Постанова № 24688784, 29.05.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2012
Номер справи
2-а-956/09
Номер документу
24688784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 2-а-956/09

категорія 2.11.3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сичової О.П. ,

при секретарі - Прохорчуку П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Граніт ЛТД"

до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби

про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Граніт ЛТД" звернулося до суду з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Малинському районі. Свої вимоги мотивує тим, що спірне податкове повідомлення рішення є незаконним так як прийняте на підставі протиправного акту перевірки з порушенням вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24 червня 2010 року по справі було призначено судово - бухгалтерську експертизу, проведення якої доручено судовому експерту Бутинцю Францу Францовичу, а провадження у справі зупинено.

03 серпня 2011 року у зв'язку із надходженням висновку судово-бухгалтерської експертизи, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду провадження у справі було поновлено.

Відповідно до ст.52 КАС України ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року було замінено відповідача на Малинську об'єднану державну податкову інспекцію Житомирської області Державної податкової служби.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав зазначених в письмових запереченнях (а.с. 92-93 т.1).

Судовий експерт в судовому засідання надав додатковий висновок судово-бухгалтерської експертизи в якому зазначив, що позивачу необхідно сплатити податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 12568,76 грн. з яких основний платіж - 8956,50 грн., штрафні санкції - 3612,26 грн.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

З 28 листопада 2008 року по 25 грудня 2008 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Малинському районі була проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Граніт ЛТД" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.09.2008 року, якою встановлено порушення п.п.4.2.15 п.4.2 ст.4, п.п. 5.3.2 п.5.3 ст.5, п.5.9 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.п.6.3.2 п.6.3 ст.6, п.п.6.3.3 п.6.3 ст.6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб"

За результатами даної перевірки складено акт від 21.01.2009 року №7/23-10/14290757 на підставі якого було винесено податкове повідомлення - рішення від 30 січня 2009 року №0000132340/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 64451,00 грн. в т.ч. 49428,00 грн. за основним платежем та 15023 грн. штрафних санкцій.

Суд не погоджується з висновками податкового органу з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються діючим на той час Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон).

Відповідно до п.п.4.2.15 п.4.2 ст.4 Закону, не включаються до складу валового доходу вартість основних фондів, безоплатно отриманих платником податку з метою здійснення їх експлуатації у випадках, передбачених законодавством: якщо такі основні фонди отримані за рішенням органів центральної виконавчої влади; у разі отримання спеціалізованими експлуатуючими підприємствами об'єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень; у разі отримання підприємствами комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, зазначених у підпункті 5.4.9 пункту 5.4 статті 5 цього Закону, що перебували на балансі інших підприємств та утримувалися за їх рахунок. Основні фонди, що отримуються у випадках, передбачених цим підпунктом, приймаються на баланс за ринковою (оціночною) вартістю і з метою оподаткування не підлягають амортизації.

Згідно з п.п.5.3.2 Закону, не включаються до складу валових витрат витрати на придбання, будівництво, реконструкцію, модернізацію, ремонт та інші поліпшення основних фондів та витрати, пов'язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням нематеріальних активів, які підлягають амортизації, згідно із статтями 8 і 9 та підпунктом 7.9.4 цього Закону.

Судом встановлено, що ухвалою господарського суду Житомирської області від 29.07.2004 року було запроваджено процедуру санації ОП "Малинський спецкар'єр" за участю інвесторів ТОВ "Граніт ЛТД" та ТОВ "Фінансово-консультаційна компанія".

В свою чергу Товариство з обмеженою відповідальністю "Граніт ЛТД" здійснило фінансові інвестиції в діяльність ОП "Малинський спецкар'єр" на суму 729610,00 грн., що підтверджується виписками банку позивача.

На підставі ухвали господарського суду Житомирської області від 06.11.2007 року по справі 4/194"Б" Товариство з обмеженою відповідальністю "Граніт ЛТД" отримало основі засоби від ОП "Малинський спецкар'єр" на суму 634581 грн. 00 коп., крім того ПДВ - 126916 грн. 27 коп., що підтверджується видатковими накладних №РН-0000007 від 01.03.2008р., №РН-0000017 від 25.03.2008р., №РН-0000025 від 18.04.2008р.

В бухгалтерському обліку ТОВ "Граніт ЛТД" операції по передачі основних засобів від ОП "Малинський спецкар'єр" відобразило як збільшення оборотних активів підприємства на загальну суму 619035,71 грн., капітальних інвестицій на суму 15545,61 грн. та збільшили суму податкового кредиту з податку на додану вартість на загальну суму 126916, 27 грн., що підтверджується дослідженнями судового експерта (а.с.212-213 т.1).

Прямі інвестиції здійснені ТОВ "Граніт ЛТД" в корпоративні права ОП "Малинський спецкар'єр" за планом санації у сумі 729610 грн. 00 коп. відповідно до п. 3.1 ст.3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" не є прибутком.

