ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2012 р. Справа № 2a-415/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Біньковської Н.В.
при секретарі судового засідання Хоми О.В.
за участю:
представника позивача - Солонини Р.Д.
представника відповідача - Григоріва В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Івано-Франківська пересувна механізована колона-118" до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за № 0001971502 від 01.08.2011 року, за № 0001991502 від 01.08.2011 року, -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за № 0001971502 від 01.08.2011 року, за № 0001991502 від 01.08.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" при складанні податкових декларацій з податку на додану вартість за звітний період квітень, травень 2011 року не порушило вимог Порядку заповнення та подання звітності з податку на додану вартість, а тому відповідач безпідставно прийняв оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 01.08.2011 року.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні, просив в задоволенні позову відмовити. Пояснив, що товариством 19.05.2011 року подано уточнюючий розрахунок № 9003450245, яким збільшено залишок від'ємного значення, яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) на суму 85352,00 грн., яка повинна була бути відображена у декларації за травень 2011року у рядку 24. Натомість товариство, в порушення пункту 4 Порядку заповнення та подання звітності з податку на додану вартість, дану суму включено до рядка 21.2 декларації за квітень 2011 року. Також зазначив, що позивач безпідставно включив до складу податкового кредиту суми податку по господарських операціях із ТзОВ "С.Дж.Р.Груп", не підтверджені податковими накладними.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази судом встановлено наступне.
ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" 19.05.2011 року подано до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2010 року (а.с. 65). Як вбачається з розрахунку, позивачем в декларації за грудень 2010 року помилково не враховано суму податкового кредиту в розмірі 29055,00 грн. Внаслідок цього встановлено, що дані рядка 17 (всього податковий кредит) декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року помилково занижені на 29055,00 грн. та завищено дані рядка 18 (позитивне значення між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту) на 29055,00 грн.
19.05.2011 року позивачем подано до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із самостійно виявленими помилками за січень 2011 року (а.с. 62). Розрахунок свідчить, що ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" в січні 2011 року, занижено податковий кредит з податку на додану вартість в сумі 287970,00 грн. Внаслідок цього встановлено, що дані рядка 17 декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року занижені на 287970,00 грн., і відповідно, дані рядків 19 та 20.2 декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року занижені на 182901,00 грн., відтак, зазначена сума не була перенесена до рядка 21.1 декларації із вказаного виду зобов'язання за лютий 2011 року.
Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2011 року, яка подана до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську 19.05.2011 року, позивачем, із врахуванням уточнюючого розрахунку за січень 2011 року, проведено уточнення показників рядків 21.1, 22, 24 податкової декларації за лютий 2011 року та вказано значення: у рядку 21.1 - в розмірі 182901, 00 грн., у рядку 22 - в розмірі 113015,00 грн., у рядку 24 - в розмірі 113015, 00 грн. (а.с. 58).
19.05.2011 року позивачем подано до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із самостійно виявленими помилками за березень 2011 року № 9003450245 (а.с. 37), відповідно до якого, із врахуванням уточнюючого розрахунку за лютий 2011 року, виправлено показник в рядку 21.2 (значення рядка 24 декларації попереднього звітного періоду) податкової декларації за березень 2011 року та вказано значення в розмірі 113015,00 грн. Позивачем, враховуючи дані уточнюючого розрахунку, збільшено залишок від'ємного значення, яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) податкової декларації за березень 2011 на суму 85352,00 грн.
Згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9003460657 за квітень 2011 року (а.с.68), яка подана до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську 19.05.2011 року, позивачем, із врахуванням уточненого значення рядка 24 декларації за березень 2011 року, в рядку 21.2 (значення рядка 24 декларації попереднього звітного періоду) податкової декларації за квітень 2011 року відображене уточнене значення рядка 24 уточненої декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року в розмірі 85352,00 грн. Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) становить 61086,00 грн.
15.06.2011 року ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" подало до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську декларацію з податку на додану вартість за звітний період травень 2011 року в якій задекларовано 61086,00 грн. залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (значення рядка 24 декларації попереднього звітного періоду). Сума податку на додану вартість, яка пілягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного (податкового) звітного періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду становить 1044,00 грн.
14.07.2011 року Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківськ проведено камеральні перевірки даних, задекларованих ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" у податковій звітності з податку на додану вартість за звітні податкові періоди квітень 2011 року № 9003460657, травень 2011 року № 9004157722, за результатами яких складено акти № 5688/15-2/01037525 від 14.07.2011 року та № 5689/15-2/01037525 від 14.07.2011 року.
Перевірками встановлено порушення позивачем Порядку заповнення та подання звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 року за № 41.
На підставі зазначених актів перевірок Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківськ прийняті податкове повідомлення-рішення № 0001971502 від 01.08.2011 року, яким збільшено грошові зобов'язання позивача з податку на додану вартість на загальну суму 24267,00 грн., з яких 24266,00 грн. за основним платежем і 1 гривня штрафних санкцій, а також податкове повідомлення-рішення № 0001991502 від 01.08.2011 року, яким збільшено грошові зобов'язання позивача з податку на додану вартість на загальну суму 62131,00 грн., з яких 62130,00 грн. за основним платежем і 1 гривня штрафних санкцій.
Підставою для визначення зазначених зобов'язань став висновок відповідача про порушення позивачем пункту 4 розділу ІХ Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 року за № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за № 197/18935.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (пункт 200.1.).
