Ухвала суду № 24937405, 03.04.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2012
Номер справи
2а-1670/9703/11
Номер документу
24937405
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2012 р.Справа № 2а-1670/9703/11

Колегія суддів у складі:

Головуючий суддя Філатов Ю.М.,

Суддя Водолажська Н.С., Суддя П'янова Я.В.

при секретарі Коцура Т.А.

за участю:

представника позивача -Пусан Є.В.

представника відповідача -Чирва Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Укркомцентр»на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.2011р. по справі № 2а-1670/9703/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Укркомцентр»

до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області, Державної податкової адміністрації України в Полтавській області

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ТОВ «НВП «Укркомцентр», звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ Полтавської області № 0008421503/0/2443 від 01.08.11 р. про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю за період з 01.01.11 р. по 30.04.11 р. в сумі 59704,0 грн. та застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 4,0 грн. та № 0097831503/0/3162 від 13.10.11 р. про визначення податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб в сумі 715,96 грн.; визнати протиправним та скасувати рішення ДПА у Полтавській області № 2892/10/25-016 від 05.10.11 р., яким збільшено податкове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 715,96 грн. та зобов'язано Кременчуцьку ОДПІ прийняти відповідне податкове повідомлення-рішення.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.11 р. по справі № 2а-1670/9703/11 було закрити провадження у справі в частині позовних вимог ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Укркомцентр»до ДПА України в Полтавській області про визнання протиправним і скасування рішення № 2892/10/25-016 від 05.10.11 р. про результати розгляду скарги, а в частині вимог про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення було відмовлено.

Позивач не погодився з судовим рішенням в частині відмови у задоволенні позову і просив постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.11 р. по справі № 2а-1670/9703/11 в цій частині скасувати та прийняти нову про задоволення його позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Кременчуцької ОДПІ Полтавської області № 0008421503/0/2443 від 01.08.11 р. про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю за період з 01.01.11 р. по 30.04.11 р. в сумі 59704,0 грн. та застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 4,0 грн. та № 0097831503/0/3162 від 13.10.11 р. про визначення податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб в сумі 715,96 грн.

Відповідачі, Кременчуцька ОДПІ Полтавської області та ДПА України в Полтавській області, подали письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких наполягають на законності судового рішення в частині, що оскаржена в апеляційній скарзі, просять залишити постанову суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї та пояснення представників сторін в судовому засіданні, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції було встановлено, що підставою для прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення № 0008421503/0/2443 від 01.08.11 р. є акт № 4515/15- 227/31194567 від 29.06.11 р. документальної невиїзної перевірки податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ТОВ «НВП «Укркомцентр», поданої за 2011 р., з питань правильності нарахування плати за землю, в якому зафіксовані порушення підприємством вимог п. 286.1, п. 286.2 ст. 286 ПК України, які полягають у заниженні задекларованої суми орендної плати за землю за січень - квітень 2011 р. на загальну суму 59704,0 грн., в т.ч. за січень - 19557,28 грн.; за лютий - 19557,28 грн.; за березень - 10294,72 грн., за квітень - 10294,72 грн.

Виявлені порушення пов'язані з тим, що підприємство є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, оскільки є орендарем земельних ділянок, якими воно користувалося за договорами оренди, укладеними з Кременчуцькою міською радою Полтавської області: від 07.11.08 р. щодо земельної ділянки площею 20145 кв.м., розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. 50 - річчя СРСР, для закінчення будівництва універсально-громадського комплексу, нормативна грошова оцінка якої станом на 14.10.08 р. становить 496194,6 грн. (договір пролонгований договором від 07.09.10 р. на строк до 06.09.12 р.). За цим договором плата за землю вноситься у розмірі 3% від грошової оцінки щорічно в розмірі 24,63 грн. за 1 кв. м.; від 18.04.07 р. щодо земельної ділянки площею 4439 кв. м., розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Макаренка, 5 для закінчення реконструкції, експлуатації та обслуговування підприємства по виробництву нетканого полотна, нормативна грошова оцінка станом на 02.04.07 р. становить 457223,48 грн., строк дії договору узгоджений до 17.04.12 р. Плата за землю вноситься у розмірі 3% від грошової оцінки щорічно, а саме 103,0 грн. за 1 кв. м.; від 18.06.04 р. щодо земельної ділянки площею 0,5406 га, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Макаренка, 38-Б для будівництва, експлуатації та обслуговування складів будівельних матеріалів, нормативна грошова оцінка станом на 15.07.04 р. становить 416619,39 грн., строк дії договору передбачений до 01.05.14 р. Плата за землю вноситься у розмірі 3% від грошової оцінки щорічно, а саме 77,06 грн. за 1 кв. м.; від 25.03.06 р. щодо земельної ділянки площею 16023 кв. м., розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Макаренка, 38-Б для експлуатації та обслуговування бази для складування будівельних матеріалів, нормативна грошова оцінка станом на 23.01.06 р. становить 1321238,27 грн., строк дії договору до 01.02.14 р. Плата за землю вноситься у розмірі 3% від грошової оцінки щорічно, а саме 24,63 грн. за 1 кв. м., що підтверджується матеріалами справи та не заперечувалося відповідачем.

