Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/5992/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 20 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретарі Піскурєвій Ю.А.
за участю представників: позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 17.05.2012 року № б/н), відповідача - не з'явились, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 135 097,38 грн., надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 201 846,62 грн., надходження від скидів у водні об'єкти у розмірі 101 047,78 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 7 300,11 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Торезька об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (далі - Торезька ОДПІ, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 309 895,44 грн., надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 201 846,62 грн., надходження від скидів у водні об'єкти у розмірі 101 047,78 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 7 300,11 грн. з державного підприємства «Сніжнеантрацит» (далі - ДП «Сніжнеантрацит», відповідач).
Позивач уточнив позовні вимоги в частині зменшення податкового боргу з забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 135 097,38 грн., в іншій частині позовні вимоги залишені без змін, про що подав у судове засідання заяву про зменшення позовних вимог.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має наступну заборгованість: по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 135 097,38 грн., надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 201 846,62 грн., надходження від скидів у водні об'єкти у розмірі 101 047,78 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 7 300,11 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань на підставі поданих податкових розрахунків та декларацій. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача наведені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду 30.05.2012 року надав клопотання про розгляд справи без участі його представника. Також відповідач надав заяву, у якій позовні вимоги у розмірі 445291,89 грн. визнав повністю.
Разом з визнанням позову відповідач надав заяву від 30.05.2012 року № 14/3-34-10-2206, у якій просив встановити у рішенні наступний порядок його виконання - шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 36 (тридцять шість) місяців:
- по збору за забруднення навколишнього природного середовища: з травня 2012 року по квітень 2013 року по 1000,00 грн. щомісяця; з травня 2013 року по березень 2015 року по 5 130,00 грн. щомісяця; у квітні 2015 року - 5 107,38 грн.
- по надходженню від викидів в атмосферне повітря: з травня 2012 року по квітень 2013 року по 1000,00 грн. щомісяця; з травня 2013 року по березень 2015 року по 8 000,00 грн. щомісяця; у квітні 2015 року - 5 846,62 грн.
- по надходженню від скидів у водні об'єкти: з травня 2012 року по квітень 2013 року по 1000,00 грн. щомісяця; з травня 2013 року по березень 2015 року по 3 800,00 грн. щомісяця; у квітні 2015 року - 1 647,78 грн.
Представник позивача не заперечував проти вказаної заяви та стягнення коштів протягом наведеного вище строку.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 292270 державне підприємство «Сніжнеантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради 02.09.2003 року за № 1 278 120 0000 000018; ідентифікаційний код - 31906124, місцезнаходження: 86500, Донецька область, м. Сніжне, вул. Леніна, 32.
1. Щодо стягнення суми податкового боргу з податку на додану вартість.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Сніжнеантрацит» має податкову заборгованість у зв'язку з несплатою самостійно нарахованих грошових зобовьязань:
По збору за забруднення навколишнього середовища згідно податкового розрахунку від 15.01.2010 року № 20037 у розмірі 135 094,38 грн. Дата виникнення податкового боргу - 19.02.2010 року.
Надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 201 846,62 грн., у т.ч. - основний платіж - 200306,76 грн.; штрафні санкції - 1142,14 грн., пеня - 397,72 грн., а саме: по основному платежу: згідно декларації від 09.08.2011 року № 18216 у розмірі 59 432,28 грн.; згідно декларації від 14.10.2011 року № 9008535084 у розмірі 35 184,53 грн.; згідно декларації від 27.01.2012 року № 9014490710 у розмірі 46 858,90 грн.; згідно декларації від 12.04.2012 року № 9018548711 у розмірі 58 831,05 грн.; штрафні санкції у сумі 1 142,14 грн. та пеня у сумі 397,72 грн. нараховані по декларації від 09.08.20011 року № 18216.
Надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 101 047,78 грн., а саме: згідно декларації від 09.08.2011 року № 18216 у розмірі 33722,30 грн.; згідно декларації від 14.10.2011 року № 9008535084 у розмірі 29 987,99 грн.; згідно декларації від 27.01.2012 року № 9014490710 у розмірі 27 152,25 грн.; згідно декларації від 12.04.2012 року № 9018548711 у розмірі 19 813,69 грн.
Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 7 300,11 грн., у т.ч. - основний платіж в сумі 7 247,70 грн., штрафні санкції - 38,87 грн., пеня в сумі 13,54 грн., а саме: по основному платежу: згідно декларації від 09.08.2011 року № 18216 у розмірі2 729,91 грн.; згідно декларації від 14.10.2011 року №9008535084 у розмірі 943,06 грн.; згідно декларації від 27.01.2012 року № 9014490710 у розмірі 2 788,25 грн.; згідно декларації від 12.04.2012 року № 9018548711 у розмірі 1 061,88 грн.; штрафні санкції у сумі 38,87 грн. та пеня у сумі 38,87 грн. нараховані по декларації від 09.08.20011 року № 18216.
Всього податкова заборгованість ДП «Сніжнеантрацит» становить у розмірі 445291,89 грн.
Про існування заборгованості у наведеній сумі у ДП «Сніжнеантрацит» свідчить роздруківки карток облікового рахунку з наведених податків відповідача, наданих до матеріалів справи Торезькою ОДПІ.
