справа № 0670/275/12
категорія 8.2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Токарева М.С.,
при секретарі - Василюк Т.М.,
за участю представників позивача, відповідача та прокурора
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання протиправним, скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми бюджетного відшкодування
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання протиправним, скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми бюджетного відшкодування. В обгрунтування позову позивач зазначає, що Новгорад-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Церсаніт Інвест» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податків у банку за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року. За результатами даної перевірки складено акт від 17.08.2009р. за № 1281/05-53/23-30/33529350 на підставі якого було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.08.2009 року за № 0007902330/0, яким було зменшено ТОВ «Церсаніт Інвест» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2009 року у розмірі 1235729,00 грн. Позивач просить визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки, вважає, що воно прийнято з порушенням норм діючого законодавства, крім того просить стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1209472,83 грн.
В подальшому позивач відкликав частину позовних вимог та просив визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки, вважає, що воно прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а також просить стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 100000,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив його задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідачів позов не визнали та просили відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у письмових запереченнях.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позицію представників відповідачів та просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Новгорад-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Церсаніт Інвест» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податків у банку за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року, якою встановлено порушення п.п.7.3.1. п.7.3., п.п. 7.4.5 п.7.4., п.п 7.2.3, п.п.7.2.6 п.7.2, п.п. 7.5.1. п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", яке полягає у завищенні від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту за травень 2009 року, порушення п.п 7.7.1, п.п 7.7.2. п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", яке полягає у завищенні суми бюджетного відшкодування за травень 2009 року.
За результатами даної перевірки складено акт від 17.08.2009 року за № 1281/05-53/23-30/33529350 на підставі якого було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.08.2009 року за № 0007902330/0, яким було зменшено ТОВ «Церсаніт Інвест» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2009 року у розмірі 1235729,00 грн.
Відповідач вважає, що в квітні 2009 року позивачем до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість в розмірі 1 209 472,83 грн. по податковим накладним виписаним в попередніх звітних періодах, а саме жовтень 2008 року в сумі 673,73 грн., грудень 2008 року в сумі 1480,40 грн., лютий 2009 року в сумі 1773,80 грн., березень 2009 року в сумі 1 205 544,90 грн. та які згідно реєстру отриманих та виданих податкових накладних були отримані ТОВ «Церсаніт Інвест» на протязі 01.04.2009 року по 30.04.2009 року серед яких була податкова накладна від 30.03.2009 року порядковий номер 28.6 на суму 600000,00 грн. у тому числі ПДВ 100000,00 грн.
Відповідно до положень п.1.7.ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Відповідно до положень пп.7.5.1. п.7.5. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт,послуг).
В силу вимог підпункту 7.4.5 пункту 7.4 цієї статті Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів(послуг), не підтвердженні податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
За змістом абзацу другого підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 вказаного Закону відповідальність платника податку настає у випадку не підтвердження сум податку, включеного до податкового кредиту, на момент перевірки платника податків.
Суд, вважає, що законодавчо встановлений порядок формування податкового кредиту не передбачає його автоматичне виникнення за наслідками здійснення першої події у розумінні підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 названого Закону. Така перша подія лише визначає виникнення об'єктивного права платника податків на формування податкового кредиту, реалізація якого є можливого у разі виконання певних умов. Відповідно ж до підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» саме податкова накладна є підставою для нарахування податкового кредиту.
Як вбачається з наданого позивачем реєстру отриманих та виданих податкових накладних податкова накладна видана ТОВ "Полісся Газ Енерго" № 28.6 отримана ТОВ "Церсаніт Інвест" 01.04.2009 року.
ТОВ "Церсаніт Інвест" 14.05.2009 року подало податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2009 року, якою відображено податковий кредит до складу якого включено 100000,00 грн. ПДВ по податковій накладній №28.6. Зазначена податкова декларація отримана Новоград-Волинською ОДПІ 18.05.2009 року за №17499, крім даної податкової декларації позивачем було подано розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.
Крім того, слід зазначити, що у листі Державної податкової адміністрації України від 11.08.2004 року № 15316/7/15-2417 викладено правову позицію, відповідно до якої записи в податковому обліку про податкові накладні, отримані із запізненням, не можуть бути прирівняними до записів про самостійно виправленні помилки, а тому включення їх до декларації з податку на додану вартість повинно здійснюватися в такому порядку. У випадку коли право платника на податковий кредит підтверджується податковими накладними, отриманими після закінчення податкових періодів, в яких відбулися оплата та отримання товарів (робіт, послуг), суми податку, вказані в таких податкових накладних, можуть бути включені до складу податкового кредиту в податковому періоді, в якому такі податкові накладні отримані.
Вказаний лист є роз'ясненням у розумінні підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тоді як за змістом підпункту «д» цієї ж норми Закону не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.
Зважаючи на викладені обставини, суд вважає, що відповідач неправомірно зробив висновок, про завищення позивачем суми бюджетного відшкодування, оскільки податкова накладна на підставі якої виникло у позивача право на бюджетне відшкодування ПДВ отримана ТОВ "Церсаніт Інвест" у квітні 2009 року та відображена у податковій декларації за квітень 2009 року, а тому ТОВ «Церсаніт Інвест» сформувало податковий кредит у травні 2009 року відповідно до вимог встановлених Законом України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо протиправності оспрюваного податкового повідомлення - рішення, та вважає його такими, що підлягає скасуванню, а сума сплаченого ПДВ підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" задовольнити.
Визнати податкове повідомлення-рішення Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції №0007902330/0 від 20 серпня 2009 року протиправним та скасувати його.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в розміром 100000,00 грн згідно податкової накладної 28.6 від 30 березня 2009 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 28 травня 2012 р.