ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 травня 2012 року 10:53 № 2а-3338/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Кармазіна О.А. при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 26.12.2011 р. № 2-21д)
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 03.03.2012 р. № 21/10/10-015)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»доДержавної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської областіпро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002271510 від 05.12.2011,-
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Дочірня компанія «Укргазвидобування»з позовом до ДПІ у Богодухівському районі Харківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002271510 від 05.12.2011, яким позивачу визначено грошові зобов'язання у вигляді штрафу у сумі 413643,23 грн. за платежем «рентна плата за нафту, що видобувається в Україні», який застосований за затримку сплати сум грошового зобов'язання.
Позивач зазначає у позові, що відповідно до вимог ст. 260 ПК України, повністю сплатив рентну плату за нафту за серпень, вересень 2011 р. Про фактичні строки сплати позивач не зазначає у позовній заяві. У той же час під час розгляду справи представник позивача зазначив, що зобов'язання за ці періоди були сплачені пізніше ніж граничні строки у зв'язку з відсутністю коштів. Окрім того, позивач зазначає, що між ним та відповідачем було укладено договори про розстрочення грошових зобов'язань щодо грошових зобов'язань за інші звітні періоди. Відтак, як вважає позивач, з моменту укладення цих договорів до грошових зобов'язань застосовуються договірні правовідносини, а не норми Податкового кодексу України. Умови зазначених договорів, як зазначає позивач, не передбачають сплату штрафних санкцій за порушення строків сплати розстрочених зобов'язань. Таким чином, підстав для нарахування штрафних санкцій у зв'язку із прострочкою сплати цих податкових зобов'язань, як вважає позивач, не має.
Відповідач у письмових запереченнях у задоволенні позову просить відмовити та по суті зазначає, що позивачем з прострочкою сплачено податкові зобов'язання з рентної плати за серпень та вересень 2011 року, що прямо вбачається з його платіжних документів, які датовані 31.11.2011 р. Окрім того, рішеннями вищестоящого органу ДПС від 07.10.2011 р. були скасовані раніше прийняті рішення про розстрочку сплати податкових зобов'язань з рентної плати за інші податкові періоди, які (рішення) позивачем не оскаржувались, та позивач з прострочкою сплатив грошові зобов'язанні, відносно яких прийнято рішення про розстрочення, що також вбачається з платіжних документів позивача. Відтак, ДПІ вважає, що спірне рішення про визначення штрафних санкцій за прострочку платежів, яка (прострочка) в усіх випадках складає більше 30 календарних днів, відповідає умовам застосування штрафу згідно з п. 126.1. ПК України. У додаткових поясненнях, наданих в судовому засіданні 16.05.2012 р., відносно виникнення боргу ДПІ також пояснила, що станом на 26.09.2011 р. позивач не сплатив розстрочені платежі у сумі 172,4 тис. грн., що відображено в особовій картці, Крім того, 30.09.2011 р. позивачем не була сплачена самостійно задекларована сума у розмірі 454,4 тис. грн. (за серпень 2011 р.). В результаті скасування рішень про розстрочення, 07.10.2011 р. по картці особового рахунку було донараховано 908,1 тис. грн.. Також, 30.10.2011 р. позивачем не була сплачена самостійно задекларована сума 553,1 тис. грн. (за вересень 2011 р.). В результаті наведеного станом на 30.11.2011 р. і сформувався, як зазначає ДПІ, борг у сумі 2 млн. 88 тис. грн. Коли позивач сплатив 30.11.2011 р. 2144,7 тис. грн., розподіл цих сум здійснювався відповідно до положень п. 87.9. ПК України автоматично та в хронологічному порядку згідно з черговістю виникнення боргу, що відображено в картці особового рахунку.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16 травня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників сторін та дослідивши письмові заперечення відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.
ДПІ у Богодухівському районі Харківської області проведено камеральну перевірку платника рентної плати за нафту, що видобувається в України -ДК «Укргазвидобування»з питань своєчасності сплати рентної плати за нафту, що видобувається в Україні за серпень, вересень 2011 року та рішень ОДПС про розстрочення № 35 від 30.04.2011 р. та № 56 від 30.05.2011 р.
