КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-7818/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б.
Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
У Х В А Л А
Іменем України
"26" квітня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Літвіної Н.М.,
суддів Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної податкової адміністрації України та Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 серпня 2011 року у справі за адміністративним позовом Благодійного фонду «Св. Миколи Чудотворця» до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, третя особа - Державна податкова адміністрація України про скасування податкового повідомлення - рішення ,-
В С Т А Н О В И В :
В червні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, третя особа - Державна податкова адміністрація України про скасування податкового повідомлення -рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 серпня 2011 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення - рішення від 03 березня 2011 року №0000172320 та від 03 березня 2011 року №0000182320, винесені ДПІ у Подільському районі м. Києва.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач та третя особа звернулися з апеляційною скаргою, в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва проведено позапланову виїзну перевірку БФ «Св. Миколи Чудотворця»з питань використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням за період з 01 вересня 2010 року по 09 лютого 2011 року, за результатами якої складено Акт від 16 лютого 2011 року №41/23-205/36866060.
Відповідно до вказаного Акту перевіркою встановлено порушення позивачем вимог ст. 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року №1192-XIV (зі змінами та доповненнями); п. п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 22 травня 1997 року №283/97-ВР (зі змінами та доповненнями) в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 168 581, 40 грн., в т.ч. за III квартал 2010 року - на 44 761, 30 грн., IV квартал 2010 року - на 123 820, 10 грн.; п. 4.1 та п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03 квітня 1997 року №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість, в періоді, що перевірявся, на загальну суму 23 274, 30 грн., в т.ч. за листопад 2010 року - на 23 274, 30 грн.
На підставі Акту перевірки, Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення від 03 березня 2011 року №0000172320, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 220 726, 76 грн., в тому числі за основним платежем - 168 581, 40 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 42 145, 36 грн. та податкове повідомлення-рішення від 03 березня 2011 року №0000182320, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 29 092, 88 грн., в тому числі за основним платежем - 23 274, 30 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 5 818, 58 грн.
Не погоджуючись з прийнятими повідомленнями-рішеннями, позивачем було оскаржено їх в адміністративному порядку, скарги були залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до витягу з протоколу Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за №26/ГД-2946/К від 19 серпня 2010 року було визначено отримувача вантажу гуманітарної допомоги БО «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця», склад вантажу (одяг, взуття, сумки, ремні, краватки, шарфи, тканина, постіль, білизна), вага (кг) 39 870 (нетто), країна відправника донор - США Rich Frog Toys, Inc, супровідні документи - дарчий документ від 28 липня 2010 року, інвойс від 28 липня 2010 року № № U-018-10, U-019-10, U-020-10, план розподілу, листи набувачів, лист Мінпраці.
Відповідно до ВМД № №901280, 901297, 901302 БО «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця»було отримано благодійну допомогу.
Згідно до звітів розподілу гуманітарної допомоги з США від 06 вересня 2010 року, 10 вересня 2010 року, 17 вересня 2010 року, вантажі були передані організаціям, що надають благодійну допомогу особам, що її потребують, що підтверджується наявними в матеріалах справи накладними та довіреностями.
Відповідно до витягу з протоколу Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за №26/ГД-2954/К від 16 вересня 2010 року було визначено отримувача вантажу гуманітарної допомоги БО «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця», склад вантажу (одяг, взуття, сумки, постільна білизна), вага (кг) 39 950 (нетто), країна відправника донор - США Rich Frog Toys, Inc, супровідні документи - дарчий документ від 09 вересня 2010 року, інвойс від 09 вересня 2010 року № № U-021-10, U-022-10, U-023-10, план розподілу, листи від набувачів.
Вказаний вантаж відповідно до ВМД № №901323, 901330, 901374 було отримано БО «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця».
У відповідності до звіту розподілу гуманітарної допомоги з США від 04 жовтня 2010 року, 07 жовтня 2010 року, 29 жовтня 2010 року, вантажі були передані організаціям, що надають благодійну допомогу особам, що її потребують, що підтверджується наявними в матеріалах справи накладними та довіреностями.
Відповідно до витягу з протоколу Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за №26/ГД-2956/К від 07 жовтня 2010 року було визначено отримувача вантажу гуманітарної допомоги БО «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця», склад вантажу (одяг, взуття, сумки, тканина, посуд), вага (кг) 39 770 (нетто), країна відправника донор - США Rich Frog Toys, Inc, супровідні документи - дарчий документ від 30 вересня 2010 року, інвойс від 30 вересня 2010 року № № U-024-10, U-025-10, U-026-10, план розподілу, листи від набувачів.
Вказаний вантаж відповідно до ВМД № №901346, 901344, 901357 було отримано БО «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця».
Відповідно до звіту розподілу гуманітарної допомоги з США від 18 жовтня 2010 року, 19 жовтня 2010 року, 19 жовтня 2010 року, вантажі були передані організаціям, що надають благодійну допомогу особам, що її потребують, що підтверджується наявними в матеріалах справи накладними та довіреностями.
