ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2012 р. Справа № 2а/0470/4080/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В., при секретарі судового засідання Пополітові І.М., за участю представника позивача - Подолінської Т.В., представника відповідача -Коросташової І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вента. ЛТД»
до Дніпропетровської митниці
третя особа Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими
платниками податків у м. Дніпропетровську
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення форми «Р»
№ 56 від 20.03.2012 року,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вента. ЛТД» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпропетровської митниці, третя особа - Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення форми «Р» № 56 від 20.03.2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 03.03.2012 року Дніпропетровською митницею проведено перевірку стану дотримання вимог законодавства України з питань митної справи. За результатами перевірки складено акт№ Н24/12/11000000/21947206 від 03.03.2012 року, яким встановлено, що позивачем порушені вимоги класифікатора товарів згідно з УКТЗЕД, що призвело до прийняття неправомірного податкового повідомлення № 56 від 20.03.2012 року, яким до позивача застосовано податкове зобов'язання у сумі 729 грн. 51 коп., у тому числі, за основним платежем 486 грн. 34 коп., за штрафними санкціями 243 грн. 17 коп. При цьому, позивач зазначає, що ТОВ «Вента. ЛТД» виконані всі вимоги діючого законодавства під час митного оформлення товару, який був правильно класифікований за товарною під категорією 3004 90 19 00. При прийнятті митних декларацій у відповідача не було ніяких зауважень до ТОВ «Вента. ЛТД». Товар був пропущений на митну територію України. З огляду на викладене, податкове повідомлення форми «Р» № 56 від 20.03.2012 року винесено всупереч вимогам законодавства та підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, зазначивши при цьому, що висновки, викладені в акті перевірки, є обґрунтованими, оскільки перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Вента. ЛТД» вимог законодавства України в частині застосування невірних ставок ввізного мита внаслідок неправильної класифікації задекларованого товару -краплі назальні «Аква Маріс» по 10 мл. у флаконах № 1, діюча речовина вода Адріатичного моря з натуральними мікроелементами. З огляду на вищевикладені обставини, відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вента. ЛТД» згідно контракту № 04- Venta-09 від 26.01.2009 року імпортувало на митну територію України товар: краплі назальні «Аква Маріс» по 10 мл. у флаконах № 1, діюча речовина вода Адріатичного моря з натуральними мікроелементами.
При ввезенні товару була оформлена вантажна митна декларація № 110000011/2011/122474 від 23.12.2011 року.
Вищевказаний товар при митному оформленні декларувався за товарною підкатегорією 3004 90 19 00, згідно УКТЗЕД «лікарські засоби (ліки), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, що містять алкалоїди, у дозованому вигляді для роздрібної торгівлі», із застосуванням 0 % ставки ввізного мита зі звільненням від оподаткування податком на додану вартість.
На підставі наказу Дніпропетровської митниці від 20.02.2012 року № 129, посадовими особами відповідача була проведена невиїзна документальна перевірка дотримання податкового законодавства України Товариством з обмеженою відповідальністю «Вента. ЛТД» при митному оформленні товару - сольового розчину води Адріатичного моря «Аква Маріс», за результатами якої складено акт № Н 24/12/110000000/21947206 від 03.03.2012 року. Згідно вказаного акту перевірки, сольовий розчин води Адріатичного моря «Аква Маріс» необхідно класифікувати за товарною підкатегорією 3307 90 00 00, згідно УКТЗЕД - інші туалетні препарати, не включені до інших товарних позицій. Зазначена товарна підкатегорія передбачає застосування, при митному оформленні, 8 % ставки ввізного мита.
На підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем винесено повідомлення форми «Р» № 56 від 20.03.2012 року, яким до позивача застосовано податкове зобов'язання у сумі 729 грн. 51 коп., у тому числі, за основним платежем 486 грн. 34 коп., за штрафними санкціями 243 грн. 17 коп.
Суд не погоджується з висновками Дніпропетровської митниці, викладеними в акті перевірки, з огляду на наступне.
Питання переміщення через митний кордон України товарів і транспортних засобів, митне регулювання, пов'язане з встановленням та справлянням податків і зборів, в тому числі податку на додану вартість, процедури митного контролю та оформлення, порядку проведення перевірок встановленні Митним кодексом України.