За результатами перевірки складено акт перевірки № 586/15-30019775 від 05.12.2011 р. (далі -Акт перевірки).
Висновки щодо порушення строків сплати сформовані ДПІ у формі таблиці в Акті перевірки з визначенням періодів, сум узгоджених зобов'язань, дат і строків фактичної сплати, з визначенням кількості днів затримки.
Зокрема, за податковим розрахунком від 15.09.2011 р. № 9007515706 (за серпень 2011 р.) самостійно визначене та узгоджене податкове зобов'язання складає 454 424,37 грн. Граничний строк сплати -30.09.2011 р. Дата сплати -30.11.2011 р. Прострочка складає -61 день.
Відносно виконання «Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання № 35 від 30.04.2011»сума заборгованості складає 545 744,72 грн. Граничний строк сплати -07.10.2011 р. Дата сплати -30.11.2011 р. Кількість днів прострочки -54 дні.
Відносно виконання «Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання № 56 від 30.05.2011», сума грошового зобов'язання - 514 947,18 грн. Граничний строк сплати -07.10.2011 р. Сплачено -30.11.2011 р. Кількість днів прострочки -54 дні.
За податковим розрахунком від 17.10.2011 р. № 9008640852 (за вересень 2011 р.) сума узгодженого податкового зобов'язання складає 553 099,87 грн. Граничний строк сплати -30.10.2011 р. Сплачено -30.11.2011 р. Кількість днів прострочки -31 день.
Загальна сума платежів, сплачених з прострочкою, складає 2 068 216,14 грн., що відповідає відомостям, наведеним в оскаржуваному рішенні.
На підставі зазначених висновків акту перевірки ДПІ прийнято оскаржуване рішення.
У взаємозв'язку з вищенаведеним, під час розгляду справи встановлено наступне.
1. Згідно з Розрахунком № 1 податкового зобов'язання з рентної плати за нафту (додаток № 1 до Податкового розрахунку за серпень 2011 року з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні (від 13.09.2011 р.), який поданий до ДПІ у Богодухівському районі Харківської області (за місцезнаходженням ділянки надр) позивачем задекларовано податкове зобов'язання з рентної плати за нафту у розмірі 454 424,37 грн. (Скворцівське родовище), що відповідає загальній сумі податкових зобов'язань позивача, визначених у строках 1 -2 вищезгаданої таблиці в Акті перевірки.
2. Згідно з Розрахунком № 1 податкового зобов'язання з рентної плати за нафту (додаток № 1 до Податкового розрахунку за вересень 2011 року з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні (від 11.10.2011 р.) позивачем задекларовано податкове зобов'язання з рентної плати за нафту у розмірі 553 099,87 грн. (Скворцівське родовище), що відповідає загальній сумі податкових зобов'язань позивача, визначених у строках 8 -10 вищезгаданої таблиці в Акті перевірки.
3. Окрім того, згідно з Рішенням Голови ДПА у Харківській області № 35 від 29.04.2011 р. (далі -Рішення № 35) на підставі ст. 100 ПК України вирішено надати розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні. Загальна сума розстрочення -623 917,81 грн. (основний платіж). Розстрочення надано з 30.04.2011 р. по 26.12.2011 р. Суми і строки розстроченого грошового зобов'язання: 25.05.2011 р. -77 994,81 грн. та 24.06.2011 р. 25.07.2011 р., 25.08.2011 р., 26.09.2011 р., 25.10.2011, 25.11.2011, 26.12.2011 -по 77 989,00 грн.
В даному випадку, сума зобов'язань, визначена ДПІ в Акті перевірки у строках 3 - 5 у загальній сумі 545 744,72 грн., відповідає загальній сумі платежів, передбачених зазначеним Рішенням № 35 за 7 (сім) місяців по 77 989 грн.
Відповідно до цього Рішення № 35 між ДПІ у Богодухівському районі та позивачем укладено Договір про розстрочення грошових зобов'язань № 4/35 від 29.04.2011 р. де викладено умови розстрочення, визначені у вищезгаданому рішенні.
Розділом 2 цього договору передбачено, що ДПІ має право розстрочені суми грошових зобов'язань та суми нарахованих процентів, що залишилися не сплаченими на день прийняття рішення про скасування розстрочення, стягувати у порядку, встановленому законодавством для стягнення податкового боргу.
