ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" травня 2012 р. м. Київ К-14789/08-С
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Нечитайла О.М.
Шипуліної Т.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Судаку
на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 14.05.2008
та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 21.07.2008
у справі № 2-4/2769-2006A
за позовом Центру медичної реабілітації, санаторного лікування та спеціальної підготовки льотного складу Повітряних Сил Збройних Сил України
до Державної податкової інспекції у місті Судаку
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 14.05.2008, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 21.07.2008, позов задоволено частково. Визнано нечинними рішення ДПІ у м. Судаку №557/2197/10.23-1 від 23.07.2004 про застосування штрафних санкцій в сумі 94091,5 грн., податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Судаку № 351/1567/10/17-1 від 14.05.2004 про донарахування 158,08 грн. прибуткового податку з громадян та застосування штрафних санкцій в сумі 316,16 грн.
Державна податкова інспекція у м. Судаку подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та відмовити у задоволенні позовних вимог. Посилається на порушення судами норм матеріального права у частині вирішення вимог щодо рішення від 23.07.2004 № 557/2197/10/23-1 про застосування штрафних санкцій в сумі 94091,50 грн.: п.2.10 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 № 72.
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 94091,50 грн. відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 слугували висновки перевірки за період з 01.01.2003 по 01.01.2004, зафіксовані в акті № 130/23-1/08270762 від 23.07.2004, про порушення позивачем вимог п.п.2.10 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 19.02.2001 № 72, яке полягало у несвоєчасн?ому оприбутк?уванні у касу підприємства грошових коштів в сумі 18818,30 грн., одержаних від громадян за відпочинок.
Відповідно до п.2.10 Положення про веден?ня касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 72, вся готівка, що надходить до кас підприємств, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися в їх касах. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги згідно з пунктом 4.2 цього Положення, є здійснення такими підприємствами обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень з оформленням цих операцій у встановленому порядку прибутковим касовим ордером з видачею відповідної квитанції та відображенням у касовій книзі в день одержання підприємством готівкових коштів.
У разі проведення готівкових розрахунків юридичними особами, їх відокремленими підрозділами, а також страховими агентами, заготівельниками сільськогосподарської продукції, розповсюджувачами лотерей під час продажу товарів (надання послуг) із застосуванням РРО або використанням РК у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг оприбуткуванням готівки є реєстрація через РРО або фіксування в РК операцій з приймання від покупця готівкових коштів (з видачею йому розрахункового документа) та щоденне відображення їх у повній сумі в КОРО. Після оприбуткування відокремленими підрозділами, страховими агентами, заготівельниками сільськогосподарської продукції, розповсюджувачами лотерей готівки вони здають її до кас юридичних осіб або банків чи підприємств поштового зв'язку в установлені юридичною особою строки.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, в день передачі грошових коштів в касу підприємства здійснювалося оформлення цієї операції прибутковим касовим ордером та відображення в касовій книзі, тобто здійснювалось оприбуткування готівки в касі підприємства.
Згідно із актом перевірки від 23.07.2004р. №130/23-1/08270762 на суму 5640 грн., яка надійшла в касу підприємства 09.06.2003, було видано прибутковий касовий ордер? №1448 від 09.06.2003, а також зроблено запис в касовій книзі 09.06.2003.
Отже, готівкові кошти відповідно до вимог п.2.10 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні належним чином оприбутковані в день надходження у касі підприємства.
З врахуванням специфіки роботи медичного закладу позивачем було видано наказ від 20.04.03р. №20(о), п.14 якого у зв'язку з неможливістю здійснювати приймання готівки безпосередньо в фінансово - економічному відділі, пов'язаною з умовами розпорядку роботи та розташуванням відділень, створено місця для приймання готівки в структурних підрозділах: клуб, приймальне відділення, спортивна база, човнова станція. Наказ зобов'язував осіб, які відповідають за прийом грошей у структурних підрозділах, у разі, коли платежі готівкою становлять незначну суму (в межах ліміту каси), отримані гроші за надані платні послуги обліковувати та здавати в касу Центру по мірі їх надходження, але не рідше одного разу на тиждень (п'ятниця).
Однак, як встановлено судами попередніх інстанцій, у структурних підрозділах не були обладнані каси та не було касових книг, що є порушенням порядку ведення касових операцій у відособлених підрозділах та може бути підставою для притягнення винних осіб до дисциплінарної або адміністративної відповідальності, однак не є підставою для притягнення позивача до відповідальності, передбаченої ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 № 436/95, за відсутності факту несвоєчасного оприбуткування позивачем готівкових коштів у касі.
Зважаючи на викладене, касаційна скарга залишається без задоволення, а оскаржені судові рішення -без змін.
Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Судаку залишити без задоволення, а на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 14.05.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 21.07.2008 -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою про перегляд даної ухвали, поданої через Вищий адміністративний суд України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Г. Пилипчук