо категорій пільговиків.
Вона застосовується у випадку, коли є посилання на норми споживання у законі. Але, поскільки, слова "в межах норм, встановлених законодавством" втратили чинність, як такі, що не відповідають Конституції України і є неконституційними згідно Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. То слід вважати, що ст. 22 Закону України "Про міліцію", працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі та комунальних послуг.
За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим законом і в тому разі, якщо немає посилань на норми споживання;
- в Законі України від 23.12.2010р. № 2857- VI "Про Державний бюджет України на 2011 рік" хоча і не зазначено чітко надання субвенцій з держбюджету місцевим бюджетам на надання пільг та субсидій на оплату комунальних послуг, однак в цьому Законі не міститься жодних обмежень чи застережень щодо надання пільг або втрати чинності нормативного документу або окремих його положень, якими надані пільги.
Відповідач, аргументуючи свої дії щодо застосування норм споживання електроенергії у 2011 році до осіб, яким надані пільги згідно Закону України "Про міліцію", посилається на рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011, яким визнано конституційним пункт 4 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" , але при цьому не звертає жодної уваги на те, що в цих документах не йде мова про Закон України "Про міліцію".
В п. 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" чітко визначено перелік статей і Законів України ("Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; "Про соціальний захист дітей війни"; "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") норми і положення яких застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Таким чином, ніяких обмежень нормами споживання електроенергії ні в Законі України "Про міліцію", ні в Законах України "Про Державний бюджет України на 2010 і 2011 рік" немає.
7) Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, видатки по судовому збору в сумі 1609 грн. 50 коп. слід покласти на відповідача.
Керуючись вищезазначеним, ст.ст. 43, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1) Позов задовольнити.
2) Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації вул. Шевченка, 13, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область (ідент. код 03195524) -на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль (ідент. код 00130725) в особі Бережанського району електричних мереж вул. Шевченка, 146, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область (ідент. код 25781004):
- 1 715 грн. 88 коп. в відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію, на поточний рахунок із спеціальним режимом використання №26034332101448 у філії -Тернопільського обласного управління "Ощадбанк" МФО 338545, код 25781004;
- 1609 грн. 50 коп. -в повернення сплаченого судового збору, на п/р №260053000146 в ТУ ВАТ "Ощадбанк", МФО 338545, код 00130725.
Видати накази.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення "12" липня 2012 року через місцевий господарський суд.
Суддя В.О. Колубаєва