Пунктом 4.2. договору передбачено, що ДПІ зобов'язується достроково розірвати договір на підставі рішення про скасування розстрочення та пред'явити до сплати невнесену суму грошового зобов'язання, а також процентів, якщо: з'ясовано, що інформація, подана платником податків при укладенні зазначених договорів, виявилася недостовірною, перекручено або неповною; платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів; платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
Згідно з п. 4.3. зазначеного договору, від дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми грошового зобов'язання, що залишилися не сплаченими, ДПІ зобов'язується нараховувати пеню та штраф у розмірах, передбачених ПК України.
При цьому, згідно з п. 5.1. договору платник зобов'язується забезпечувати своєчасну сплату розстроченої суми грошового зобов'язання.
Згідно з п. 5.3. цього договору, від дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченого грошового зобов'язання та суму процентів.
Згідно з п. 6.4. договору, керівник податкового органу (або його заступник) зобов'язаний прийняти рішення про дострокове розірвання договору та рішення про надання розстрочки, якщо платник накопичує новий податковий борг (не сплачує поточні платежі) або не сплачує чергову частку розстрочених податкових зобов'язань та не сплачує нараховані на таку суму проценти.
Згідно з додатковою угодою № 4 від 25.05.2011 р. чергову частку сплати грошового зобов'язання по терміну сплати 25.05.2011 р. перенесено на 26.12.2011 р.
Згідно з додатковою угодою № 7 від 24.06.2011 р. чергову частку сплати грошових зобов'язань по терміну сплати 24.06.2011 р. перенесено на 26.12.2011 р.
Згідно з додатковою угодою № 10 від 25.08.2011 р. чергову частку сплати грошових зобов'язань по рентній платі за нафту в сумі 77 989 грн. по терміну сплати 25.08.2011 р. перенесено на 26.12.2011 р.
4. Крім цього, згідно з Рішенням Голови ДПА у Харківській області № 56 від 30.05.2011 р. (далі -Рішення № 56) на підставі ст. 100 ПК України вирішено надати розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні. загальна сума розстрочення -600 771,18 грн. (основний платіж). Розстрочення надано з 30.05.2011 р. по 26.12.2011 р. Суми і строки розстроченого грошового зобов'язання: 24.06.2011 р. -85 827,18 грн. та 25.07.2011 р., 25.08.2011, 26.09.2011, 25.10.2011 р., 25.11.2011, 26.12.2011 р. -85 824 грн.
В даному випадку, загальна сума зобов'язань, визначена ДПІ в Акті перевірки у строках 6 -7 у загальній сумі 514 947,18 грн., відповідає загальній сумі платежів, передбачених зазначеним рішенням № 56 за 6 (шість) місяців 85 824,00 грн.
Відповідно до цього Рішення № 56 між ДПІ у Богодухівському районі та позивачем укладено Договір про розстрочення грошових зобов'язань № 6/56 від 30.05.2011 р. де викладено умови розстрочення, визначені у вищезгаданому рішенні.
Зазначений договір містить аналогічні умови щодо загальних прав та обов'язків сторін, що і у вищезгаданому договору № 4/35 від 29.04.2011 р.
Згідно з додатковою угодою № 8 від 24.06.2011 р. чергову частку сплати грошових зобов'язань по терміну сплати 24.06.2011 р. перенесено на 26.12.2011 р.
Згідно з додатковою угодою № 12 від 25.08.2011 р. чергову частку сплати грошових зобов'язань в сумі 85824 грн. по терміну сплати 25.08.2011 р. перенесено на 26.12.2011 р.
У той же час, відносно обох вищезгаданих рішень про розстрочення, під час розгляду справи встановлено, що рішеннями ДПА в Харківській області № 35/С та № 56/С від 07.10.2011 р. «Про скасування розстрочення грошових зобов'язань», скасовані вищезгадані рішення про розстрочення грошового зобов'язання № 35 від 29.04.2011 р. та № 56 від 30.05.2011 р.
