ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/725/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Сіжук О.В.,
з участю представників позивача Магіри О.Ф., Свистюли С.І., Юречко А.С.,
представників відповідача Кривицького В.П., Остапюка С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.02.2012 року № 0001152301,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Луцький ремонтний завод «Мотор» (далі - ДП «ЛРЗ «Мотор») звернулось з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.02.2012 року № 0001152301.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підприємстві позивача Луцькою ОДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку з питань правомірності використання пільги по земельному податку за період з 01.07.2010 року по 31.12.2011 року. За наслідками перевірки складено акт № 577/2301/08029701 від 03.02.2012 року, яким встановлено порушення ст. 2, п. 27, ст. 12, ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 розділу I, п.п. 287.3 ст. 287 розділу XIII, п.2 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено земельний податок в сумі 1125628 грн. На підставі даного акту відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 21.02.2012 року № 0001152301, яким збільшено суму грошового зобов'язання із сплати земельного податку на 1125628 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 187609 грн.
Позивач не погоджується з висновками Луцької ОДПІ, викладеними в акті перевірки щодо того, що суб'єкти літакобудування, включені до переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 405 від 09.06.2010 року «Про затвердження переліку суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки» (далі - Постанова КМУ № 405), які здійснюють лише діяльність з ремонту, переобладнання, модифікації модернізації авіаційної техніки та авіаційних двигунів, і не виготовляють кінцевий виріб, не звільняються від сплати земельного податку згідно п. 27 ст. 12 Закону України «Про плату за землю», п. 2 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Вказує на те, що пункт 2 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України передбачає, що до 1 січня 2016 року звільняються від сплати земельного податку суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» (далі - Закон № 2660-ІІІ) , земельні ділянки яких безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, а саме: літальних апаратів, їх корпусів, двигунів, включаючи місця, призначені для їх зберігання (склади, ангари, місця для відстоювання), посадково-злітні смуги, а також місця, в яких розташовані пункти заправки (дозаправки) моторних літальних апаратів та контролю над польотами.
Вважає, що підприємством у відповідності до норм діючого законодавства обґрунтовано застосовано пільгу із плати за землю за перевіряємий період.
Крім того, пункт 2 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України не виключає підприємств - суб'єктів літакобудування з Переліку Постанови КМУ № 405, щодо користування пільгами із сплати земельного податку, а лише обмежує земельні ділянки, які безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції.
При цьому зазначає, що в довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданій Державному підприємству Міністерства оборони України «Луцький ремонтний завод «Мотор» (далі - ДП МО «ЛРЗ «Мотор») зазначено основний вид діяльності за КВЕД: 35.30.0 «Виробництво літальних апаратів, включаючи космічні». Основним напрямком діяльності підприємства, згідно Статуту, є ремонт, виготовлення, обслуговування військової техніки для вітчизняних та зарубіжних замовників. Виробничу діяльність підприємство здійснює на підставі ліцензії, якою передбачено виготовлення, реалізація, ремонт, модернізація та утилізація військової техніки. Згідно сертифікату, виданого ДГО «Авіавоєнремонт» Міністерства оборони України, позивач задовольняє вимогам актів Міністерства оборони України до авіаційних ремонтних підприємств та здатне здійснювати роботи з ремонту, модернізації, дообладнання, технічного обслуговування, продовження призначених показників авіаційної техніки та виготовлення запасних частин до авіаційної техніки з обмеженнями, що є в додатку до даного сертифікату.
Зазначені види діяльності передбачені Статутом підприємства, довідкою ЄДРПОУ, ліцензією та сертифікатами відповідають усім трьом критеріям, визначеним в абзацах «а», «б» і «в» статті 2 Закону № 2660-ІІІ.
З огляду на вищевикладене, просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві. Вказують на те, що правомірність дій ДП «ЛРЗ «Мотор» щодо користування пільгою із сплати земельного податку підтверджується також процесуальним рішенням податкової міліції, прийнятим згідно статті 97 КПК України про відмову в порушенні кримінальної справи на підставі пункту 2 статті 6 КПК України. Просять позов задовольнити.
Представники відповідача в письмовому запереченні та в судових засіданнях позов не визнали. Суду пояснили, що Податковий кодекс України обмежує пільгове оподаткування суб'єктів літакобудування, що включені до Переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 405, і чітко встановлює, що від земельного податку звільняються лише земельні ділянки таких суб'єктів літакобудування, які безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, тобто підприємства, які виготовляють кінцеву продукцію. Таким чином, враховуючи норми діючого законодавства, суб'єкти літакобудування, включені до Переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 405, які здійснюють лише діяльність з ремонту, переобладнання, модифікації модернізації авіаційної техніки та авіаційних двигунів, і не виготовляють кінцевий виріб, не звільняються від сплати земельного податку згідно з п. 27 ст. 12 Закону України «Про плату за землю» та п. 2 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України. Оскільки відповідач вважає, що позивачем земельні ділянки використовуються не для цілей виробництва кінцевої продукції, тому просять в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено, що на підставі п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та відповідно до наказу Луцької ОДПІ від 17.01.2012 року № 69 було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Державного підприємства Міністерства оборони України «Луцький ремонтний завод «Мотор» з питань правомірності використання пільги по земельному податку за період з 01.07.2010 року по 31.12.2011 року за результатами якої складено акт № 577/2301/08029701 від 03.02.2012 року (а.с. 90-102).