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1. цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (пункт 200.2.).
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1. цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3.).
Пунктом 200.4. зазначеної статті, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1. цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Аналогічно, згідно вимог підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", чинного до 01.01.2011 року, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного до 01.01.2011 року, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 50.1. статті 50 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Розділ ІХ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за № 197/18935, на порушення якого вказує податковий орган у акті перевірки, встановлює наступний порядок заповнення уточнюючого розрахунку:
1. У графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносились зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового періоду, що виправляється.
2. У графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення.
3. У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).
4. У разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 25 чи 23 (23.1 чи 23.2), уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. На значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку зменшується значення рядка 24 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.
5. У разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 24 декларації впливало на значення рядка 25 чи рядка 23.
6. Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний сплатити штраф, нарахований відповідно до пункту 50.1. статті 50 розділу ІІ Кодексу. Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 26.
7. У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
В судовому засіданні встановлено, що в травні 2011 року позивачем самостійно виявлено помилкове зменшення суми податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за звітний період грудень 2010 року та січень 2011 року по контрагенту ТзОВ "С.ДЖ.Р.Груп" у зв'язку з чим 19.05.2011 року подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійно виявленими помилками за податкові звітні періоди грудень 2010 року, січень 2011 року, лютий 2011 року, березень 2011 року.
Уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійно виявленими помилками за податковий звітний період лютий 2011 року, березень 2011 року відбулося виправлення значення рядка 24 декларацій за лютий, березень 2011 року, яке у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25.
Враховуючи, що уточнене значення рядка 24 податкової декларації з ПДВ за березень 2011 року впливало на значення рядка 25 податкової декларації з ПДВ за квітень 2011 року, граничний термін подання якої припадає на 20.05.2011 року, позивач в складі податкової декларації з ПДВ за квітень 2011 року в рядку 21.2 відобразило уточнене значення рядка 24 податкової декларації з ПДВ за березень 2011 року в розмірі 85352 грн.
Таким чином суд приходить до висновку, що ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" при складанні податкової декларації з податку на додану вартість за звітний період квітень 2011 року та податкової декларації з податку на додану вартість за звітний період травень 2011 року не порушило вимоги пункту 4 Розділ ІХ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, оскільки вимоги цього пункту стосуються випадків, коли виправлення значення рядка 24 декларації у майбутніх звітних періодах не впливало на значення рядка 25 чи 23. В даному ж випадку, виправлення значення рядків 24 впливало на значення рядка 25. При цьому, податкове законодавство не містить вимог зменшувати значення рядка 24 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок у разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25 чи рядка 23.
Відповідно до підпункту 75.1.1. пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Отже, проведення камеральної перевірки здійснюється виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, при цьому перевіряються лише заявлені у них дані.
Як свідчить акти камеральних перевірок № 5688/15-2/01037525 від 14.07.2011 року та № 5689/15-2/01037525 від 14.07.2011 року, при проведені камеральних перевірок позивача використано податкові декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року від 10.05.2011 року за № 9003460657 і травень 2011 року від 18.06.2011 року за № 9004157722 та встановлено порушення Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, а саме - арифметичну (методологічну) помилку (порушення), що вплинула на розрахунки з бюджетом.
На підставі зазначених актів перевірки, з підстав порушення позивачем пункту 4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, відповідачем прийняті оскаржувані податкові повідомлення рішення за № 0001971502 від 01.08.2011 року, за № 0001991502 від 01.08.2011 року.
Таким чином, суд не погоджується із твердженнями позивача, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними з підстав не підтвердження господарських операцій позивача із контрагентом ТзОВ "С.Дж.Р.Груп", оскільки зазначені обставини не є підставами для прийняття податковим органом зазначених податкових повідомлень-рішень та не були предметом перевірок, за результатами яких вони прийняті.
Як встановлено судом, правомірність включення до складу податкового кредиту за грудень 2010 року та січень 2011 року податкових накладних по контрагенту ТзОВ "С.Дж.Р.Груп" було предметом планової виїзної перевірки ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118", проведеної відповідачем у грудні 2011 року - січні 2012 року, за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення № 000252301 від 21.02.2012 року, що оскаржене позивачем до Івано-Франківського окружного адміністративного суду і є предметом дослідження у справі № 2а-664/12/0970 (а.с.92).
В судовому засіданні встановлено, що камеральна перевірка декларації з ПДВ за звітний період квітень 2011 року проведена відповідачем 14.07.2011 року, тобто поза межами строку проведення камеральних перевірок, встановленого пунктом 200.10. статті 200 Податкового кодексу України. Разом з цим суд вважає, що зазначена обставина сама по собі не може бути самостійною підставою для скасування податкового повідомлення-рішення № 0001971502 від 01.08.2011 року.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення № 0001971502 від 01.08.2011 року, за № 0001991502 від 01.08.2011 року, про визначення ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" сум грошових зобов'язань з податку з податку на додану вартість в розмірі 24267,00 грн. та 62131,00 грн., відповідно, є протиправними і підлягають скасуванню, а позовні вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
Судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь ПАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську за № 0001971502 від 01.08.2011 року, за № 0001991502 від 01.08.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Івано-Франківська пересувна механізована колона - 118" (ідентифікаційний код 01037525) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 863 (вісімсот шістдесят три) гривні 98 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 15.06.2012 року.