Як вбачається із змісту рішень про скасування розстрочення, вони прийняті у зв'язку з тим, що платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання та має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення договору про розстрочення, обставини щодо чого в даному випадку підтверджуються відомостями з облікової картки позивача.
Позивачем зазначені рішення не оскаржувались та щодо наявності підстав для їх прийняття позивач під час розгляду справи заперечень не зазначав.
В контексті наведеного та відносно строків сплати самостійно визначених у податкових розрахунках податкових зобов'язань, слід зазначити наступне.
Відповідно до п/п. 16.1.4. ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 36.1. ПК України також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 54.1. ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п. 31.1. ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. 260.1. ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.
Згідно з п. 260.3. ПК України платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Згідно з п 260.5. ПК України платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Відповідно до п. 260.7. ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Виходячи з наведених вище норм законодавства, граничний строк сплати податкових зобов'язань за податковим розрахунком з рентної плати за нафту за серпень 2011 року припадав на 30.09.2011 року, а за вересень 2011 року -на 30.10.2011 р., що вірно визначено ДПІ в Акті перевірки.
У той же час, рентна плата за нафту за серпень 2011 року була фактично сплачена позивачем 30.11.2011 року (з відповідним призначенням платежу) платіжним дорученням № 379 у сумі 461 487,25 грн., тобто з прострочкою 61 день, що вірно визначено ДПІ в Акті перевірки.
Окрім того, рентна плата за вересень 2011 року була фактично сплачена 30.11.2011 р. платіжним дорученням № 307 (з відповідним визначенням призначення платежу) у сумі 557 750,45 грн., тобто з прострочкою на 31 день, що вірно визначено ДПІ в Акті перевірки.
Відповідно до п. 261.1. ПК України платник несе відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до п. 126.1. ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відтак, оскільки в даному випадку сплата самостійно визначених позивачем у податкових розрахунках сум податкових зобов'язань, які відповідно до п. 54.1. ПК України є узгодженими, проведена позивачем із прострочкою більше 30 календарних днів, внаслідок чого та відповідно до п/п. 14.1.175. ПК України ці суми набули статусу податкового боргу, є вірним висновок ДПІ відносно визначення позивачу штрафу у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Виходячи з наведеного, спірне рішення, яке ґрунтується на висновках ДПІ відносно сплати самостійно визначених позивачем податкових зобов'язань із рентної плати за нафту за серпень та вересень 2011 року, є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування в цій частині не має.
Відносно порядку розстрочення податкових зобов'язань та порядку сплати цих зобов'язань, а також щодо регулювання відносин платника податків та податкового органу у зв'язку з цим, слід зазначити наступне.
Відповідно до п/п. 17.1.5. ПК України платник податків має право одержувати, зокрема, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п/п. 20.1.32. ПК України органи державної податкової служби мають право надавати, зокрема, розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 32.1. ПК України зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Згідно з п. 32.2. ПК України зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки.
У взаємозв'язку з наведеним пунктом 100.1. ПК України також визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Окремі питання розстрочення сум грошових зобов'язань визначені у Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженому наказом ДПА України № 1036 від 24.12.2010 р. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за № 1431/18726, який прийнятий на виконання п. 100.13. ПК України (далі -Порядок № 1036).
Пунктом 2.1. Порядку № 1036 передбачено, що розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком: центральний орган державної податкової служби - без обмежень суми; органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - на суму не більше 3 млн. гривень; органи державної податкової служби в містах з районним поділом (крім міст Києва і Севастополя), в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних органах державної податкової служби - на суму не більше 300 тис. гривень.
В даному випадку, як вбачається з вищенаведених рішень про розстрочення, вони прийняті ДПА у Харківській області в межах визначених зазначеним Порядком повноважень.
Пунктом 1.9. Порядку № 1036 передбачено, що строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 3.9. Порядку № 1036 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Згідно з п. 4.5. зазначеного Порядку рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.
Відповідно до п. 4.6. Порядку № 1036 з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.
Пунктом 4.7. Порядку № 1036 визначено, що з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення).
Згідно з п. 4.9. Порядку № 1036 рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.
