Справа № 1111/3536/12
2-а/1111/388/12
ПОСТАНОВА
25.05.2012 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого: Циганаш І.А.
при секретарі: Притула О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,-
В с т а н о в и в :
Позивач звернувся з вищевказаним позовом, вказуючи, що до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради 31.01.2007 року звернулася ОСОБА_1 із заявою на призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги. Одержувачем соціальних послуг була її мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно з протоколом 650054 від 22.02.2007 року відповідачу була призначена компенсація за надання соціальних послуг за період з 31.01.2007 року по 28.09.2033 року, а виплачено з 31.01.2007 року по 30.04.2010р. Управлінням праці та соціального захисту населення ОСОБА_1 письмово попереджено, що вона зобов'язується вчасно повідомити про припинення надання соціальних послуг або інші причини, що випливають на призначення компенсаційної виплати. Звернувшись 26.05.2010 року до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради за державною допомогою на дітей одиноким матерям, відповідач надала з усіма необхідними документами належним чином завірену ксерокопію трудової книжки, згідно з якою виявлено, що ОСОБА_1 з 03.12.2009 року прийнята на роботу до Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів, а управління про даний факт не повідомила, у зв'язку з чим виникла переплата бюджетних коштів в розмірі 550,80 грн. за період з 03.12.2009 року по 30.01.2010р. Управління 21.06.2010 року повідомило відповідача про надміру виплачені кошти в розмірі 550,80 грн., а також неодноразово спеціалістами управління в телефонному режимі повідомлялось відповідачу про необхідність сплати надміру виплачених коштів компенсації. Враховуючи майновий стан ОСОБА_1, їй надано термін для повернення переплачених грошей до 01 серпня 2011 року. На даний час відповідачка кошти до бюджету не повернула. Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради був пропущений строк звернення до суду у зв'язку з тим, що відповідач досить тривалий час обіцяла управлінню повернути надміру виплачені кошти в добровільному порядку, але цього так і не зробила, хоча їй був наданий досить тривалий період для сплати заборгованості. Спеціалісти управління в свою чергу, враховуючи скрутне матеріальне становище відповідача та те, що вона є одинокою матір'ю, йшли їй на зустріч та вірили обіцянкам, що призвело до пропущення управлінням строку звернення до суду за захистом прав та інтересів держави. Просить визнати причину пропуску строку звернення до суду поважною та поновити управлінню строк для звернення до адміністративного суду; стягнути з відповідача кошти в розмірі 550,80 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, про час та місце слухання справи повідомлена належним чином, до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про час та місце слухання справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно ч. 1 п. 5 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. N 558 непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що компенсація призначається і виплачується органом праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради з заявою від 31 січня 2007 року про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг, в заяві зазначила, що не працює у зв'язку з доглядом за своєю матір'ю, яка являється інвалідом І групи та зобов'язалася вчасно повідомити про припинення надання соціальних послуг або інші причини, що впливають на призначення компенсаційної виплати ( а.с. 5, 6 ).
З протоколу 650054 від 22.02.2007 року ОСОБА_1 була призначена компенсація за надання соціальних послуг на період з 31.01.2007 року по 28.09.2033р. ( а.с. 7 ), виплачено відповідачу компенсації було за період з 31.01.2007 року по 30.04.2010р.
Згідно копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що остання 03.12.2009 року була прийнята на роботу до Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів на посаду дорожнього робітника ІV розряду ( а.с. 9 ).
Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради на ім'я ОСОБА_1 направлено повідомлення №650054/13 від 21.06.2010 року про повернення переплаченої суми у розмірі 550,80 грн., яку необхідно перерахувати на рахунок Управління до 01.08.2011 року ( а.с. 8 ).
Відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. N 558 фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1, 2 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Питання про поновлення чи продовження пропущеного строку суд вирішує в порядку письмового провадження чи в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду клопотання.
Приймаючи до уваги те, що Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради був пропущений строк звернення до суду в зв'язку з тим, що відповідач тривалий час обіцяла повернути надміру виплачені кошти в добровільному порядку, управлінням для цього було надано їй тривалий час, однак відповідач в добровільному порядку не повернула надміру сплачені кошти, що підтверджується доповідними записками від 22.06.2010 року, 10.11.2010 року, 29.09.2011 року, 15.12.2011 року, 16.03.2012 року ( а.с. 22-26 ), тому суд вважає за можливе поновити Управлінню праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради пропущений строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Враховуючи вищевикладене та те, що з 03.12.2009 року відповідач була прийнята на роботу, про що не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради, у зв'язку з чим виникла переплата бюджетних коштів у розмірі 550,80 грн. за період з 03.12.2009 року по 30.01.2010 року, тому суд вважає можливим позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради задовольнити.
Відповідно до ст. ст. 87, 94 КАС України з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір на користь держави у розмірі 107,30 грн.
На підставі викладене, керуючись ст.ст. 6, 7, 71, ч.1 ст. ст. 94, 99-102, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -
П о с т а н о в и в :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити в повному обсязі.
Поновити Управлінню праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 надміру виплачені кошти в розмірі 550,80 грн. на користь Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради ( р/р 35414005002044 ГУДКУ в Кіровоградській області МФО 823016, код 03197629 КФК 090412 ).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 107,30 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом 10 (десяти ) днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда Циганаш