Відповідно до п. 15 ст. 1 Митного кодексу України (який діяв на період ввезення та митного оформлення товару), митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Положення п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України визначають, що податковий контроль у частині здійснення заходів, що вживаються митними органами з метою перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, є складовою частиною митного контролю.
Статтею 41 Податкового кодексу України передбачено, що митні органи є контролюючими щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України або території спеціальної митної зони.
Згідно з пп. 54.3.6 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків якщо результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завишення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Відповідно до ст. 69 Митного кодексу України, незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів та транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України чи міжнародного договору України, укладеного в установленому законом порядку, контроль за виконанням яких покладено законом на митні органи. Такий контроль здійснюється на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує.
Відповідно до ст. 72 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.
Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.
Згідно п. 12 ст. 1 Митного кодексу України, митна декларація - письмова заява встановленої форми, яка подається митному органу і містить відомості щодо товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, необхідні для їх митного оформлення або переоформлення.
Відповідно до ст. 86 Митного кодексу України, митна декларація приймається та реєструється митним органом у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом. Подання митної декларації повинно супроводжуватися наданням митному органу комерційних супровідних та інших необхідних документів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом.
Митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додано всі необхідні документи. Дата і час прийняття митної декларації фіксуються посадовою особою митного органу, що її прийняла, проставленням відміток на бланку митної декларації та відповідним записом у документах митного органу. З моменту прийняття митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.
Порядком здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженим наказом Державної митної служби України № 314 від 20.04.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.2005 за № 439/10719, встановлено, що працівники митної служби здійснюють вичерпний перелік дій щодо прийняття вантажної митної декларації до оформлення та здійснення митного контролю.
При цьому, у пункті 16 розділу 3 «Здійснення митних процедур» вказано, що при митному контролі здійснюється перевірка правильності класифікації та кодування товарів (згідно з поданими документами).
Статтею 313 Митного кодексу України встановлено, що класифікація товарів, тобто віднесення товарів до класифікаційних групувань, зазначених в Українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, є виключно компетенцією митних органів. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.
Класифікація товарів і транспортних засобів в УКТЗЕД здійснюється, виходячи з найменувань товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо такі тексти назв та примітки не вимагають іншого, відповідно до Основних правил інтерпретації класифікації товарів.
Відповідно до п.1.2 «Порядку подання документів, які підтверджують право суб'єктів підприємницької діяльності на користування встановленими законодавством податковими пільгами під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України або вивозяться з митної території України»затвердженого наказом ДМСУ №514 від 22.06.2006р.(далі Порядок), митне оформлення таких товарів здійснюється після подання всіх документів, необхідних для застосування пільг, або за умови сплати всіх належних податків і зборів, установлених законодавством України.
Згідно з п.2 Додатку №1 до Порядку, для застосування пільг при митному оформлені лікарських засобів декларант повинен надати документи на підтвердження наявності лікарського засобу у міжвідомчій базі даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів(реєстр надсилається до митних органів) або оригінали реєстраційного посвідчення, або його копія, видане Міністерством охорони здоров`я України, та підтвердження виробника лікарського засобу згідно реєстраційного посвідчення.
Судом встановлено, що згідно реєстраційного посвідчення на лікарський засіб - № UA/9858/01/01 від 21.07.2009 року, краплі назальні «Аква Маріс» зареєстровано як лікарський засіб.Дане реєстраційне посвідчення наявне в міжвідомчій базі даних МОЗ/ДМСУ. Крім того, краплі назальні «Аква Маріс» віднесено до лікарських засобів відповідно до висновку про якісний та кількісний склад вказаного лікарського засобу.
Відповідно до інформації про лікарський засіб, доданої до реєстраційного посвідчення № UA/9858/01/01 краплі назальні «Аква Маріс» є лікарським засобом, що призначений для застосування при гострих і хронічних запальних захворювань порожнини носа і носоглотки; сухості слизової оболонки носа у дітей, які мешкають у приміщеннях із кондиційованим повітрям та /або центральним опаленням, з метою збереження фізіологічних характеристик слизової оболонки у змінних мікрокліматичних умовах.