Однак при отриманні від ОП "Малинський спецкар'єр" основних засобів, ТОВ "Граніт ЛТД" в рахунок повернення інвестицій необхідно керуватися п. 7.6 ст. 7 Закону, відповідно до якого позитивна різниця між доходами, отриманими від відчуження корпоративних прав, і витратами, понесеними у зв'язку з їх придбанням, включається до валового доходу платника податку, тоді як негативна різниця переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або корпоративними правами такого ж виду в майбутніх звітних періодах.

Дохід від відчуження корпоративних прав визначається на основі документів, що підтверджують передачу основних засобів. У матеріалах справи містяться видаткові накладні №РН-0000007 від 01 березня 2008 р. (на суму 518517 грн. 08 коп., крім того ПДВ - 103703 грн. 42 коп.), №РН-0000017 від 25 березня 2008 р. (на суму 100518 грн. 63 коп., крім того ПДВ - 20103 грн. 73 коп.), № РН-0000025 від 18 квітня 2008 р. (на суму 15545 грн. 61 коп., крім того ПДВ - 3109 грн. 12 коп.) від ОП "Малинський спецкар'єр", які підтверджують передачу матеріальних цінностей (основних фондів та інших матеріальних активів) від ОП "Малинський спецкар'єр" до ТОВ "Граніт ЛТД" на суму 634581 грн. 32 коп., крім того ПДВ - 126916 грн. 27 коп.

Оскільки ТОВ "Граніт ЛТД" не здійснювало продаж товарів, а здійснювало придбання, то пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону, відповідно до якого не включаються до складу валового доходу суми податку на додану вартість, отримані (нараховані) платником податку на додану вартість, нарахованого на вартість продажу товарів (робіт, послуг) не застосовується.

Відповідно до п. 1.31 до ст. 1 Закону під продажем товарів розуміють будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Отже суд вважає, що різниця у вартості корпоративних прав, отриманих у вигляді основних фондів та інших матеріальних активів як повернення інвестицій підлягала включенню до валових доходів ТОВ "Граніт ЛТД".

Таким чином, ТОВ "Граніт ЛТД" потрібно було включити до складу валового доходу та до декларації з податку на прибуток за підсумками II кварталу 2008 року вартість переданих йому основних фондів з ОП "Малинський спецкар'єр" на суму 26573,00 грн., оскільки відповідно до плану санації ТОВ "Граніт ЛТД" перерахувало ОП "Малинський спецкар'єр" кошти в сумі 729610 грн. 00 коп., а отримало відповідно до вимог ухвали Господарського суду Житомирської області від 06 листопада 2007 року по справі № 4/194"Б" основні фонди на суму 761497 грн. 59 коп., (різниця складає 31887 грн. 59 коп. з ПДВ/ 26573 грн. 00 коп. без ПДВ).

Додатково судом встановлено, що згідно з податковою декларацією з податку на прибуток ТОВ "Граніт ЛТД" за 2007 рік, в 2007 році ТОВ "Граніт ЛТД" мало право віднести до валових витрат витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, у сумі, що не перевищує 51 818 грн. 40 коп., відповідно до таблиці № 3 Додатку К1/1 до даної декларації. В 2007 році ТОВ "Граніт ЛТД" фактично віднесло витрати до складу валових у сумі 51818 грн. 00 коп., що свідчить про дотримання підприємством норм пп. 8.7.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Згідно з податковою декларацією з податку на прибуток ТОВ "Граніт ЛТД" за 2008 рік, в 2008 році ТОВ "Граніт ЛТД" мало право віднести до валових витрат витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, у сумі, що не перевищує 165993 грн. 70 коп., відповідно до таблиці № 3 Додатку К1/1 до даної декларації, в 2008 році. ТОВ "Граніт ЛТД" фактично віднесло витрати до складу валових у сумі 0 грн. 00 коп., що також свідчить про дотримання підприємством норм пп. 8.7.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Дослідивши відображених у рядку 01.2 податкових декларацій "приріст балансової вартості запасів" показників за період з 01.04.2007 року по 30.09.2008 року, судом встановлено, що в порушення п.5.9 ст. 5 Закону позивачем занижено задекларовані показники на суму 9253,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову

За наслідками розгляду адміністративної справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач довів перед судом, а судовий експерт підтвердив законність спірного податкового повідомлення-рішення в частині 12568,76 грн. в т.ч. 8956,50 грн. - основний платіж та 3612,26 грн. - штрафні санкції.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 158-163, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

постановив:

Позовні вимоги задоволити частково.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000132340/0 від 30.01.2009 року ДПІ у Малинськомі районі в сумі 40471,25 грн. донарахованого податку на прибуток та в сумі 11410,88 грн. застосованих фінансових санкцій .

В решті позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 05 червня 2012 р.