Відповідно до витягу з протоколу Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за №26/ГД-11411 від 21.10.2010 р. було визначено отримувача вантажу гуманітарної допомоги Благодійну організацію «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця», склад вантажу (одяг, взуття, сумки, білизна, тканина, постільна білизна), вага (кг) 39980 (нетто), країна відправника донор - США Rich Frog Toys, Inc, супровідні документи - дарчий документ від 15.10.10 р. інвойс від 15.10.10 №№ U-027-10, U-028-10, U-029-10, план розподілу, лист від набувачів.
У відповідності до ВМД № №901387, 901406 БО «Благодійний фонд «Св. Миколи Чудотворця»було отримано благодійну допомогу.
Відповідно до звіту розподілу (U-027-10, U-029-10,) гуманітарної допомогу з США, вантажі були передані організаціям, що надають благодійну допомогу особам, що її потребують, що підтверджується наявними в матеріалах справи накладними та довіреностями.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно до витягів з протоколів Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, ВМД, планів розподілу гуманітарної допомоги, звітів розподілів гуманітарної допомога, накладних, довіреностей вбачається, що позивач отримав вантаж (гуманітарну допомогу) та передав організація, які визначені у планах розподілу гуманітарної допомоги та звітів розподілу гуманітарної допомоги.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації».
Частиною 1 ст. 6 Закону встановлено, що гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування.
Згідно до абз. 3 п. п. 3.2.5 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР - не є об'єктом оподаткування операції з імпорту майна як технічної або благодійної (гуманітарної) допомоги згідно з нормами міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або відповідно до закону.
Згідно до п. 5.1.21 п. 5.1 ст. 5 вказаного Закону - звільняються від оподаткування операції з подання благодійної допомоги, а саме безоплатна передача товарів (робіт, послуг) особам, визначеним абзацами "а", "б" і "е" підпункту 7.11.1 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з метою їх безпосереднього використання у благодійницьких цілях, а також операції з безоплатної передачі таких товарів (робіт, послуг) набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства. Під безоплатною передачею слід розуміти поставку товарів (робіт, послуг) набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій їх вартості з боку таких отримувачів або інших осіб. Порушення цього правила прирівнюється до навмисного ухилення від оподаткування особою, яка надає такі товари (послуги). Правила маркування товарів, отриманих як благолійна допомога, що унеможливлюють продаж або інші види відчуження таких товарів за відсутності такого маркування, та порядок розподілу таких товарів, а також контролю за цільовим розподілом благодійної допомоги у вигляді конкретно наданих послуг встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. п. «а»п. п. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»- ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є: благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України «Про об'єднання громадян», науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями.
Відповідно до п. п. 7.11.3 п. 7.11 ст. 7 Закону - від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Як встановлено судом першої інстанції, БФ «Св. Миколи Чудотворця»- це самокерована благодійна, безприбуткова організація, що цілеспрямовано займається відродженням ідеалів загальнолюдського гуманізму та християнського милосердя, оволодінням історичною культурною спадщиною Українського народу, вихованням у громадян та молоді високої моралі.
Основною метою фонду є благодійна діяльність, благодійна допомога фізичним та юридичним особам.
Таким чином, доходи отримані позивачем у вигляді гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»- відповідні комісії з питань гуманітарної допомоги та органи державної податкової служби здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням.
Згідно до ч. ч. 4, 5 ст. 11 зазначеного Закону - бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону - якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.
Зі змісту зазначених норм права вбачається, що якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, а також у разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання такої допомоги, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.
Таким чином законодавством чітко передбачено, що гуманітарна допомога вважається доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України, тільки у випадку її використання не за цільовим призначенням та у разі відсутності обліку щодо її отримання та цільового використання.
Підпунктом 1.1 п. 1 наказу Міністерства фінансів України «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги»№ 298 від 14 грудня 1999 року - передача отримувачами коштів і предметів гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо).
Отже, передача гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо), що й було надано податковому органу.
Чинним законодавством не встановлено жодних додаткових вимог щодо оформлення передачі гуманітарної допомоги.
Крім того, позивач звернувся з проханням про роз'яснення вимог щодо проведення благодійних акцій присвячених релігійним святам до Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів.
Комісією було надано роз'яснення, що згідно Закону України «Про гуманітарну допомогу»збір та оприлюднення інформації про вірян, які отримали гуманітарну/благодійну допомогу під час проведення благодійних акцій не передбачено (копія листа міститься в матеріалах справи).
Як вбачається з матеріалів справи, вся гуманітарна допомога була роздана згідно з планами - розподілу , затвердженими Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, а рішення зазначеної комісії є остаточним.
Крім того, позивачем було надано податковому органу документи з інформацією про отримання та використання гуманітарної допомоги помісячно та за рік.
Відповідно до ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції належним чином дослідив, що облік отримання гуманітарної допомоги позивачем вівся належним чином, а сама вона була використана відповідно до цільового використання.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Державної податкової адміністрації України та Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 серпня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.