Згідно інформації в реєстраційному посвідченні, листа МОЗ України від 01.06.2010 року № 351/БД та листа експортера № 183/1 - 12 від 05.06.2012 року краплі назальні «Аква Маріс» не є косметичним лікарським засобом та засобом для гігієни індивідуального призначення. Також, згідно інформації експортера (лист №183/1-12) даний препарат має побічні ефекти, та те, що курс лікування (до 4 тижнів) і курс профілактики (до 7 днів) обмежені, як і встановлене чітке дозування, препарат застосовується на першому році життя дитини, то небезпечно застосовувати цей препарат регулярно(або щоденно) індивідуальної гігієни.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про лікарські засоби" лікарські засоби - речовини або їх суміші природного, синтетичного чи біотехнологічного походження, які застосовуються для запобігання вагітності, профілактики, діагностики та лікування захворювань людей або зміни стану і функцій організму.
Частиною 1 ст.9 Закону України «Про лікарські засоби» передбачено, що лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про лікарські засоби» на територію України можуть ввозитись лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості, що видається виробником. Порядок ввезення лікарських засобів на територію України встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп.а) п. 3 Основних правил УКТЗЕД, у разі якщо з будь-яких причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис.
Згідно п. 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Згідно з Додатковою приміткою 1 до групи 30 Пояснень до УКТЗЕД , товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, компоненти амінокислот або жирних кислот, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікують у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці, упаковці або інструкції для користувачів відповідної вказівки:
- специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися;
- концентрація активної речовини або речовин;
- дозування;
- спосіб застосування.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що твердження відповідача щодо віднесення крапель назальних «Аква Маріс» до інших туалетних препаратів, не включених до інших товарних позицій, а не до лікарських засобів є хибним.
Також, суд враховує те, що при прийнятті вантажної митної декларації відповідач погодився з класифікацією за товарною підкатегорією 3004 90 19 00 із застосуванням 0 % ставки ввізного мита та зі звільненням від оподаткування податком на додану вартість та пропустив товар на митну територію України.
Таким чином, Дніпропетровська митниця не мала правових підстав для винесення оскаржуваного податкового повідомлення.
Посилання представника відповідача на положення Митного кодексу України про можливість здійснення митного контролю після завершення митного оформлення та пропуску товару на митну територію України, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України не приймаються судом до уваги, оскільки відповідачем не доведено наявність вказаних обставин.
Крім того, при формуванні своїх висновків в акті перевірки, фахівці Дніпропетровської митниці посилаються на листи ДМСУ від 06.05.2010 року № 11/2-10.16/4217-ЕП, та від 16.12.2011 року № 11.1/2-16.2/16787-ЕП, проте, вказані листи не мають нормативного характеру, а носять лише роз'яснювальний характер. Також, суд зауважує на тому, що лист від 06.05.2010 року № 11/2-10.16/4217-ЕП, надає роз'яснення, як зазначив відповідач в запереченні, щодо класифікації згідно УКТЗЕД вітамінних та вітамінно-мінеральних препаратів, що ніяким чином не відноситься до класифікації лікарського засобу «Аква Маріс».
Також, зі змісту службової записки № 10-16/1319 - ЕП від 17.02.2012 року, вбачається, що начальники митних постів та начальники митного оформлення Дніпропетровської митниці повідомленні про зміни до Компендіуму класифікації окремих видів розчинів, що містять хлорид натрію, у товарній позиції 3307, а також про відкликання рішення про визначення коду товару від 02.06.2010 року № КТб-110-0585-11, згідно якого товар «Аква Маріс» спрей було класифіковано за кодом 3004 90 19 00 згідно УКТЗЕД, лише 17.02.2012 року.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Вента. ЛТД» обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа).
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вента. ЛТД» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення форми «Р» № 56 від 20.03.2012 року.
Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства «Північний гірничо - збагачувальний комбінат» документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України у сумі 107 грн. 30 коп. (сто сім гривень тридцять копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 18.06.2012 року.
Суддя М.В. Дєєв