ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2012 р. Справа № 41445/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Матковської З.М., Каралюса В.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ТзОВ «Галмолторг» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2010 року у справі за позовом ДПІ у Сихівському районі м. Львова до ТзОВ «Галмолторг» про стягнення коштів,-
встановила:
У грудні 2009 року ДПІ у Сихівському районі м. Львова звернулася з позовом до ТзОВ «Галмолторг» про стягнення коштів.
Позивач зазначав, що відповідач зареєстрований 05.07.2005 року №14151020000005893 у виконавчому комітеті Львівської міської ради, внесений до державного реєстру підприємств та організацій і присвоєно ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 31215183.
Позивачем проведено планову документальну перевірку ТзОВ «Галмолторг» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 01.07.2009 року. за результатами якої прийнято акт №2658/23-2/31215183 від 08.10.2009 року, яким порушень щодо нарахування податку з доходів фізичних осіб не встановлено, однак станом на 30.09.2009 року встановлено заборгованість по сплаті сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету в сумі 517 374,49 грн., про що складено довідку №73/17-215/31215183 від 30.09.2009 року.
Оскільки дана заборгованість не сплачена, позивач звернувся до суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2010 року позов задоволено. Стягнуто з ТзОВ «Галмолторг» в користь державного бюджету кошти в сумі 517 374,49 грн.
Постанову суду оскаржив відповідач. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач зареєстрований 05.07.2005 року №14151020000005893 у виконавчому комітеті Львівської міської ради, внесений до державного реєстру підприємств та організацій і присвоєно ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 31215183.
Позивачем проведено планову документальну перевірку ТзОВ «Галмолторг» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 01.07.2009 року. за результатами якої прийнято акт №2658/23-2/31215183 від 08.10.2009 року, яким порушень щодо нарахування податку з доходів фізичних осіб не встановлено, однак станом на 30.09.2009 року встановлено заборгованість по сплаті сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету в сумі 517 374,49 грн., про що складено довідку №73/17-215/31215183 від 30.09.2009 року.
Законом України від 22.05.2003 N 889 «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону (п. 1.15 ст. 1).
Згідно з вимогами Закону (п. 19.2 ст. 19) податкові агенти зобов'язані, зокрема, надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку відповідно до наказу ДПА України від 29.09.2003 N 451 «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2003 за N 960/8281.
Тобто податковий агент про виплачені суб'єкту підприємницької діяльності суми зобов'язаний повідомити податковий орган у податковому розрахунку за ф. N 1ДФ .
При цьому, відповідно до пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону у разі, коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
У відповідності до пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків, в тому числі, у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Згідно пункту 6.1 статті 6 названого Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
В силу вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Аналіз наведених приписів Закону дає підстави для висновку про те, що у разі виявлення факту податкової заборгованості під час проведення перевірки платника податковий орган зобов'язаний здійснити донарахування відповідного податкового зобов'язання шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення, яке є підставою для виникнення у платника обов'язку погасити суму такого податкового зобов'язання. Оскільки жодного рішення податковий орган по факту виявлення податкової заборгованості у ТзОВ «Галмолторг» не приймав, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються законними і обґрунтованим, та спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржена постанова скасуванню, оскільки прийнята з порушенням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу ТзОВ «Галмолторг» задоволити. Скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2010 року у справі №2а-8447/09/1370 та прийняти нову постанову, якою відмовити ДПІ у Сихівському районі м. Львова у задоволенні позовних вимог.
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: В. Каралюс
З. Матковська