ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Малахова Н.М.
УХВАЛА
іменем України
"27" березня 2012 р. Справа № 0670/5388/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Жизневської А.В.
Котік Т.С.,
при секретарі Лабунській Ю.В. ,
за участю представників сторін
розглянувши апеляційну скаргу Малинської міжрайонної державної податкової інспекція Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "05" грудня 2011 р. у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Малинська паперова фабрика -ВАЙДМАНН" до Малинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання нечинними і скасування податкових повідомленнь - рішень ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання нечинним і скасування податкових повідомлень-рішень Малинської міжрайонної державної податкової інспекції № 0000422340 від 13.05.2011 року, яким було збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 14824,00 грн. та № 0000412340 від 13.05.2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) в сумі 592,00 грн. В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що податковий орган під час здійснення перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, на підставі висновків якої прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, неправильно застосувала норми діючого законодавства, що призвело до безпідставного висновку щодо завищення податкового кредиту з податку на додану вартість за січень 2011 року і неправомірно прийняла рішення про зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Окрім того, просив відшкодувати витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.12.2011 року позов задоволено. Визнано нечинними та скасовано податкові повідомлення-рішення Малинської міжрайонної державної податкової інспекції від 13.05.2011року № 0000422340 та № 0000412340. Судові витрати ПАТ "Малинська паперова фабрика - Вайдман" у вигляді 3,40грн. судового збору стягнуто за рахунок Державного бюджету України.
В апеляційній скарзі Малинська МДПІ, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову.
Апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідачем було проведено позапланову виїзну перевірку ПАТ "Малинська паперова фабрика - Вайдман" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2010 року, січень та лютий 2011 року, яка виникла за рахунок від"ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.11.2010 року по 30.11.2010 року, з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року, про що складено акт №55/23-12/00278735 від 26.04.2011 року (а.с.8-23). Перевіркою встановлені наступні порушення:
1) п.п.7.4.1, п.п.7.4.4, п.7.4, п.п. 7.7.1, п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року №198/97-ВР, п.п. 196.1.14 п.196.1 ст. 196, п.п. 198.6, п.п. 198.4 ст. 198, п. 200.1, п. 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України, в результаті чого позивачем завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ (р.18.2 Декларації):
- за листопад 2010 року на суму 592,00грн.;
- за лютий 2011 року на суму 15327,00грн. (не включена податковим органом до податкового повідомлення-рішення);
2) п.198.4 ст. 198 п.200.1, п.200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України, в результаті чого ПАТ "Малинська паперова фабрика - Вайдман" занижено від"ємне значення різниці між сумою податкових зобов"язань та податкового кредиту з ПДВ (р.18.2 Декларації):
- за січень 2011 року на суму 14824,00 грн.
3) п.п.7.4.1, п.п.7.4.4, п.7.4, п.п. 7.7.1, п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року №198/97-ВР, п.п. 196.1.14 п.196.1 ст. 196, п.п. 198.6, п.п. 198.4 ст. 198, п. 200.1, п. 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України, в результаті чого позивачем завищено суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню:
- за грудень 2010 року на суму 592,00грн.
4) п.п. 196.1.14 п. 196.1 ст. 196, п.п. 198.6, 198.4 ст. 198, п.200.1, п. 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України, в результаті чого ПАТ "Малинська паперова фабрика - Вайдман" занижено суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню:
- за лютий 2011 року на суму 14824,00 грн.
За результатами перевірки податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000422340 від 13.05.2011 року, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 14824,00 грн. та податкове повідомлення - рішення №0000412340 від 13.05.2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) в сумі 592,00 грн.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що посилання податкового органу в акті перевірки на порушення позивачем норм Податкового кодексу України є необґрунтованими, в зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 13.05.2011року №0000422340 про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 14824 грн., прийняте відповідачем на підставі встановлених актом перевірки порушень, є протиправним та підлягає скасуванню. Крім того, позивачем правомірно було заявлено до відшкодування 592,00 грн., а тому податкове повідомлення-рішення №0000412340 від 13.05.2011 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування відповідачем прийняте всупереч вимог закону та підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно висновків податкового органу при визначення податкового кредиту за листопад 2010 року позивачем завищено задекларовані у рядку 10.1 Декларації показники, податкового кредиту у сумі 592,00 грн., чим порушено - п.п.7.4.1, п.п.7.4.4, п.7.4, п.п. 7.7.1, п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" . Зокрема, позивачем у листопаді 2010 року до складу податкового кредиту з податку на додану вартість віднесено суму ПДВ в загальному розмірі 592,00 грн., яка, на думку податкового органу, не призначалася для використання в господарській діяльності товариства по податковій накладній № 44 від 03.11.2010 року на загальну суму 3552,00 грн., в тому числі сума ПДВ 592,00 грн., яка отримана від ТОВ "Космея" за квіти (роза, хризантема та інші).
Висновок податкового органу щодо неправомірності віднесення до податкового кредиту сум ПДВ за придбані квіти суперечить статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" №2807-ІV від 06.09.2005 року, якою визначено такий перелік благоустрою: покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; зелені насадження (у томі числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об"єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення і зовнішньої реклами; технічні засоби регулювання дорожнього руху; будівлі та споруди системи інженерного захисту території; комплекси та об"єкти монументального мистецтва; обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми; інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
Благоустрій території товариства передбачає озеленення, тому є господарською діяльністю, що також підтверджується п.5 розділу І Інструкції з санітарного утримання приміщень та обладнання виробничих підприємств, затвердженої Головним санітарно-епідеміологічним управлінням Міністерства охорони здоров"я СРСР за №658-66 від 31.12.1966 р., де передбачено, що територія підприємства повинна утримуватися в чистоті та повинна бути максимально озеленена.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надав податкові декларації з ПДВ за листопад 2010 року у строки, встановлені діючим законодавством, та заявив про залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню.
