ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" травня 2012 р. м. Київ К-28931/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Карася О.В., Рибченка А.О.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2010р., додаткову постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2010р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2010р.
у справі №2а-392/10/0570
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рюрік Інвестмент 1» (надалі -ТОВ «Рюрік Інвестмент 1»)
до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області (надалі -Ясинуватська ОДПІ Донецької області)
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, поставлено питання про скасування податкових повідомлень-рішень Ясинуватської ОДПІ Донецької області: №0002911500/0 від 17.07.2009р.; №0002911500/1 від 07.08.2009р.; №0002911500/2 від 14.10.2009р.; №0003941500/2 від 14.10.2009р.; №0003941500/2 від 11.11.2009р.; №0002911500/3 від 29.12.2009р.; №0003941500/3 від 29.12.2009р.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2010р. та додатковою постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2010р. залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2010р., позов було задоволено. Скасовано податкові повідомлення-рішення Ясинуватської ОДПІ Донецької області: №0002911500/0 від 17.07.2009р.; №0002911500/1 від 07.08.2009р.; №0002911500/2 від 14.10.2009р.; №0003941500/2 від 14.10.2009р.; №0003941500/2 від 11.11.2009р.; №0002911500/3 від 29.12.2009р.; №0003941500/3 від 29.12.2009р. Судові витрати в сумі 3,40грн. стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача.
Не погодившись з висновками судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування судом норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції та додаткової постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття у справі нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, позивач є власником земель несільськогосподарського призначення та в якості платника земельного податку перебуває на обліку в Ясинуватській ОДПІ Донецької області.
Так, 28.11.2008р. позивачем до Ясинуватської ОДПІ Донецької області було подано уточнюючий податковий розрахунок земельного податку за 2008р. за вх.№23360.
03.07.2009р. контролюючим органом було проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку податкового розрахунку, про що складено акт №362/15-013/34794843.
За висновками зазначеного акта встановлено, що сума нарахованого земельного податку на землі несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, яка відображена платником по рядку 3 графи 3 «Загальна сума нарахованого земельного податку, що підлягає сплаті»уточнюючого податкового розрахунку земельного податку на 2008р. та по рядку 1 «Земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення»Додатку 6 «Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів»до уточнюючого податкового розрахунку земельного податку на 2008р., є меншою, ніж визначено за результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки, оскільки платником податку за придбані земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, звязку та іншого призначення (за межами населених пунктів) обчислено із розрахунку 5 % від грошової оцінки одиниці площі рілля по області з урахуванням коефіцієнта індексації грошової оцінки землі на поточний рік (рядок 1 графа 7 Додатку 6), встановленого ч. 1 ст. 8 розд. 4 Закону України «Про плату за землю», а не від ціни земельної ділянки, що зазначена в договорі міни від 27.12.2007р.
За даними перевірки загальна сума нарахованого земельного податку, що підлягає сплаті (рядок 3 графа 3 уточнюючого податкового розрахунку на 2008р. та рядок 1 графа 12 Додатку 6 «Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів»до уточнюючого податкового розрахунку земельного податку на 2008р.) за період з 27.10.2008р. по 31.12.2008р. складає 425137,29грн., що призвело до заниження суми нарахованого земельного податку на вказану суму.
На підставі зазначених висновків 17.07.2009р. контролюючим органом було прийняте податкове повідомлення-рішення №0002911500/0, яким на підставі вищезазначеного акту перевірки встановлено порушення ч. 2 ст. 8 розд. 4 Закону України «Про плату за землю»та згідно із п.п. «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 та п.п. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено суму основного зобов'язання зі сплати земельного податку у розмірі 422830,24грн. та суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 21141,51грн.
В порядку процедури апеляційного узгодження зазначеного зобов'язання скарги платника податку залишено без задоволення та прийнято податкові повідомлення-рішення №0002911500/1 від 07.08.2009р.; №0002911500/2 від 14.10.2009р. у яких сума зобов'язання залишена без змін.