Відтак, виходячи з положень наведених вище правових актів, договорів про розстрочення, у разі скасування рішення про розстрочення договір про розстрочення є розірваним з дати прийняття такого рішення та з дня дострокового розірвання договору платник повинен сплатити невнесені суми розстрочених зобов'язань, а з дня наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми, що залишились несплаченими, нараховуються пеня та штрафи у розмірах, передбачених ПК України, що також відповідає положенням п. 4.3., 5.3. вищезгаданих договорів про розстрочення.
При цьому, судом враховується, що в даному випадку йдеться про виникнення та сплату податкових, а не договірних (у звичайному розумінні) зобов'язань, відносини щодо чого (щодо податкових зобов'язань) є предметом регулювання ПК України, у т.ч. в частині встановлення відповідальності за несвоєчасну сплату на підставі п. 126.1. ПК України, що також відповідає положенням п. 4.3., 5.3. вищезгаданих договорів про розстрочення, а також приписам Положення № 1036, а отже доводи позивача відносно того, що до відносин із сплати розстрочених за договорами податкових зобов'язань застосовуються договірні правовідносини та не застосовуються положення ПК України, а також доводи позивача відносно того, що оскільки цими договорами не передбачено санкцій за несвоєчасне виконання податкових зобов'язань, то і нарахування санкцій безпідставне, - є помилковими. В контексті наведеного слід також додати, що відповідно до ч. 2 ст. 1 ЦК України цивільне законодавство не застосовується до податкових та бюджетних відносин.
В контексті спірних відносин слід додати, що податкове законодавство не передбачає окремого узгодження податковим органом с платником податків розірвання договору про розстрочення, направлення йому пропозицій про розірвання договору та укладання окремих угод про розірвання таких договорів. В даному випадку розстрочення припиняється у зв'язку з прийняттям відповідного рішення та, у разі незгоди платника податків з рішенням про скасування розстрочення, платник має право оскаржити це рішення, що є гарантією для платника податків від безпідставного скасування розстрочення.
У взаємозв'язку з наведеним, слід зазначити, що в даному випадку позивачем було сплачено:
- 30.11.2011 року платіжним дорученням № 396 -545 928,81 грн. (щодо розстрочених податкових зобов'язань за Рішенням № 35 від 29.04.2011 р.),
- 30.11.2011 р. платіжним дорученням № 289 -514 944 грн. (щодо розстрочених податкових зобов'язань за Рішенням № 56 від 30.05.2011 р. При цьому, платіжним дорученням № 290 від 30.11.2011 р. було також сплачено відсотки за користування розстроченням за цим рішенням у розмірі 16 794,23 грн.
Відтак, з урахуванням відомостей, наведених в обліковій картці позивача, платіжних дорученнях, наданих позивачем, беручи до уваги дату припинення розстрочення - 07.10.2011 р. та дату фактичної сплати позивачем залишку сум податкових зобов'язань 30.11.2011 р., відносно рішень про відстрочення яких (зобов'язань) прийнято рішення про їх скасування (початкових рішень), враховуючи те, що під час розгляду справи позивачем не надано судових рішень про скасування рішень ДПА у Харківській області про скасування рішень про відстрочення або доказів оскарження цих рішень, є вірними висновки податкового органу, викладені в Акті перевірки щодо прострочки позивачем більш ніж на 30 календарних днів сплати грошових зобов'язань у наведених в Акті перевірки розмірах, що відповідає умовам застосування санкцій, визначених п. 126.1. ПК України у розмірі 20%. З огляду на наведене, спірне рішення, що ґрунтується на наведених висновкам податкового органу, є законним та обґрунтованим, а отже підстав для його скасування в частині, що ґрунтується на наведених висновках, також не має.
Відповідно до ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене в сукупності та виходячи з встановлених судом обставин і наведених вище норм законодавства, суд приходить до висновку, що ДПІ доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, а отже підстав для його скасування не має. Під час розгляду справи позивачем не спростовано вищенаведене та не доведено зворотне, доводи позивача щодо своєчасної сплати податкових зобов'язань не відповідають фактичним обставинам та не ґрунтуються на наведених вище приписах податкового законодавства, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись вимогами статей 11, 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування»до Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002271510 від 05.12.2011 - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови суду складено та підписано 22.05.2012 р.