Не погодившись із висновками акту перевірки від 03.02.2012 року, ДП МО «ЛРЗ «Мотор» на адресу відповідача направлені заперечення від 10.02.2012 року за вих. № 233 (а.с.105-106).
16.02.2012 року за вих. № 2358/10/23-2 Луцькою ОДПІ направлено лист про розгляд заперечень, яким відмовлено у їх задоволенні (а.с.109-111).
На підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 21.02.2012 року № 0001152301, яким збільшено суму грошового зобов'язання із сплати земельного податку на 1125628 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 187609 грн.(а.с. 112).
Відповідно до п.30.1 ст.30 Податкового кодексу України, податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Згідно з п.30.2 ст. 30 Податкового кодексу України підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Законом України від 12 липня 2001 року «Про розвиток літакобудівної промисловості» запроваджено умови для розвитку літакобудівної промисловості, забезпечення конкурентоспроможності літаків, двигунів для них та авіаційного обладнання вітчизняного виробництва, а також збереження та збільшення робочих місць на підприємствах суміжних галузей.
Положення Закону №2660 застосовуються до юридичних осіб - резидентів України, які здійснюють діяльність у галузі літакобудівної промисловості та згідно із законом мають відповідні ліцензії, а також відповідні сертифікати на право розробки або виробництва, або ремонту, або переобладнання, або модифікації, або технічного обслуговування авіаційної техніки та авіаційних двигунів та відповідають хоча б двом з таких критеріїв: а)здійснюють розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; б)виконують державне або оборонне замовлення на розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; в)забезпечують виконання Україною міжнародних зобов'язань з реалізації міжнародних контрактів з розробкиавіаційної техніки та авіаційних двигунів, постачання авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництва авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонту авіаційної техніки та авіаційних двигунів.
Перелік суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки, формує Міністерство промисловості політики України та затверджує Кабінет Міністрів України. Такий Перелік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2010 року № 405.
Відповідно до статті 3 Закону № 2660 до 1 січня 2016 року до суб'єктів літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 цього Закону, застосовуються, зокрема, особливості сплати земельного податку, встановлені відповідними податковими законами.
Згідно з пунктом 2 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України, звільняються від сплати земельного податку суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», земельні ділянки яких безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, а саме: літальних апаратів, їх корпусів, двигунів, включаючи місця, призначені для їх зберігання (склади, ангари, місця для відстоювання), посадково-злітні смуги, а також місця, в яких розташовані пункти заправки (дозаправки) моторних літальних апаратів та контролю над польотами.
Таким чином, Податковий кодекс України обмежує пільгове оподаткування суб'єктів літакобудування, що включені до Переліку, затвердженого постановою КМУ № 405, і чітко встановлює, що від земельного податку звільняються лише земельні ділянки таких субєктів літакобудування, які безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, тобто підприємства, які виготовляють кінцеву продукцію.
З матеріалів справи вбачається, що ДП МО «ЛРЗ «Мотор» відповідно до постанови КМУ від 09.06.2010 №405, віднесено до суб'єктів літакобудування. Позивач має відповідну ліцензію серії АВ № 597808 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на виготовлення, реалізацію, ремонт, модернізацію та утилізацію військової техніки (а.с.61). Зазначений факт сторонами не оспорюється.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що ДП МО «ЛРЗ «Мотор» здійснює діяльність лише з ремонту, переобладнання, модифікації і таке інше, авіаційних двигунів і не є виробником кінцевої продукції, в розумінні діючого ПК України, з огляду на наступне.
Термін «продукція» відповідно до національного класифікатора України: класифікація видів економічної діяльності, ДК009:2005 (п.3.1), затвердженого Державним комітетом статистики України, означає результат виробничого процесу. Це загальний термін, який використовується як для позначення товарів так і послуг.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про підтвердження відповідності» від 17.05.2001 року №2406, продукція - це будь-який виріб, процес чи послуга, що виготовляється, здійснюється чи надається для задоволення суспільних потреб.
При цьому, відповідно до Податкового кодексу України, пільга на сплату земельного податку стосується земельних ділянок, які безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, а не лише для виробництва авіаційної техніки.
З дослідженої в судовому засіданні довідки № 680 з ЄДРПОУ, виданої головним Управлінням статистики у Волинській області слідує, що основним видом діяльності ДП МО «ЛРЗ «Мотор» за КВЕД є «35.30.0 виробництво літальних апаратів, включаючи космічні» (а.с. 60).
Згідно Національного Класифікатора України видів економічної діяльності, прийнятого наказом Держспоживстандарту України від 26 грудня 2005 року №375 код класифікатора 35.30.0 підклас «Виробництво літальних апаратів, включаючи космічні» включає в собі, поміж іншого технічне обслуговування, капітальний ремонт та переобладнання повітряних літальних апаратів, включаючи космічні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що на позивача розповсюджуються пільги зі сплати земельного податку, передбачені пунктом 2 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті податкового повідомлення - рішення за № 0001152301 від 21.02.2012 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 1313237 грн., з яких за основним платежем 1125628 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями 187609 грн., діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України в зв'язку з чим його слід визнати протиправним та скасувати.
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції № 0001152301 від 21.02.2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 23 квітня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський