Ухвала суду № 24862007, 22.05.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2012
Номер справи
2а-16187/10/2670
Номер документу
24862007
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-16187/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

"22" травня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Гринчуку В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 березня 2012 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податками про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 березня 2012 року позовні вимоги Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податками про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задоволено, визнано нечинним та скасовано податкове повідомлення-рішення СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків від 06 листопада 2008 року №0001874120/0.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що постачальник - ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»в порушення вимог пп.4.5.1 п.4.5 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»зменшив суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок на 9947706,00 грн., але надсилав отримувачу розрахунок відкорегованого значення податку несвоєчасно, що призвело до заниження податкового зобов'язання за червень 2008 року на суму 9947706,00 та завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок майбутніх платежів за липень 2008 року на суму 9947706,00 грн.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 06 жовтня 2008 року по 17 жовтня 2008 року СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податками проведено позапланову виїзну перевірку ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів за липень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось з травня по червень 2008 року, за результатами якої складено акт від 24 жовтня 2008 року №569/41-20/31301827, в якому встановле6но порушення позивачем пп.4.5.1 п.4.5. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за червень 2008 року на суму 9947706,00 грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлену позивачем до відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів за липень 2008 року в сумі 9947706,00 грн.

У відповідності до акту перевірки від 24 жовтня 2008 року №569/41-20/31301827 висновки відповідача ґрунтувалися на тому, що позивач в перевірений період в податкових деклараціях з податку на додану вартість відобразив зменшення суми податкових зобов'язань по р.8 в сумі 9947706,00 грн. по взаємовідносинах з контрагентами згідно розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, які здійснювались у зв'язку з поверненням покупцям грошових коштів, отриманих в якості попередньої оплати в попередніх звітних періодах, та у зв'язку з самостійним виправленням помилок, виявлених у звітному періоді.

На підставі акту перевірки від 24 жовтня 2008 року №569/41-20/31301827 СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податками прийнято податкове повідомлення-рішення від 06 листопада 2008 року №0001874120/0, яким позивачу за порушення пп.4.5.1 п.4.5 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 року на суму 9947706,00 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку щодо недоведення відповідачем правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення від 06 листопада 2008 року №0001874120/0.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:

ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»в 2008 році здійснювало поставку природного газу покупцям згідно Прогнозного балансу надходження та розподілу природного газу на 2008 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України №57-р від 09 січня 2008 року, яким визначено обсяги природного газу, які мають бути поставлені споживачам (покупцям). Такі поставки природного газу споживачам здійснювались позивачем на підставі типових договорів, обов'язковими умовами розділу 6 яких було визначено, що у 2008 році постачання природного газу здійснюється лише за умови попередньої оплати (передплати).

Згідно пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

При отриманні від покупців передплати за природний газ, позивач на виконання вимог пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»здійснив нарахування податкових зобов'язань з податку на додану вартість та відповідно до вимог пп.7.2.3 п.7.2 ст.7 цього ж Закону у момент виникнення податкових зобов'язань видав покупцям податкові накладні. Разом з тим, враховуючи, що за певними договорами не відбулась поставка газу покупцям (здійснена поставка в менших обсягах, ніж передбачено умовами договорів), позивач мав повернути покупцям грошові кошти, сплачені ними в якості попередньої оплати, внаслідок чого зменшити суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість за такими операціями.

Відповідно до п.4.5 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Згідно пп.4.5.1 п.4.5 ст.4 вищенаведеного Закону якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку; отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за наслідками такого податкового періоду у разі, якщо він є зареєстрованим як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів (послуг).

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідно до вищенаведеного пп.4.5.1 п.4.5 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», а також п.п.20, 22, 25 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 30 травня 1997 року №165, позивачем було виконано вимоги зазначених актів, враховуючи, що чинним на час спірних взаємовідносин законодавством не встановлено строків, в межах яких надсилаються розрахунки коригувань, та направлено покупцям відповідні розрахунки коригувань кількісних і вартісних показників до податкових накладних, виписані в червні та липні 2008 року. Також позивачем за зверненнями покупців здійснено зарахування сплачених коштів в якості попередньої оплати за одними договорами як оплату за поставлену продукцію за іншими договорами, що також призвело до здійснення коргувань розміру задекларованих податкових зобов'язань відповідного звітного (податкового) періоду у бік зменшення.

Крім цього, згідно висновку судово-економічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 28 листопада 2011 року №3821/12438/11-44, яка була призначена для достовірного та повного встановлення обставин, що мають значення для правильного вирішення справи та потребують спеціальних знань, та про що зазначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19 жовтня 2010 року, зменшення (на суму 9947706,00 грн., визначену відповідачем в акті перевірки від 24 жовтня 2008 року №569/41-20/31301827) загального розміру від'ємного значення податкового зобов'язання з податку на додану вартість, відображене у податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2008 року (рядок 21) на розмір бюджетного відшкодування податку на додану вартість позивача у такому звітному (податковому) періоді (рядок 25 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню»податкової декларації) не впливає; несвоєчасне направлення позивачем розрахунків відкоригованого значення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на адресу покупців та коригування у різних податкових періодах не вплинуло на розмір бюджетного відшкодування позивача у липні 2008 року. Законодавчі та нормативні документи, якими регулюється справляння податку на додану вартість в Україні, не містять приписів стосовно того, що продавець має право врахувати виписаний ним розрахунок коригування кількісних і вартісних показників у декларації за відповідний звітний період тільки після поштового відправлення і отримання оригіналу розрахунку коригування покупцем товарів (робіт, послуг).

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо недоведення відповідачем всупереч ч.2 ст.71 КАС України правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення 06 листопада 2008 року №0001874120/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування за липень 2008 року на суму 9947706,00 грн., та необхідність його скасування.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 березня 2012 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 29 травня 2012 року.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Грищенко Т.М.

Лічевецький І.О.