Твердження про порушення платником податків вимог законодавства при обрахуванні орендної плати за землі державної та комунальної власності перевіряючі в акті перевірки обґрунтовують посиланням на рішенням ХLVІІ (47) сесії Кременчуцької міської ради V скликання від 24.11.09 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області», яким була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука з базовою вартістю одного квадратного метра земель у розмірі 154,11 грн. станом на 01.01.08 р. та передбачено введення її в дію з 01.01.11 р. В п. 3 даного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2-х місячний термін необхідно звернутися до Управління Держкомзему у м. Кременчуці та замовити витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.

Рішенням сесії Кременчуцької міської ради VI скликання від 22.02.11 р. «Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2009 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області»рішення Кременчуцької міської ради від 24.11.09 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області»доповнено п. 2.1, в якому зазначено, що з 01.03.11 р. по 30.06.11 р. нормативна грошова оцінка земель орендарям розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.

Як стверджує відповідач, ТОВ «НВП «Укркомцентр»подало до Кременчуцької ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9000198066 від 01.02.11 р., до якої не були додані довідки (витяги) про розмір грошової оцінки земельних ділянок у зв'язку із введенням в дію з 01.01.11 р. нормативної грошової оцінки земель, затвердженої рішенням сесії Кременчуцької міської ради від 24.11.09 р., як це передбачено п. 286.2 ст. 286 ПК України.

На запит відповідача до Управління Держкомзему у м. Кременчуці Полтавської області № 256/9/15-221 від 04.05.11 р. була отримана відповідь № 01-27/938 від 27.05.11 р. та довідки (витяги) про розміри нормативної грошової оцінки належних позивачу земельних ділянок від 26.05.11 р. № 01-21/3581, № 01-21/35882 та № 01-21/3583, з яких випливає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Макаренка, 38-Б становить 246,16 грн. за 1 м. кв.; земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Макаренка, 5 становить 402,31 грн. за 1 м кв.; земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Макаренка, 38-Б становить 697,46 грн. за 1 м кв.; земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. 50 років СРСР, 32 становить 174,98 грн. за 1 м кв.

У зв'язку з неврахуванням позивачем розмірів нової грошової оцінки землі перевіряючим був зроблений висновок про заниження розміру орендної плати за січень-квітень 2011 р. на 59704,0 грн., з урахуванням коригуючого коефіцієнту 0,65 у березні-квітні 2011 р.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції послався на положення ст. 1 Закону України «Про оренду землі», де визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно п. 14.1.147 ст. 14 ПК України плата за землю є загальнодержавним податком, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. В п. 6.1 ст. 6 ПК України надано визначення податку обов'язкового, безумовного платежу до бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. В п. 14.1.136 ст. 14 Кодексу вказано, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (ст. 269 ПК України). Згідно ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (ст. 271 ПК України). Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку або визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Оскільки рішенням Кременчуцької міської ради від 24.11.09 р. була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука із визначенням базової вартості одного квадратного метра земель із введенням в дію з 01.01.11 р., суд першої інстанції зробив висновок про те, що ставка податку повинна визначатися у відповідності із п. 274.1 ст. 274 ПК України, згідно якого ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової і оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст. 272, ст. 273, ст. 276 і ст. 278 цього Кодексу.

Разом з тим, згідно п. 288.5.1 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу, а згідно п. 288.5.2 в) цієї норми не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки.

В п. 286.2 ст. 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

В постанові суду першої інстанції зазначено, що позивачем вказаний податок в податковій декларації з плати за землю (земельний податок та /або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9000198066 від 01.02.11 р. за 2011 р. було розраховано із розміру 3% нормативної грошової оцінки землі, яка була визначена в договорах оренди станом до 01.01.11 р., тобто без врахування нормативної грошової оцінки землі, що набрала чинності з 01.01.11 р., і до декларації, в порушення п. 286.2 ст. 286 ПК України не були додані довідки (витяги) про розмір нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок. Суд першої інстанції визнав безпідставними посилання позивача на те, що зміна умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати може здійснюватися лише за взаємною згодою сторін, а зміни до укладених договорів сторонами не вносилися, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями ПК України, а тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать ПК України в частині визначення розміру орендної плати, не можуть застосовуватися та мати пріоритет над нормами цього Кодексу.

