Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/5773/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15 год. 40 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретарі Піскурєвій Ю.А.
за участю представників: позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 17.05.2012 року № б/н), відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 03.01.2012 року № 1-04/01-6), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Торезької державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 6 474 570,26 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Торезька об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (далі - Торезька ОДПІ, позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 6 474 570,26 грн. з державного підприємства «Торезантрацит» (далі - ДП «Торезантрацит», відповідач).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість з податку на додану вартість у загальному розмірі 6 474 570,26 грн., яка виникла згідно рішень про скасування розстрочки податкового боргу від 26.04.2012 року № 1с/19-113, від 07.05.2012 року № 3с/19-113, від 07.05.2012 року № 5с/19-113, від 07.05.2012 року № 6с/19-113, податкового повідомлення-рішення від 04.04.2012 року № 000041502. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача наведені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги визнав, про що представник відповідача надав у судовому засіданні відповідну заяву.
Разом з визнанням позову відповідач надав заяву від 28.05.2012 року № 1-04/01-869, у якій просив встановити у рішенні наступний порядок його виконання - шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 120 (сто двадцять) місяців.
Представник позивача не заперечував проти вказаної заяви та стягнення коштів протягом наведеного вище строку.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 294811 державне підприємство «Торезантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Торезької міської ради 29.04.2003 року за № 1 264 120 0000 000010; ідентифікаційний код - 32366906, місцезнаходження: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, 88. ДП «Торезантрацит» перебуває на податковому обліку в Торезькій ОДПІ з 08.05.2003 року № 32.
1. Щодо стягнення суми податкового боргу з податку на додану вартість.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з невиконанням ДП «Торезантрацит» не виконуються умови договору про розстрочення грошових зобов'язань, Торезькою ОДПІ винесені наступні рішення про скасування розстрочення грошових зобов'язань:
- від 26 квітня 2012 року № 1с/19-113 - скасовано Рішення Торезької ОДПІ від 30 січня 2012 року № 4/24-113 про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 3 000 000,00 грн.;
- від 7 травня 2012 року № 3с/19-113 - скасовано Рішення Торезької ОДПІ від 26 березня 2012 року № 14/19-1 про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 3 000 000,00 грн.;
- від 7 травня 2012 року № 5с/19-113 - скасовано Рішення Торезької ОДПІ від 30 березня 2012 року № 23/19-1 про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 3 000 000,00 грн.;
- від 7 травня 2012 року № 6с/19-113 - скасовано Рішення Торезької ОДПІ від 30 березня 2012 року № 24/19-1 про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 2 000 000,00 грн.
Також Торезькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 04.04.2012 року № 0000041502 про застосування до ДП «Торезантрацит» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20% від суми грошового зобов'язання у розмірі 473 751,92 за порушення граничного строку сплати - в сумі 94 750,39 грн.
Всього податкова заборгованість ДП «Торезантрацит» по податку на додану вартість становить у розмірі 6 474 570,26 грн.
Про існування заборгованості у наведеній сумі у ДП «Торезантрацит» свідчить роздруківка картки облікового рахунку з податку на додану вартість відповідача, наданих до матеріалів справи Торезькою ОДПІ.
Документи, що надані до матеріалів справи позивачем свідчать про існування безперервної заборгованості у ДП «Торезантрацит». Так, з метою погашення такої заборгованості відповідачем приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, боржнику направлялися перша та друга податкові вимоги (відповідно, від 04.06.2003 року № 1/72 та від 08.07.2003 року № 2/80.
Також, з матеріалів справи вбачається, що рішенням від 07.08.2003 року № 75/24-013-21 керівником Торезької ОДПІ застосовані заходи щодо погашення податкового боргу відповідачем за рахунок стягнення його активів. Так, активи ДП «Торезантрацит» знаходяться у податковій заставі в Торезькій ОДПІ на підставі пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення заборгованості), про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 31.05.2010 року № 27305323.
Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
З пояснень представників сторін судом встановлено, що зазначені вище податкове повідомлення-рішення, податкові вимоги та дії податкового органу щодо застосування податкової застави майна відповідача не оскаржувались підприємством у адміністративному чи судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Так, приписами статі 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст. 200 ПКУ). При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст. 200).
У відповідності до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1. ст. 203 ПКУ). Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 ПКУ).
Пунктом 309.2 статті 309 ПКУ встановлено, що платники податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковим кодексом України (далі - ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, грошове зобов'язання у розмірі 6 474 570,26 грн., що не сплачені в установлені строки є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Наведені розрахунки податкового боргу відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнані.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу відповідач визнав в повному обсязі, що підтверджується письмовою заявою, підстави для неприйняття якої у суду відсутні, але станом на день розгляду цього спору сума боргу у розмірі 6 474 570,26 грн. відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
2. Відносно встановлення судом порядку виконання судового рішення - шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 60 місяців.
За приписами ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Виходячи із наданих документів суд вважає, що фінансовий стан ДП «Торезантрацит» не дозволяє на теперішній час виконати рішення суду в повному обсязі, оскільки на підприємстві рахується значна заборгованість зі сплати коштів перед фондами, бюджетом, заробітної плати, яка збільшиться у випадку виконання постанови суду.
Відповідач також зазначив, що згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 538 ДП «Торезантрацит» включено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно вимогам Закону України від 23.06.2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Заборгованість ДП «Торезантрацит» зі сплати податків складається з заборгованості, яка не підпадає під дію зазначеного Закону, при цьому, вже є відкриті виконавчі провадження про стягнення заборгованості та виконавчою службою прийняті постанови про арешт коштів ДП «Торезантрацит». Отже, погашення спірного податкового боргу може привести до ще більшого погіршення фінансового становища підприємства.
З урахуванням наведених доводів та обставин суд разом із задоволенням позовних вимог Торезької ОДПІ про стягнення з ДП «Торезантрацит» заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 6 474 570,26 грн., вважає необхідним встановити наступний порядок виконання судового рішення - шляхом розстрочення його виконання строком на 120 (сто двадцять) місяців, що у значній мірі дозволить підприємству вирішити питання з поліпшення фінансового стану та ліквідації заборгованості перед фондами і державним бюджетом України, а саме: щомісячно в період з червня 2012 року по квітень 2022 року по 53 954,75 грн.; у травні 2022 року - 53 955,01 грн.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Торезької державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 6 474 570,26 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків, обслуговуючих державне підприємство «Торезантрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 32366906, місцезнаходження: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, 88) в бюджет України на р/р 31110029700084 в головному управлінні Державної казначейської служби України в Донецькій області, ЄДРПОУ 34687305, МФО 834016, податковий борг з податку на додану вартість в сумі 6 474 570,26 грн. (шість мільйонів чотириста сімдесят чотири тисячі п'ятсот сімдесят грн. 26 коп.), у тому числі: основний платіж у розмірі 6 272 016,49 грн., штрафні санкції у розмірі 111 072,98 грн., пеня у розмірі 91 480,79 грн.
Встановити наступний порядок виконання судового рішення:
стягнути з державного підприємства «Торезантрацит» податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 6 474 570,26 грн. (шість мільйонів чотириста сімдесят чотири тисячі п'ятсот сімдесят грн. 26 коп.):
- щомісячно в період червня 2012 року по квітень 2022 року рівними частками по 53 954,75 грн. (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот п'ятдесят чотири грн. 75 коп.);
- у травні 2022 року - 53 955,01 грн. (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять грн. 01 коп.).
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 28 травня 2012 року. Повний текст постанови виготовлений 1 червня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.