Постанова № 24334720, 24.04.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2012
Номер справи
2а/2370/7230/2011
Номер документу
24334720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/7230/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Геращенко В.В.

Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"24" квітня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Маслія В.І.

Чаку Є.В.

при секретарі: Роговській В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Селена»до Державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року адміністративний позов ТОВ «Селена»до ДПІ у Черкаському районі Черкаської області про скасування податкового повідомлення-рішення -задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, відповідачем проведена позапланова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2008 року по 30 червня 2010 року.

За результатами такої перевірки складений акт № 334/23-010/31537129 від 20 грудня 2010 року, в якому зафіксовано, зокрема, порушення позивачем вимог пп. 4.1.1, 4.1.6 статті 4 пп. 5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3, пп. 5.7.1 п. 5.7 статті 5, пп. 8.1.4 п. 8.1, пп. 8.3.1, 8.3.2 п. 8.3, пп. 8.4.5 п. 8.4, пп. 8.6.1 п. 8.6, пп. 8.7.1 п. 8.7. статті 8, пп. 11.2.1, 11.2.3 п.11.2, пп. 11.3.1 п. 11.3 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого позивач занизив податок на прибуток за 1 квартал 2008 року на суму 13 850, 00 грн., півріччя 2008 року на суму 6 375, 00 грн., 3 квартал 2008 року на суму 199 925, 00 грн., 2008 рік на суму 242 926, 00 грн., 1 квартал 2009 року на суму 3 778, 00 грн., півріччя 2009 року на суму 107 285, 00 грн., 3 квартал 2009 року на суму 199 437, 00 грн., 2009 рік на суму 226 546, 00 грн., 1 квартал 2010 року на суму 37 327, 00 грн., півріччя 2010 року на суму 6 095, 00 грн.

На підставі акту № 334/23-010/31537129 від 20 грудня 2010 року та протоколу постійної комісії від 27 грудня 2010 року державною податковою інспекцією в Черкаському районі Черкаської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 31 грудня 2010 року № 0000832301/0, яким позивачу донараховано податкове зобов'язання з податку на прибуток на суму 1 897 349, 00 грн., в тому числі за основним платежем 1 264 899, 00 грн. та штрафними санкціями в сумі 632 450, 00 грн.

Не погоджуючись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, за період з 01 січня 2008 року по 30 червня 2010 року від надання послуг оренди TOB «Селена»отримано дохід в сумі 2 224, 70 тис. грн. Витрати товариства на утримання основних фондів складають всього 5 833, 50 тис. грн., в тому числі амортизаційні відрахування -4 037, 60 тис. грн., інші витрати -1 795, 90 тис. грн.

При наданні платником податків в оренду основних засобів, по яких сума нарахованих амортизаційних відрахувань буде перевищувати отриману суму доходу від такої операції, у платника податку виникатиме від'ємний об'єкт оподаткування податку на прибуток підприємств, а отже, не прослідковується мета господарської діяльності.

Зі змісту наведеного випливає, що у разі перевищення сум амортизаційних відрахувань, нарахованих на вартість основних фондів, над сумою доходу, отриманого від їх використання, такі основні фонди у відповідності до абз. 6 пп. 8.1.4 п. 8.1 статті 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»будуть вважатися «невиробничими фондами», а тому витрати на їх придбання амортизації не підлягають.

Разом з тим намір платника отримати дохід виключно чи переважно за рахунок зменшення податкових зобов'язань з цього податку за рахунок амортизаційних відрахувань без здійснення реальної господарської діяльності не можна розглядати як самостійну ділову мету.

Виходячи з вищезазначеного TOB «Селена»вкладаючи кошти (капітал) на поліпшення основних фондів, має на меті здавання їх в оренду та майбутнє отримання доходу від цієї діяльності, але від надання послуг TOB «Селена»отримала збиток в сумі 3 608, 80 тис. грн., а кругооборот капіталу передбачає рух капіталу, який послідовно перетворюється з однієї форми на іншу і робить повний кругооборот з приростом, в даній ситуації приріст відсутній.

Таким чином, основні фонди, які TOB «Селена»передані в оренду, а сума нарахованих амортизаційних відрахувань перевищує розмір отриманих доходів від проведених орендних операцій, в період з 01 січня 2008 року по 30 червня 2010 року не використовувались товариством в господарській діяльності, а тому витрати на їх придбання в даному періоді не підлягають амортизації.

Згідно з пп. 1.22.2 п. 1.22 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»- поворотна фінансова допомога - це сума коштів, передана платнику податків у користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами.

Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»в пп. 1.22.1 п. 1.22 статті 1 прирівнює до безповоротної фінансової допомоги «суму процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги». А пп. 4.1.6 п. 4.1 статті 4 вказаного Закону зобов'язує включати до валового доходу, крім усього іншого, суми безповоротної фінансової допомоги, отримані в звітному періоді.

Суми, на які нараховуються умовні проценти - це суми поворотної фінансової допомоги, що відповідають такій умові: допомога повинна бути отримана від платника податку на прибуток, причому цей платник повинен сплачувати податок за ставкою, встановленою п. 7.2 статті 7 або статті 10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», це: всі підприємства, які сплачують податок на прибуток за ставкою 25% і не користуються пільгами, наданими Законом про прибуток; платники, які здійснюють виплату виграшів у лотерею або інші види ігор та розіграшів, утримують податок на прибуток у розмірі 30% від суми таких виграшів (крім державних лотерей); страхові компанії, які сплачують податок на прибуток за ставкою 3% від суми валового доходу, отриманого від страхової діяльності.

Крім того, така допомога повинна бути неповерненою на кінець звітного періоду.

Відповідно до підпункту 1.22.1 пункту 1.22 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»- безповоротна фінансова допомога це сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.

Перевіркою встановлено, що розбіжність в сумі процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, за 2008-2009 роки між даними перевірки та даними TOB «Селена»виникла внаслідок: нарахуванням товариством процентів на суму поворотної фінансової допомоги, яка повернута на кінець звітних періодів; заокруглення товариством розміру облікової ставки НБУ за один день до трьох знаків після коми, що приводить до заниження річного розміру облікової ставки НБУ (0,027*365=9,855, а не 10,00; 0,032*365=11,68, а не 12,00) та відхиленню в сумі нарахованих умовних процентів за 1 день фактичного користування поворотною фінансовою допомогою.

Актами № 334/23-010/31537129 від 20 грудня 2010 року та № 96/23-010/31537129 від 14 березня 2011 року зазначається не порушення норм податкового законодавства, а визначається не правильний розрахунок сум TOB «Селена», що призвело до розбіжностей в сумі процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги за 2008-2009 роки.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи.

Відповідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області -задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року -скасувати.

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Селена» до Державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області про скасування податкового повідомлення-рішення -відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Маслій В.І.

Чаку Є.В.