Відповідно до пп. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" , сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
З огляду на вищенаведене, є правильними висновки суду першої інстанції, що придбані позивачем квіти у листопаді 2010 року у ТОВ "Космея" були використані в оподатковуваних операціях у межах власної господарської діяльності - для озеленення території, на яких підприємством надаються послуги, та з метою представницького іміджу товариства.
Крім того, згідно висновків податкового органу позивачем порушено вимоги п.п. 196.1.14 п. 196.1 ст. 196, п.п. 198.6 ст. 198, п.200.1, п. 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України, в результаті чого занижено різницю між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ на суму 14824,40 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем у січні 2011 року до складу податкового кредиту з податку на додану вартість віднесено суму ПДВ в загальному розмірі 47630,60 грн. по податковій накладній від 05.01.2011 року № 5 ТОВ "Шелл Енерджі Юкрейн", яка виписана за формою наказу ДПАУ від 30.05.97 року №165.
З вказаної податкової накладної вбачається, що позивач придбав природній газ у ТОВ "Шелл Енерджі Юкрейн" на загальну суму 238153, 27 грн. та сплатив податок на додану вартість у розмірі 47630,60 грн. Сам факт наявності такої податкової накладної відповідачем не заперечується.
Посилання податкового органу на те, що податкова накладна не відповідає формі, затвердженій наказом ДПАУ № 969 від 21.12.2010 року є безпідставними, оскільки вказаний наказ набрав чинності 10.01.2011 року, тоді як податкова накладна №5 була виписана 05.01.2011 року, тобто на момент дії наказу ДПАУ від 30.05.97 року №165, за формою якого й була виписана дана накладна.
Згідно приписів п.200.1, п. 200.2, п. 203 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Тому висновок податкового органу щодо завищення позивачем податкового кредиту на суму 47630,60 грн. та заниження суми бюджетного відшкодування за лютий 2011 року на суму 14824 грн. є помилковим.
При перевірці податкових зобов'язань за січень 2011 року, податковим органом встановлено завищення задекларованих в рядках 1-9 Декларації податкових зобов'язань по податку на додану вартість у сумі 62455 грн. Податковий орган дійшов таких висновків з тих підстав, що позивачем до податкового зобов'язання включено послуги з питань інформації від Weidman Infra (Швейцарія) на суму ПДВ 62455,00 грн., що не є об'єктом оподаткування, чим було порушено п.п. 196.1.14 п.196.1 ст.196 Податкового кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, позивач реалізував за межі митної території України папір електроізоляційний, картон трансформований, нетканий матеріал відповідно до укладених контрактів з підприємствами-нерезидентами: Росія, Індія, Швейцарія, Молдова, Австрія, Німеччина, Білорусь, та іншими країнами, що оподатковуються за ставкою 0%, на загальну вартість 9655795,00 грн.
Нерезидентом Weidman Infra було надано товариству послуги згідно угоди, предметом якої були SAP- користувача ERF системою "my SAP Bussiness Suite Gesamtpacket", які є функціонування, обслуговування, підтримку, консультування та зміни SAP - системи у відповідності до бізнес та ІТ стратегій материнської компанії. Функції системи забезпечують ведення обліку діяльності; контроль, планування та управління ресурсами; формування фінансової, статистичної та податкової звітності; виконання запитів щодо пошуку даних та формування відповідних звітів в межах, передбачених можливостями системи.
Стосовно правомірності неопадаткування таких послуг ПДВ позивачем було здійснено запит № 573 від 02.03. 2011 року до ДПС України та ДПА в Житомирській області Згідно письмових відповідей за № 6801/10/16-15 від 30.03.2011 року та № 7267/10/31-039 від 05.04.2011 року, вбачається, що при отриманні послуг, визначених у підпункті "в" пункту 186.3 статті 186 Кодексу, від нерезидента як на митній території України, так і поза межами митної території України об'єкт оподаткування ПДВ не визначається на підставі підпункту 196.1.14 пункту 196.1 статті 196 Податкового Кодексу України, а також зазначено, що правила оподаткування в разі постачання особою-нерезидентом, яку не зареєстровано як платника податку, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, особі, яку зареєстровано як платника податку, чи будь-якій іншій юридичній особі-резиденту, встановлюється статтею 208 Податкового Кодексу України.
Згідно приписів п. 208.5 ст. 208 Податкового Кодексу України, отримувач послуг прирівнюється до платника податку для цілей застосування правил цього розділу щодо сплати податку, стягнення податкового боргу та притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері оподаткування.
Приписами пункту 208.2 ст. 208 ПК України визначено, що отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 статті 190 цього Кодексу.
У відповідності до приписів пункту 53.1 статті 53 ПК України не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, якій діяв відповідно до податкової консультації, наданої у письмовій формі.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що зменшення податкового зобов'язання товариства за січень 2011 року на суму 62455 грн. є неправомірним.
З огляду на вищенаведене, оскільки відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів щодо порушення позивачем ним податкового зобов'язання та не доведено правомірності спірних податкових повідомлень-рішень, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо визнання податкових повідомлень-рішень недійсними та їх скасування.
Керуючись ст.ст. 195,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Малинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Н.М. Малахова
судді: А.В. Жизневська Т.С. Котік
Повний текст судового рішення виготовлено 29 березня 22012 року
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Приватне акціонерне товариство "Малинська паперова фабрика -ВАЙДМАНН" вул.Приходька,66,м.Малин,Житомирська область,11602
3- відповідачу Малинська міжрайонна державна податкова інспекція Житомирської області пл.Соборна, 10,м.Малин,Житомирська область,11601