В обґрунтування висновків судового рішення суд першої інстанції послався на рішення Конституційного Суду України від 16.02.10 р. № 5-рп/2010 у справі за конституційним зверненням АТ «Страхова компанія «Аванте»щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 15 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», де наголошено, що конституційний правовий порядок у сфері оподаткування ґрунтується на положеннях ч. 1 ст. 67, п. 1 ч. 2 ст. 92 Конституції України, згідно із якими кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори, що встановлюються законами України, у порядку і розмірах, передбачених ними.

Зважаючи на те, що при визначені розміру належної до сплати орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у користуванні позивача на підставі вище перелічених договорів оренди, відповідач керувався вище переліченими витягами про розміри нормативної грошової оцінки земель, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність здійснених нарахувань.

При цьому були визнані безпідставними посилання позивача на те, що абз. 2 п. 286.1 ст. 286 цього Кодексу, де зазначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, із змінами, внесеними згідно Закону України № 3609-VI від 07.07.11 р., набирає чинності лише з 01.01.12 р. в частині надання інформації, необхідної для обчислення земельного податку відповідними державними органами, оскільки даною нормою встановлений обов'язок спеціально уповноважених органів в постійному режимі (без відповідних запитів) надавати податковому органу інформацію про всі земельні договори та угоди, які реєструються цим органом, у спеціально визначеному КМУ порядку. Разом з цим, цією нормою податковий орган не позбавлений права робити запити та отримувати відповіді та інформацію, необхідну для здійснення своїх контрольних функцій.

Зважаючи на те, що позивач не заперечував проти сум нарахувань, а позов ґрунтувався лише на незаконності застосування відповідачем для обрахунку податку витягів з нормативно-грошової оцінки земель, наданих Управлінням Держкомзему у м. Кременчуці Полтавської області, виходячи із оцінки, яка введена в дію з 01.01.11 р., судом першої інстанції зроблений висновок про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Крім того суд першої інстанції зазначив, що допущення описок у визначенні прописом донарахованих зобов'язань самі по собі не впливають на законність їх прийняття та не звільняють позивача від конституційного обов'язку щодо сплати податків у встановлених законами розмірах.

Колегія суддів погоджується з даними висновками суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги їх не спростували.

В позові позивач також просив визнати протиправним та скасувати рішення ДПА у Полтавській області № 2892/10/25-016 від 05.10.11 р., прийняте за результатами розгляду скарги платника податків в процедурі адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення № 0008421503/0/2443 від 01.08.11 р.

Закриваючи провадження по справі в цій частині позову, суд першої інстанції послався на підпункти «а»і «г»п. 14 Положення «Про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби», затвердженого наказом ДПА України № 1001 від 23.12.10 р., де зазначено, що орган державної податкової служби при розгляді скарги платника податків перевіряє правомірність нарахування, здійсненого органом ДПС, у випадках, визначених ПК України, або прийняття будь-якого рішення органу ДПС, що оскаржується, і приймає одне з таких рішень: залишає податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення органу ДПС, яке оскаржується, без змін, а скаргу без задоволення; збільшує суму грошового зобов'язання або податкового боргу. Оскільки само по собі це рішення не тягне для позивача зміну будь-яких прав та обов'язків, його реалізація здійснюється через винесення відповідним уповноваженим органом додаткового податкового повідомлення-рішення, яке власне і є тим актом індивідуальної дії, що впливає на права та обов'язки платника податку, та може бути оскаржене ним у встановленому ПК України порядку, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що рішення про результати розгляду скарги не є рішенням в розумінні ст. 17 КАС України, оскільки воно не випливає на права і обов'язки осіб, а містить висновки контролюючого органу щодо поданої скарги на результати відповідної перевірки і не породжує для позивача прав та обов'язків, тому позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення ДПА у Полтавській області № 2892/10/25-016 від 05.10.11 р. не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Переглядаючи дану постанову в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів не досліджує законність та обґрунтованість судового рішення в частині закриття провадження по справі в частині вищенаведених вимог, оскільки ці висновки не були оскаржені в апеляційній скарзі.

Зважаючи на те, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.11 р. по справі № 2а-1670/9703/11 прийнята з дотриманням вимог чинного матеріального законодавства, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.

Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Укркомцентр»на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.2011р. по справі № 2а-1670/9703/11 -залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.2011р. по справі № 2а-1670/9703/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Укркомцентр»до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області, Державної податкової адміністрації України в Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.

Головуючий Ю.М. Філатов

Судді Н.С. Водолажська

Я.В. П'янова

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 09.04.2012 року.