Крім того, 14.10.2009р. відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0003941500/2, яким на підставі вищезазначеного акту перевірки встановлено порушення ч. 2 ст. 8 розділу 4 Закону України «Про плату за землю»та згідно із п.п. «б»п.п. 4.2.2 ст. 4 та п.п. 17.1.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено суму зобов'язання у розмірі 0,56грн. та суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 190273,61грн.
11.11.2009р. Ясинуватською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0003941500/2, яким на підставі вищезазначеного акту перевірки встановлено порушення ч. 2 ст. 4 Закону України «Про плату за землю»та згідно із п.п. «б»п.п. 4.2.2 ст. 4 та п.п. 17.1.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено суму зобов'язання у розмірі 0,56грн. та суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 190273,61грн.
В подальшому, за наслідками розгляду ДПА України скарг позивача про перегляд податкових повідомлень-рішень від 14.10.2009р. №0002911500/2, від 14.10.2009р. №0003941500/2, від 11.11.2009р. №0003941500/2, контролюючим органом 29.12.2009р. прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №000291500/3, яким на підставі вищезазначеного акту камеральної перевірки встановлено порушення ч. 2 ст. 4 Закону України «Про плату за землю»та згідно з п.п. «б»п.п. 4.2.2 ст. 4 та п.п. 17.1.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»позивачеві визначено податкове зобовязання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 443971,75грн. у тому числі за основним платежем - 422830,24грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21141,51грн.;
- №0003941500/3, яким позивачеві визначено зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 190274,17грн. у т. ч. за основним платежем 0,56грн. за штрафними (фінансовими) санкціями - 190273,61грн.
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).
Згідно до п.п. 4.2.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
При цьому, відповідно п. 1.4.7 Наказу ДПА України «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів»№266 від 18.04.2008р. камеральна перевірка це перевірка, яка проводиться органом ДПС виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника ПДВ.
Разом з тим, під час розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач при здійсненні камеральної перевірки не обмежився вивченням тільки даних уточнюючого розрахунку земельного податку за 2008р.
Крім того, згідно із п. 4 зазначеного наказу, акт про результати камеральної перевірки податкових декларацій (розрахунків) не складається у таких випадках:
- за відсутності арифметичної або методологічної помилки в поданій платником податків податковій декларації (розрахунку);
- якщо до початку проведення камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) платником податку подано нову звітну або уточнюючу декларацію (розрахунок) з виправленими показниками.
Пунктом 2 вищезазначеного наказу встановлено, що форма акта, затверджена цим наказом, застосовується, зокрема, щодо плати за землю.
Згідно з п. 3 наказу ДПА України №266 від 18.04.2008р. камеральні перевірки податкових декларацій (розрахунків) щодо зазначених вище загальнодержавних і місцевих податків і зборів проводяться посадовими особами органів державної податкової служби в такі строки:
- протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій (розрахунків), базовий податковий (звітний) період для яких дорівнює календарному місяцю;
- протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій (розрахунків), базовий податковий (звітний) період для яких дорівнює календарному кварталу (півріччю, року).
При цьому, камеральні перевірки податкових декларацій (розрахунків) щодо земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та фіксованого сільськогосподарського податку проводяться посадовими особами органів державної податкової служби протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання таких декларацій (розрахунків).
У разі отримання органом державної податкової служби декларацій (розрахунків), що подані з порушенням граничного строку подання, уточнюючих декларацій (розрахунків), нових звітних декларацій (розрахунків), а також декларацій (розрахунків) за нововідведені земельні ділянки (для земельного податку), за новоукладені договори (для орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності), за нові земельні ділянки (для фіксованого сільськогосподарського податку) камеральна перевірка проводиться протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання такої декларації (розрахунку).
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Як вбачається із матеріалів справи, уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2008р. №23360 був поданий до Ясинуватської ОДПІ Донецької області 28.11.2008р. Проте, податковим органом було проведено перевірку лише 03.07.2009р., тобто поза межами строку, обумовленого наказом ДПА України №266 від 18.04.2008р.
За таких обставин, судова колегія касаційної інстанції погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що вимоги позову є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Отже, судом першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області -залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2010 року, додаткову постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ О.В. Карась
____ А.О. Рибченко
Суддя Н.Є. Маринчак