Ухвала суду № 24590800, 25.05.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2012
Номер справи
2а/1270/2019/2012
Номер документу
24590800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Цицюра О. О.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2012 року справа №2а/1270/2019/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів: Лях О.П., Попова В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Армопласт» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 р. у справі № 2а/1270/2019/2012 за позовом прокурора міста Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Приватного акціонерного товариства «Армопласт» про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2011 року в сумі 58227,41 грн ,-

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор міста Сєвєродонецька Луганської області звернувся до суду із позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Приватного акціонерного товариства «Армопласт» про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2011 року в сумі 58227,41 грн.

Свої вимоги, позивач обґрунтовує тим, що відповідач не сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим станом на 01.02.2012 року у нього за грудень 2011 р. утворилася заборгованість перед ПФУ, яка складає 58227,41 грн. (борг виник за період з 01.01.2012 р. по 31.01.2012 року). Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку на адресу відповідача направлено вимогу № Ю-397/ від 01.02.2012 року з повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач отримав вимогу 08.02.2012 року, але до теперішнього часу борг в добровільному порядку не сплатив. Прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2011 р. в сумі 58227, 41 грн. на користь позивача.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 р. у справі № 2а/1270/2019/2012 позовні вимоги задоволено.

Стягнуто з Приватного акціонерного товариства «Армопласт» на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2011 року в сумі 58227,41 грн., згідно вимоги № ю-397 від 01.02.2012 р.

З рішенням суду першої інстанції відповідач не погодився, звернувся із апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 р, направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції. В апеляції зазначає, що позивач повинен звернутися з вимогою, яка є виконавчим документом до територіальних органів Державної виконавчої служби, натомість прокурор звернувся з позовом до суду, отримавши рішення якого Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку, може отримати виконавчий лист, для примусового виконання рішення суду. Таким чином, на думку позивача, виникає ситуація, коли для виконання стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування буде існувати два виконавчих документа. Також в матеріалах справи є рішення № 696 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 03.11.2011 р. , з якого є зрозумілим, що пеня та штраф зараховано за період з 22.08.2011 р. по 22.09.2011 р., у той же час у позові мова йде про заборгованість за січень 2012 р.

Згідно до вимог ч. 1 ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг,вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Приватне акціонерне товариства «Армопласт» (код ЄДРПОУ 04681296) 30.07.1996 р. зареєстровано, як юридична особа виконавчим комітетом Северодонецької міської ради, до 01.01.2011 р. зареєстровано в УПФУ Северодонецьку Луганської області в якості платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 08.07.2010 р. є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідач в порушення норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим станом на 01.02.2012 року за грудень 2011 р. за ним рахується заборгованість по сплаті єдиного внеску в сумі 58227,41 грн. У тому числі: 50019,79 грн. - внески, 6253,10 - фінансова санкція, 1954,52 грн. - пеня, що підтверджується карткою особового рахунку платника (а.с. 15, 16, 17), розрахунком фінансової санкції та пені по особовому рахунку (а.с. 19).

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Згідно із частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідач повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі єдиний внесок.

Статтею 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», серед іншого встановлено:

- рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами;

- положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

- суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів;

- територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату;

- вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом;

- платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею;

- у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики;

- у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки;

- у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Із матеріалів спрви вбачається, що позивачем направлено відповідачу вимогу про сплату боргу № Ю 397 від 01.02.2012 року, яка отримана відповідачем 08.02.2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Зазначена вимога відповідачем не оскаржена, дані про добровільну сплату відповідачем заборгованості зі сплати єдиного внеску за грудень 2011 р. в матеріалах справи відсутні, а тому суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд апеляційної інстанції не приймає в якості доказів посилення відповідача на можливість виникнення ситуація, коли для виконання стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування буде існувати два виконавчих документа з огляду на наступне.

Так, відповідно до вимог абз. 6 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Абзацом 7 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Із наведених норм закону вбачається, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, то територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки, при цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються, а тому доводи відповідача щодо існування двох виконавчих документів безпідставні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Армопласт» - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 р. у справі № 2а/1270/2019/2012- залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддів: С.В. Жаботинська

О.П. Лях

В.В. Попов