Документи, що надані до матеріалів справи позивачем свідчать про існування безперервної заборгованості у ДП «Сніжнеантрацит». Так, з метою погашення такої заборгованості відповідачем приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, боржнику направлялися перша та друга податкові вимоги (відповідно, від 01.04.2002 року № 1/172 та від 03.06.2002 року № 2/331.
Також, з матеріалів справи вбачається, що активи ДП «Сніжнеантрацит» знаходяться у податковій заставі в Торезькій ОДПІ на підставі ст. 88 та ст. 89 Податкового кодексу України, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 05.01.2012 року № 34530703.
Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
З пояснень представника позивача судом встановлено, що зазначені вище податкові вимоги та дії податкового органу щодо застосування податкової застави майна відповідача не оскаржувались підприємством у адміністративному чи судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковим кодексом України (далі - ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, грошове зобов'язання у розмірі 445291,89 грн., що не сплачені в установлені строки є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Наведені розрахунки податкового боргу відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнані.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу відповідач визнав в повному обсязі, що підтверджується письмовою заявою, підстави для неприйняття якої у суду відсутні, але станом на день розгляду цього спору сума боргу у розмірі 445291,89 грн. відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
2. Відносно встановлення судом порядку виконання судового рішення - шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 36 місяців.
За приписами ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Виходячи із наданих документів суд вважає, що фінансовий стан ДП «Сніжнеантрацит» не дозволяє на теперішній час виконати рішення суду в повному обсязі, оскільки на підприємстві рахується значна заборгованість зі сплати коштів перед фондами, бюджетом, заробітної плати, яка збільшиться у випадку виконання постанови суду.
Відповідач також зазначив, що згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 538 ДП «Сніжнеантрацит» включено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно вимогам Закону України від 23.06.2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Заборгованість ДП «Сніжнеантрацит» зі сплати податків складається з заборгованості, яка не підпадає під дію зазначеного Закону, при цьому, вже є відкриті виконавчі провадження про стягнення заборгованості та виконавчою службою прийняті постанови про арешт коштів ДП «Сніжнеантрацит». Отже, погашення спірного податкового боргу може привести до ще більшого погіршення фінансового становища підприємства.
З урахуванням наведених доводів та обставин суд разом із задоволенням позовних вимог Торезької ОДПІ про стягнення з ДП «Сніжнеантрацит» податкової заборгованості по збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 135 094,38 грн., з надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 201 846,62 грн. та з надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 101 047,78 грн. (всього 437 991,78 грн.), вважає необхідним встановити наступний порядок виконання судового рішення - шляхом розстрочення його виконання строком на 36 (тридцять шість) місяців, що у значній мірі дозволить підприємству вирішити питання з поліпшення фінансового стану та ліквідації заборгованості перед фондами і державним бюджетом України, а саме:
- по збору за забруднення навколишнього природного середовища: з травня 2012 року по квітень 2013 року по 1000,00 грн. щомісяця; з травня 2013 року по березень 2015 року по 5 130,00 грн. щомісяця; у квітні 2015 року - 5 107,38 грн.
- по надходженню від викидів в атмосферне повітря: з травня 2012 року по квітень 2013 року по 1000,00 грн. щомісяця; з травня 2013 року по березень 2015 року по 8 000,00 грн. щомісяця; у квітні 2015 року - 5 846,62 грн.
- по надходженню від скидів у водні об'єкти: з травня 2012 року по квітень 2013 року по 1000,00 грн. щомісяця; з травня 2013 року по березень 2015 року по 3 800,00 грн. щомісяця; у квітні 2015 року - 1 647,78 грн.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 135 097,38 грн., надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 201 846,62 грн., надходження від скидів у водні об'єкти у розмірі 101 047,78 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 7 300,11 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків, обслуговуючих державне підприємство «Сніжнеантрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 31906124, місцезнаходження: 86500, Донецька область, м. Сніжне, вул. Леніна, 32) в бюджет України податковий борг у розмірі 445291,89 грн. (чотириста сорок п'ять тисяч двісті дев'яносто одна грн. 89 коп.), у тому числі:
- По збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 135 094,38 грн. (код платежу 19050200, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34686453, р/р 33114329700078);
- Надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 201 846,62 грн., у т.ч. - основний платіж - 200306,76 грн.; штрафні санкції - 1142,14 грн., пеня - 397,72 грн. (код платежу 19010100, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34686453, р/р 33115362700078);
- Надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 101 047,78 грн. (код платежу 19010200, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34686453, р/р 33114363700078);
- Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 7 300,11 грн., у т.ч. - основний платіж в сумі 7 247,70 грн., штрафні санкції - 38,87 грн., пеня в сумі 13,54 грн. (код платежу 19010300, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34686453, р/р 33113364700078).
Встановити наступний порядок виконання судового рішення в частині стягнення податкового боргу в сумі 437 991,78 грн.:
стягнути з державного підприємства «Сніжнеантрацит» податкову заборгованість у розмірі 437 991,78 грн. (чотириста тридцять сім тисяч дев'ятсот дев'яносто одна грн. 78 коп.):
- щомісячно в період червня 2012 року по квітень 2022 року рівними частками по 53 954,75 грн. (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот п'ятдесят чотири грн. 75 коп.);
- у травні 2022 року - 53 955,01 грн. (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять грн. 01 коп.).
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 30 травня 2012 року. Повний текст постанови виготовлений 3 червня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.