КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-14122/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Пащенко К.С.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"05" червня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,
при секретарі - Стоцькому О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв»язку «Укрпошта»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2012 року у справі за адміністративним позовом Українського державного підприємства поштового зв»язку «Укрпошта»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києва по роботі з великими платниками податків про скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИЛА:
Українське державне підприємство поштового зв»язку «Укрпошта» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києва в якому просило визнати дії відповідача з приводу винесення податкових повідомлень-рішень від 01.07.2011р. протиправними у зв'язку з порушенням строків для їх винесення; визнати дії відповідача з приводу застосування 5-ти кратного розміру штрафних (фінансових) санкцій вказаних в податкових повідомленнях-рішеннях від 01.07.2011р. протиправними; скасувати податкові повідомлення - рішення від 01.07.2011 року №0001334210, № 0001304210, №0001314210, №0001324210.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Українське державне підприємство поштового зв»язку «Укрпошта»звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2012 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Крім того, позивач також просить поновити строк на апеляційне оскарження.
Оцінюючи обставини справи, що перешкоджали здійсненню процесуального права на апеляційне оскарження колегія суддів приходить до висновку, що заявник за таких обставин не мав реальної можливості своєчасно реалізувати право на апеляційне оскарження, а тому відсутні правові підстави окремо вирішувати питання щодо поновлення пропущеного строку.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що перевіркою господарських одиниць, що належать УДППЗ «Укрпошта», посадовими особами Славутської ОДПІ у Хмельницької області складено акти перевірки: №0023/22/14/23/21344146 від 18.03.2011 (№231/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення вимог п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невикористання режиму попереднього програмування найменування товару на печиво «Моя Люба»та заказні листи на реєстраторі розрахункових операцій з фіскальним №2214000975, а також невідповідності сум готівкових коштів у сумі 227,20 грн., яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; 0024/22/14/23/21344146 від 18.03.2011 (№232/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення: п.1, п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції на суму 32,00грн.; п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок не збереження фіскального звітного чеку Z-звіту №408 від 25.08.2010 в КОРО №221401086р/2; п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невідповідності сум готівкових коштів у сумі 4,02грн. сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; 0025/22/14/23/21344146 від 18.03.2011 (№233/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення вимог п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невідповідності сум готівкових коштів у сумі 78,60грн. сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; 0026/22/14/23/21344146 від 19.03.2011 (№234/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення: п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок незбереження фіскального звітного чеку Z-звіту №1235 в КОРО №22140091р/4; п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невикористання режиму попереднього програмування найменування товару на печиво «Моя Люба»на реєстраторі розрахункових операцій з фіскальним №2214000919; п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невідповідності сум готівкових коштів у розмірі 6966,84грн. сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
На підставі Акту №231/2665/42/21560045 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001304210 від 01.07.2011, яким до позивача застосовано штрафні (фінансова) санкції в сумі 1221,00грн.; Акту №232/2665/42/21560045 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001314210 від 01.07.2011, застосовано штрафні санкції в сумі 520,10грн.; Акту №233/2665/42/21560045 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001324210 від 01.07.2011, застосовано штрафні санкції в сумі 393,00грн.; Акту №234/2665/42/21560045 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001334210 від 01.07.2011, застосовано штрафні санкції в сумі 35259,20грн.
УДППЗ «Укрпошта», оскаржило вказані податкові повідомлень-рішення. За результатами оскарження, ДПА у м. Києві прийнято рішення про результати розгляду скарги №9112/10/25-214 від 13.09.2011, яким скасовано податкове повідомлення-рішення №0001334210 від 01.07.2011 в частині 85,00 грн., та залишено без змін решту податкових повідомлень-рішень.
Згідно п.п. 1, 2, 9, 11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.п.1, 4, 6 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання; п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
З аналізу п. 1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»видно, що вказане положення містить кілька складів правопорушень: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання.
При цьому, за змістом п. 1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»відповідні фінансові санкції за вчинення будь-якого з вказаних правопорушень застосовуються до суб'єктів господарювання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до п. 1.6 Положення про Хмельницьку дирекцію УДППЗ «Укрпошта», затвердженого наказом генерального директора №426 від 25.09.2006, Хмельницька дирекція УДППЗ «Укрпошта»не є юридичною особою і здійснює свою діяльність від імені УДППЗ«Укрпошта» в межах повноважень, наданих їй УДППЗ «Укрпошта»і закріплених цим положенням, а відтак не є окремим субєктом господарювання в розумінні ст.55 ГК України.
Відповідно до змісту загальних положень Статуту УДППЗ «Укрпошта», затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України №599 від 22.05.2008, УДППЗ «Укрпошта»є державним унітарним комерційним підприємством, що засноване на державній власності, до складу якого входять філіали-дирекції, які не є юридичними особами, здійснюють свою діяльність на підставі Положення про них.
В своїх висновках суд першої інстанції зазначив, що оскільки Хмельницька дирекція УДППЗ «Укрпошта»є філіалом УДППЗ «Укрпошта» без прав юридичної особи та не є самостійним субєктом господарювання, у випадку вчинення нею відповідних правопорушень фінансові санкції, передбачені ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», застосовуються до УДППЗ «Укрпошта».
Судом перщої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що до УДППЗ «Укрпошта»уже застосовувались штрафні санкції, встановлені п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», шляхом прийняття податкових повідомлень-рішень №0000444210 від 04.05.2011 та №0000664210 від 04.05.2011.,у звязку з порушенням вимог ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Таким чином суд першої інстанції прийшов до висновку, що СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП існували правові підстави для застосування до позивача фінансових санкцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», товарів (послуг), оскільки Актами перевірок від 24.06.2011 №231/2665/42/21560045, №232/2665/42/21560045, №233/2665/42/21560045, №234/2665/42/21560045 встановлені порушення вимог ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»були вчинені субєктом господарювання УДППЗ «Укрпошта»втретє, за які п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено застосування фінансових санкцій.
Судом першої інстанції вірно зазначено, щодо не прийняття посилань позивача на порушення відповідачем вимог п. 86.8 ст.86 ПК України, оскільки податкові повідомлення-рішення від 01.07.2011 року №0001334210, № 0001304210, №0001314210 та №0001324210 були винесені СДПІ у м.Києві по роботі з ВПП у десятиденний термін з моменту надходження до них, як до податкового органу, на обліку у якому перебуває УДППЗ «Укрпошта», актів фактичних перевірок від 24.06.2011 №231/2665/42/21560045, №232/2665/42/21560045, №233/2665/42/21560045, №234/2665/42/21560045.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанії, що СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП прийняв спірні податкові повідомлення-рішення від 01.07.2011 року №0001334210, № 0001304210, №0001314210, №0001324210 в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, а підстави для скасування вказаних рішень відсутні
Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене судова колегія вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими та доведеними належними доказами по справі, ухвалене судом першої інстанції рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв»язку «Укрпошта»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Ухвала складена в повному обсязі 11.06.2012р.
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Твердохліб В.А.
Костюк Л.О.