ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.06.12 р. Справа № 5006/31/38/2012
Господарський суд Донецької області у складі судді Морщагіної Н.С.
при секретарі Гречух В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Макіївської міської ради, м. Макіївка
до відповідача: Державного підприємства «Макіїввугілля», м. Макіївка в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. С.М. Кірова» Державного підприємства «Макіїввугілля», м. Макіївка, с. Свердлова
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Донецьк
про: відшкодування збитку, спричиненого внаслідок порушення законодавства про охорону водних ресурсів в сумі 1802,31 грн.
За участю:
прокурора: Лисенко С.І. - за посвідченням;
представників сторін
від позивача: не з'явився;
від відповідача ОСОБА_1 - за довіреністю;
від третьої особи: ОСОБА_2 - за довіреністю;
ВСТАНОВИВ
Позивач, Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Макіївської міської ради, м. Макіївка, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Державного підприємства «Макіїввугілля», м. Макіївка в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. С.М. Кірова» Державного підприємства «Макіїввугілля», м. Макіївка, с. Свердлова, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Донецьк, про відшкодування збитку, спричиненого внаслідок порушення законодавства про охорону водних ресурсів в сумі 1802,31 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що в ході перевірки, проведеної Донецькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою із залученням фахівців Державної екологічної інспекції у Донецькій області встановлено порушення відповідачем водного законодавства України, в частині скиду забруднюючих речовин в природний водний об'єкт з шахтними водами з перевищенням гранично допустимих норм, чим заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 1802,31 грн. Факт порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства підтверджено Актом № 11/125 від 16-26.05.2011 р.
Позивач свого представника для участі в судовому засіданні не направив, 01.06.2012 р. через канцелярію суду надав клопотання, просив суд розглянути справу без участі представника Ради.
Відповідач надав відзив на позов, позовні вимоги визнав у повному обсязі, повідомив, що зауважень щодо розрахунку розміру шкоди не має.
Третя особа надала відзив на позовну заяву, вимоги прокурора підтримала у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників відповідача, третьої особи, встановив наступне.
Відповідач здійснює господарську діяльність із видобутку кам'яного вугілля марок К та Т, підприємство є вторинним водокористувачем, водовикористання та скидання шахтних вод в природні водні об'єкти здійснює згідно дозволу на спеціальне водокористування і нормативів граничнодопустимих скидів, № Укр-Дон-3473 від 21.11.2007 р., виданого Державним управлінням екології та природних ресурсів в Донецькій області.
У період з 16.05.2011 р. по 26.05.2011 р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області проведено перевірку додержання відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.М. Кірова» державного підприємства «Макіїввугілля» норм природоохоронного законодавства.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 11/125 від 16.05-26.05.2011 р.
Згідно з даним актом на момент перевірки фахівцями відділу оперативного міжрайонного контролю по Східному регіону, встановлено факт скидання у 2010 р. шахтних вод в р. Грузьку з перевищенням нормативів граничнодопустимого скиду (мг/дм3) по випуск № 2 по наступних інгредієнтах: БПК5, азот амонійний, сухий залишок, ХПК (хімічна потребу кисню) та за 1 квартал 2011 р. по випуску № 1: сульфати, нітрати, азот амонійний, ; по випуску № 2: БПК5, азот амонійний, сухий залишок, ХПК (хімічна потребу кисню), що є порушенням ст.ст. 44, 70, 72, 95 Водного кодексу України. Крім того, на момент перевірки встановлено також порушення правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв, а саме має місце перелив господарсько-побутових стічних вод з каналізаційного колодязя та розлив їх по території промислового майданчика шахти Кіровська-Західна, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.
Керівництву ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» наданий припис № 11/125 від 30.05.2011 р. яким зобов'язано усунути виявлені порушення природоохоронного законодавства.
Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 р. відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Східному регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено розрахунок розміру збитків, заподіяних державі в результаті скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. по балці Холодна р. Грузька (випуск № 2) та з 01.01.2011 р. по 31.03.2011 р. по балці Колеснікова р. Грузька (випуск № 1), який склав 1802,31 грн. Зазначені збитки відповідачем не відшкодовано до теперішнього часу.
Оцінивши в сукупності викладені прокурором, позивачем в позовній заяві обставини та представлені в їх обґрунтування докази, господарський суд дійшов висновку, що позов Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Макіївської міської ради, м. Макіївка підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі" (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, у якому встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин, що передбачено ст. 49 зазначеного кодексу.
Згідно зі ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ст. 66 зазначеного кодексу під час користування водними об'єктами для промислових потреб водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених умов спеціального водокористування, екологічних вимог, а також вживати заходів щодо зменшення витрат води (особливо питної) та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод.
Усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод (ст. 95 Водного кодексу України).
Статтею 101 Водного кодексу України передбачено, що юридичні та фізичні особи (в тому числі суб'єкти господарювання) зобов'язані забезпечувати охорону вод від забруднення і засмічення внаслідок втрат хімічних, інших забруднюючих речовин.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ст. 111 Водного кодексу України).
Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 р. (далі „Методика").
Згідно з п. 2.1 Методики наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС вважаються: викиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством; скиди забруднюючих речовин внаслідок порушення регламенту санкціонованого скиду зворотних вод з перевищенням за окремими показниками нормативів ГДС регламенту; скиди забруднюючих речовин внаслідок аварійного скиду зворотних вод; самовільний скид зворотних вод без дозволу на спеціальне водокористування.
Факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт встановлений актом перевірки № 11/125 та відповідачем не заперечується.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів був здійснений розрахунок суми збитків, заподіяних державі, внаслідок скиду забруднюючих речовин по балці Холодна (випуск № 2) та балці Колеснікова (випуск № 1) в р. Грузька зі шахтними водами з перевищенням ГДС, розмір яких склав 1802,31 грн. Представлений розрахунок відповідачем не оспорюється.
За таких обставин, вимога щодо стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 1802,31 грн. підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської міської ради, м. Макіївка та Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Макіїввугілля» (86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, буд. 2, код ЄДРПОУ 32442295, р/р 2600993138 ПАТ «Укрбізнесбанк м. Донецьк», МФО 334969) шкоду, заподіяну державі, в сумі 1802,31 грн. на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради за наступними реквізитами: п/р 33116331700064 в УДК м. Макіївки, ЄДРПОУ отримувача 37990227, МФО 834016, код бюджетної класифікації 24062100.
Стягнути з Державного підприємства «Макіїввугілля» (86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, буд. 2, код ЄДРПОУ 32442295, р/р 2600993138 ПАТ «Укрбізнесбанк м. Донецьк», МФО 334969) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1609,50грн.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.
Повний текст рішення підписано 15.06.2012 р.
Суддя Морщагіна Н.С.