Постанова № 24970762, 21.06.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2012
Номер справи
2а/0370/1677/12
Номер документу
24970762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2012 року Справа № 2а/0370/1677/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Толстого Ю.А.,

представника відповідача Ярошика Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аргос СП» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аргос СП» (далі - позивач, ТзОВ «Аргос СП») звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі -відповідач, Луцька ОДПІ), в якому просить визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29 травня 2012 року №0006221601, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на 61726,00 грн., в тому числі за основним платежем -49381,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 12345,00грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на безпідставність висновків Луцької ОДПІ, зроблених в ході проведення камеральної перевірки товариства, про порушення останнім вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України щодо завищення податкового кредиту на суму 49381,00 грн. по декларації з ПДВ за березень 2012 року, та зазначає, що 16.05.2012 року ТзОВ «Аргос СП» подало уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок і розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) до декларації по податку на додану вартість за липень 2011 року, в яких сума 49381,00 грн. по податковій накладній №17 від 30.03.2012 року по контрагенту ТзОВ «ЛТЛ-Груп» знята з податкового кредиту. Таким чином, позивач вважає, що ним не було допущено заниження суми податкових зобов'язань на 49381,00 грн., заявлених у податкових деклараціях, уточнювальних розрахунках за березень 2012 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.

В поданих суду запереченнях відповідач позов не визнав, зазначивши, що в ході камеральної перевірки ТзОВ «Аргос СП» встановлено, що за березень 2012 року включено до податкового кредиту ПДВ в сумі 49381,00 грн. по контрагенту ТзОВ «ЛТЛ-Груп» по податковій накладній №17 від 30.03.2012 року згідно Реєстру отриманих та виданих податкових накладних. Дана накладна була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.04.2012 року з порушенням термінів, що не дає права покупцю на включення даної суми податку на додану вартість до податкового кредиту, чим порушено вимоги п.201.10 ст.200 Податкового кодексу України. При цьому в порушення п.20 Наказу Державної податкової адміністрації України від 25.11.2011 року №1492, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів України №143 від 10.02.2012 року платником не було включено в додаток №8 до декларації за березень 2012 року заяву про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних). ТзОВ «Аргос СП» поданий 16.05.2012 року уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість №9026766817 від 16.05.2012 року, в якому відповідач знімає податковий кредит по контрагенту ТзОВ «ЛТЛ-Груп» в сумі 49381,00 грн. та збільшує податковий кредит по контрагенту в сумі 31537 грн., чим порушено п.50.2 ст.50 Розділу II Податкового кодексу України та порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, а саме: подано уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, який на дату подання уточнюючого розрахунку перевіряється контролюючим органом, в зв'язку з чим Луцькою ОДПІ визнано даний уточнюючий розрахунок неприйнятим.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подані заперечення та просив в задоволенні позовних вимог ТзОВ «Аргос СП» відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з врахуванням наступного.

Судом встановлено, що Луцькою ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ТзОВ «Аргос СП» у податковій звітності з податку на додану вартість за березень 2012 року, за наслідками якої складено акт від 08.05.2012 року №1087/10/15-211/37204376. Перевіркою встановлено, що за даними податкової звітності за березень 2012 року ТзОВ «Аргос СП» включено до податкового кредиту суму ПДВ 49381,00 грн. по котрагенту ТзОВ «ЛТЛ-Груп» згідно податкової накладної №17 від 30.03.2012 року, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.04.2012 року з порушенням термінів, що відповідно до вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України не дає права покупцю на включення даної суми ПДВ до податкового кредиту. За висновками перевірки встановлено заниження позивачем суми податкових зобов'язань з ПДВ на 49381,00 грн. за березень 2012 року.

На підставі акту перевірки від 08.05.2012 року №1087/10/15-211/37204376 Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.05.2012 року №0006221601, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на 61726,00 грн., в тому числі за основним платежем - 49381,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 12345,00 грн.

Відповідно до п. 201.10 ст. 200 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить: понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року; понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року; понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року; понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Таким чином, оскільки факт невчасної реєстрації податкової накладної за №17 від 30.03.2012 року на суму ПДВ 49381,00 грн. контрагентом позивача ТзОВ «ЛТЛ-Груп» в Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений законодавцем строк самим позивачем не оспорюється, тому правомірними є висновки камеральної перевірки про безпідставне віднесення суми ПДВ за даною накладною до податкового кредиту березня 2012 року.

Разом з тим, судом встановено, що 23.05.2012 року ТзОВ «Аргос СП» подало заперечення на акт камеральної перевірки від 08.05.2012 року №1087/10/15-211/37204376, в яких наголошувалось на тому, що 16.05.2012 року ТзОВ «Аргос СП» подало уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок і розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) до декларації по податку на додану вартість за липень 2011 року, в яких сума 49381,00 грн. по податковій накладній №17 від 30.03.2012 року по контрагенту ТзОВ «ЛТЛ-Груп» знята з податкового кредиту. Таким чином, позивач вважає, що ним не було допущено заниження суми податкових зобов'язань на суму 49381,00 грн., заявлених у податкових деклараціях, уточнювальних розрахунках за березень 2012 року.

Листом від 29.05.2012 року відповідач заперечення на акт камеральної перевірки залишив без задоволення з тих підстав, що Луцькою ОДПІ уточнюючий розрахунок позивача не визнаний як податкова звітність у зв'язку з коригуванням показників декларації, поданої за період, який перевіряється податковим органом.

На думку суду, така позиція Луцької ОДПІ повністю узгоджується з нормами чинного податкового законодавства.

Так, згідно п.50.2 ст.50 Податкового кодексу України платник податків під час проведення документальних планових та позапланових виїзних перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.

Суд встановив, що акт камеральної перевірки позивач отримав 14.05.2012 року, про що підтвердив в судовому засіданні представник позивача. При цьому ж уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок поданий ТзОВ «Аргос СП» до Луцької ОДПІ 16.05.2012 року, що підтверджується електронною квитанцією №2, тобто з порушенням вимог п.50.2 ст.50 Податкового кодексу України.

З огляду на вказані обставини правомірним є повідомлення Луцької ОДПІ від 18.05.2012 року №4699/10/15-211 про невизнання як податкової звітності ТзОВ «Аргос СП» вищевказаного уточнюючого розрахунку.

Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що камеральна перевірка не відноситься до документальних планових та позапланових виїзних перевірок, відтак норми п.50.2 ст.50 Податкового кодексу України в даному випадку застосуванню не підлягають.

Відповідно до п.2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №984, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Отже, будь-яка перевірка платника податку, що здійснюється податковим органом, в тому числі і камеральна, в силу вимог вищевказаного Порядку вважається документальною перевіркою, з огляду на що вимоги п.50.2 ст.50 Податкового кодексу України підлягають застосуванню у встановлених судом обставинах справи.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог ТзОВ «Аргос СП», а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Аргос СП» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 26 червня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій