Постанова № 2509038, 20.11.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.11.2008
Номер справи
9/191
Номер документу
2509038
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20.11.2008 р. № 9/191

13:47

За позовомЗаступника прокурора Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"

доДобровільного товариства володарів гаражних боксів (кооператив) «Славутич»

про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн. Cуддя: Кротюк О.В. Секретар судового засідання: Таран Т.К.

Представники: Від позивача-1:Не прибув Від позивача-2:Дріботун О.О. (довіреність №1272 від 06.05.2008 р.)

Від відповідачаБезруких В.В. (довіреність № 266-2 від 12.03.2008 р.)

Від прокуратури Гаврилова І.А. Обставини справи: Заступник прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Добровільного товариства володарів гаражних боксів (кооператив) «Славутич»про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив в установлені законодавством України у сфері електроенергетики строки до Державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 17000,00 грн.

Відповідач заперечення проти позову не надав, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись статтею 9 Закону України «Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режим споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України 13.02.2006 № 131), в ході перевірки енергогосподарства відповідача встановила порушення Правил технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж, що підтверджується актом обстеження від 25.09.2007 року № 120/4.

На підставі вказаного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві винесено припис № 85/4 від 27.09.2007 р., яким приписано усунути порушення Закону України «Про електроенергетику»та нормативно-правових актів в енергогосподарстві, план заходів яких подати Інспекції до 11.09.2007 р., про виконання припису повідомити Інспекцію до 26.11.2007 р.

Актом перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 563 від 05.12.2007 р. установлено не виконання вимог припису № 409/08 від 08.02.2007 р. в частині його пункту 1, яким було зобовязано виконати однолінійну схему електропостачання відповідно до проекту електропостачання та затвердити особою, відповідальною за електрогосподарство (пп.5.3.3-5.3.5, 5.3.12 ПТЕЕС), пункту 2 - завести технічну документацію згідно вимог правил та опрацьовувати її згідно вимог правил технічної експлуатації (п.5.3.12 ПТЕЕС), пункту 5 - повітряні кабельні лінії прокласти відповідно до вимог правил та проекту електропостачання (гл. 2.1 ПУЕ), пункту 6 - виконати ремонт та ревізію силових розподільчих шаф та розподільчих коробок на гаражах, відкалібрувати запобіжники, з'єднання проводки виконати згідно вимог правил (п.6.3.16 ПТЕЕС), пункту 7 - скласти графік планово-поточних ремонтів електрообладнання ГБК та виконати профілактичні вимірювання та випробування електрообладнання (пп. 6.13.1, 6.13.5, 5.5.5, 5.5.6 ПТЕЕС), пункту 10 - пломбувати розрахункові електролічильники та надати акт збереження пломб (пп.3.16,3.17 ПКЕЕ), пункту 11 - привести облік та договірні документи відповідно до вимог проектно-технічної документації (п.3.1 ПКЕЕ), пункту 13 - призначити особу, яка заміщає особу, відповідальну за електрогосподарство в разі відсутності останньої (п.5.1.3 ПТЕЕС), пункту 15 - в РУ 0,4 кВ ТП 5310 та розподільчих силових шафах виконати оперативні та диспетчерські написи (пп.1.1.28, 6.3.20 ПТЕЕС), пункту 16 - проводити огляди електроустановок згідно затвердженого графіка оглядів та фіксувати результати оглядів належним чином (пп.5.5.1, 5.5.2 ПТЕЕС), пункту 18 - вивісити маркуючі бирки на кабелях 0,4 кВ з написом перерізу, типу та призначення кабелів (п.6.2.3 ПТЕЕС), що є порушенням ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику».

Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 311 від 27.12.2007 р. за не виконання частини вимог припису накладено на Добровільне товариство володарів гаражних боксів (кооператив) «Славутич»штраф у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн., яка підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом пятнадцяти днів з дня винесення постанови.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Закон України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Частиною пятою статті 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема:

отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику»споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

У випадку перевищення договірної величини потужності споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.

Споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов'язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії.

За умови неповної оплати за спожиту електричну енергію споживач зобов'язаний обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої.

Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.

Положеннями статті 27 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Нормами Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та оформляється постановою.

Суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до статті 36-1 Закону України „Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами цього представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Як встановлено матеріалами справи, що припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 85/4 від 27.09.2007 р. відповідачем не виконані в повному обсязі (зокрема, пунктів 5.3.12, 1.1.28, 6.3.20, 6.2.3 зазначеного припису), який в судовому чи адміністративному порядку не скасовано. За не виконання вимог останнього винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 311 від 27.12.2007 р.

Аналізуючи викладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що за порушення законодавства про електроенергетику на адресу відповідача правомірно винесено припис, за невиконання вимог якого обґрунтовано застосовано штрафні санкції, визначені постановою № 311 від 27.12.2007 р.

Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 17000,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Добровільного товариства володарів гаражних боксів (кооператив) «Славутич»(02086, м. Київ, вул. затишна, 7-б, код ЄДРПОУ 22867969) до Державного бюджету України на розрахунковий рахунок № 31119106700008, банк ГУ ДКУ в місті Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26077939, отримувач УДК у Подільському районі міста Києва, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106 штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя О.В.Кротюк

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 05.12.2008.